• Podlewanie roślin zimą

    Prace ogrodnicze, styczeń

    Nawet zimą może się okazać, że konieczne będzie podlewanie roślin ogrodowych. Kiedy należy podlewać je o tej porze roku? Jakie rośliny w ogrodzie podlewa się zimą?

  • Styczniowe prace w ogrodzie

    Prace ogrodnicze, styczeń

    O ogród należy dbać cały rok – nawet w zimowe miesiące. I chociaż niskie temperatury oraz krótkie dni nie zachęcają do spacerów, to przejdźmy się po ogrodzie i zadbajmy o niego.

  • Zabezpieczamy na zimę trawy ozdobne

    Prace ogrodnicze, listopad

    Trawy ozdobne, szczególnie odmiany polecane do dekoracyjnej oprawy ogrodu, wymagają zabezpieczenia i ochrony na zimę. Nie jest to trudne, bo większość z nich pozwala w łatwy i wygodny sposób stworzyć naturalny chochoł.

  • Zakwaszanie gleby – sposób na rośliny kwasolubne

    Prace ogrodnicze, październik

    Rośliny mają różne wymagania. Są też takie, które lubią kwaśne podłoże, np. różaneczniki, borówki czy magnolie. Jednak najczęściej ziemia w naszych ogrodach ma odczyn zasadowy lub obojętny. Aby to zmienić, musimy zakwasić glebę.

  • Cebulki kwiatów sadzone jesienią – kwitnące wiosną

    Prace ogrodnicze, W świecie roślin, październik

    Jesienią warto pomyśleć już o wiośnie, czyli posadzić cebulki kwiatów, które wraz z pierwszymi promieniami słońca pojawią się w naszym ogrodzie. Właśnie teraz jest na to dobry czas, a w sklepach ogrodniczych jest duży wybór cebulek.

  • Opadłe liście przydadzą się w ogrodzie

    Prace ogrodnicze, październik

    Drzewa mieniące się kolorami jesieni zachwycają. Niestety widok ten jest krótkotrwały, a opadłe liście dla wielu stanowią kłopot. Możemy je jednak wykorzystać. Jest tylko jeden warunek – muszą być zdrowe. Do czego więc przydadzą się liście?

  • Trawnik w październiku

    Prace ogrodnicze, październik

    Jesienny ogród przygotowuje się do zimy. Jednak nie możemy pozostawić go bez jeszcze opieki. Na uwagę zasługuje szczególnie trawnik. Drobne zabiegi pielęgnacyjne spowodują, że na wiosnę nie będziemy musieli zakładać go od nowa.

  • Plamistość liści – jak zapobiegać i zwalczać tę chorobę

    Prace ogrodnicze, wrzesień

    Plamistość liści to częsta choroba grzybowa ozdobnych roślin liściastych. Jej rozwojowi sprzyjają wilgotna pogoda, poranne mgły i chłodne noce. Zazwyczaj więc pierwsze objawy tej choroby możemy zaobserwować w drugiej połowie lata. Jak skutecznie z nią walczyć?

  • Nawozy do trawników – dobrane do potrzeb i pory roku

    Prace ogrodnicze, wrzesień

    Aby nasz trawnik zachwycał soczystą zieloną przez cały sezon, musimy regularnie dostarczać mu substancji odżywczych. Niezastąpione jest więc stosowanie nawozów do trawników, które muszą być dostosowany do potrzeb murawy. Jakie preparaty kupić?

  • Jak dbać o trawnik w upały

    Prace ogrodnicze, sierpień

    Podczas upalnego lata oczywiście trzeba podlewać trawnik. Jednak należy robić to umiejętnie, aby nie zaszkodzić murawie. I chociaż trawa nie rośnie zbyt szybko, koszenie to również obowiązek.

  • Letnie cięcie jabłoni

    Prace ogrodnicze, lipiec

    Przycinanie jabłoni latem jest niezbędne. Zabieg ten ma na celu usunięcie silnych, pionowych pędów, tzw. wilków. Zagęszczają one nadmiernie koronę, a tym samym utrudniają dojrzewania jabłek.

  • Ukorzeniacze – czy warto je stosować

    Prace ogrodnicze, lipiec

    Ukorzeniacze to preparaty wspomagające naturalny przyrost korzeni – taki natychmiastowy zastrzyk energii. Dzięki nim rośliny szybko wzrastają, a także pięknie kwitną. Ukorzeniacze sprawdzają się świetnie podczas sadzenia oraz przesadzania roślin.

  • Jak zwalczać glony w oczku wodnym

    Prace ogrodnicze, lipiec

    Oczko wodne ma być ozdobą ogrodu. Jednak czasami pojawiają się w nim mało estetyczne glony. Ponadto mogą wywoływać choroby ryb i roślin. Są także szkodliwe dla ludzi. Jak więc pozbyć się glonów z oczka wodnego?

  • Mulczowanie trawnika – czy warto je wykonywać

    Prace ogrodnicze, lipiec

    Chcąc mieć ładny trawnik, musimy go kosić. Lecz co zrobić ze ściętą trawą? Rozwiązaniem jest mulczowanie, które polepsza jakość i wygląd murawy. Na czym polega ten zabieg i jak go przeprowadzić?

  • Jak zrobić kompost z trawy

    Prace ogrodnicze, czerwiec

    Zamiast wyrzucać skoszoną trawę, możemy przygotować z niej kompost. Ten ekologiczny nawóz doskonale poprawia strukturę gleby i można go stosować pod większość roślin ogrodowych, na dodatek bez ograniczeń, gdyż składniki uwalniane są stopniowo i nie ma ryzyka przenawożenia.

  • Podpieranie pomidorów – niezbędne paliki

    Prace ogrodnicze, czerwiec

    Pomidory podczas owocowania nie są w stanie utrzymać owoców. Aby zapobiec łamaniu się łodyg i ich pokładaniu, a także w trosce o zbiory, należy podeprzeć rośliny. Taka uprawa ma wiele korzyści.

  • Gnojówka z pokrzyw – wiosenny nawóz

    Prace ogrodnicze, maj

    Gnojówka z pokrzyw to naturalny środek ochrony roślin oraz nawóz, który możemy stosować w swoim ogrodzie bez obaw, że zaszkodzimy naturalnemu środowisku. Ponadto wykonanie tego preparatu jest bardzo łatwe.

  • Mrówki w ogrodzie

    Prace ogrodnicze, maj

    Jeśli mrówek w ogrodzie jest niewiele i nie wyrządzają zauważalnych szkód, to nie powinniśmy przejmować się ich obecnością. Niestety, duża ilość owadów potrafi wyrządzić spore zniszczenia lub przejść z ogrodu do domu. Jak więc pozbyć się mrówek?

  • Ściółka z rozdrobnionych gałęzi

    Prace ogrodnicze, maj

    Przycinanie drzew i krzewów w ogrodzie jest niezbędne. Jednak po tym zabiegu pozostają ścięte gałęzie. Możemy je zebrać i pociąć za pomocą rozdrabniacza do gałęzi, a powstałe zrębki wykorzystać do ściółkowania rabat.

  • Ochrona roślin przed majowymi przymrozkami

    Prace ogrodnicze, maj

    Wiosną najczęściej dni są już ciepłe i słoneczne. Rośliny rozpoczynają więc wegetację i stają się nieodporne na niskie temperatury. Jednak niestety późnowiosenne przymrozki, które występują w naszym kraju powodują zniszczenie wielu z nich. Jak temu zapobiec?