• Ziemia liściowa – jak zrobić kompost z liści

    Prace ogrodnicze, listopad

    Jesienią opadających liści mamy nadmiar, zastanawiamy się więc, co z nimi zrobić. Zamiast wyrzucać, przekształćmy je w ziemię liściową. Nie jest to trudne zadanie, chociaż wymaga czasu. Jednak warto, ponieważ kompost z liści możemy wykorzystać w ogrodzie do wielu celów.

  • Spóźnione sadzenie cebul kwiatowych

    Prace ogrodnicze, W świecie roślin, listopad

    Jeśli chcemy, aby cebulki kwiatowe zakwitły nam na wiosnę, powinniśmy posadzić je właśnie jesienią. Pracę tę wykonujemy od początku września do pierwszych przymrozków. Ale co zrobić, jak o tym zapomnieliśmy? Czy cebulki kwiatowe się przeterminują?

  • Rośliny cebulowe jesienią – które cebule wykopujemy i jak je przechowujemy

    Prace ogrodnicze, listopad

    Niektóre kłącza, bulwy i cebule źle znoszą ujemne temperatury, dlatego należy wykopać je przed nadejściem mrozów. Aby ponownie zakwitły, musimy zadbać także o ich odpowiednie przechowywanie.

  • Nawet jesienią podlewamy ogród

    Prace ogrodnicze, listopad

    Mimo że jesień to pora najbardziej wilgotna, obfitująca w opady, to jednak zdarzają się okresy względnej suszy. To czas, kiedy powinniśmy zadbać o podlewanie, są bowiem rośliny, które szczególnie w tym okresie będą wrażliwe na przesuszenie – rośliny zimozielone.

  • Jak pielęgnować iglaki jesienią

    Prace ogrodnicze, październik

    O iglaki, które ożywiają nasz ogród przez cały rok, należy odpowiednio dbać nie tylko wiosną czy latem. Jakie więc prace powinniśmy wykonać jesienią, aby rośliny przetrwały zimę.

  • Wapnowanie trawnika – kiedy i jak je przeprowadzić

    Prace ogrodnicze, październik

    Trawa preferuje glebę o pH 5,5-6,5. W przypadku gdy odczyn jest niższy, to w trosce o piękną i zdrową murawę powinniśmy odkwasić glebę. Zabieg wapnowania przeprowadzamy wiosną lub właśnie teraz jesienią.

  • Jesień – dobry czas na zakładanie ogrodu

    Prace ogrodnicze, wrzesień

    Wydawać by się mogło, że jesień nie jest najlepszą porą na zakładanie ogrodu, bo przecież tak naprawdę to szykujemy się już do zimy, nawet gdy dni są ciepłe i słoneczne. Nic bardziej mylnego! To bardzo dobry czas!

  • Likwidujemy dziury i uszkodzenia trawnika

    Prace ogrodnicze, wrzesień

    Koniec września to właśnie ten moment, kiedy warto przeprowadzić regenerację trawnika, likwidując wszelkie ubytki. Z powodzeniem trawa zdąży się odbudować, nabrać kondycji, tak by dobrze przezimować, a z wiosną intensywnie się odrodzić, gwarantując dekoracyjny trawnik w naszym ogrodzie.

  • Zróbmy porządek w śmieciach

    Prace ogrodnicze, wrzesień

    Właściciele posesji z ogrodem mają zwykle na swoim terenie miejsce przeznaczone na pojemniki śmietnikowe. Niezależnie, czy jest to przestrzeń otwarta, czy kosze na śmieci znajdują się w domku bądź pod wiatą, porządek i higiena w tej przestrzeni jest bardzo ważna z wielu względów. U schyłku lata zadbajmy o porządek w strefie śmietnika.

  • Tanie byliny – czyli rozmnażamy nasze rośliny poprzez podział

    Prace ogrodnicze, wrzesień

    Wieloletnie, dekoracyjnie kwitnące byliny w naszym ogrodzie potrzebują odmładzania i regeneracji, by nadal cieszyć nasz ogród swym ozdobnym walorem. Łatwy zabieg pielęgnacyjny w postaci podziału rośliny wzmocni jej ponowny rozrost i intensywne kwitnienie, ale także pozwoli nam rozbudować rabaty o darmowe sadzonki z własnej grządki.

  • Czy warto ściółkować rabaty

    Prace ogrodnicze, sierpień

    Ściółkowania to nic innego jak przykrywanie ziemi wokół rośliny ściółką. Można do tego celu wykorzystać różne materiały. Tylko czy ściółkowanie nie wpływie negatywnie na rośliny?

  • Ostatnie letnie formowanie żywopłotów iglastych

    Prace ogrodnicze, sierpień

    Koniec sierpnia to ostatni moment na regulację kształtu i przycięcie formujące żywopłotów z gatunków krzewów iglastych. Zanim krzewy przejdą w stan spoczynku, warto nadać im kształt, który zapewni żywopłotowi wygląd i ochronę na zimę.

  • Fusy od kawy wykorzystaj w ogrodzie

    Prace ogrodnicze, lipiec

    Poranna czy popołudniowa kawa? Kawa w ogrodzie albo na balkonie? Trudno wyobrazić sobie życie bez tego codziennego miłego rytuału. Warto wiedzieć, że pozostałe po kawowym naparze fusy mogą przysłużyć się również naszemu ogrodowi i stanowić wartościowy nawóz.

  • Torf – właściwości i zastosowanie w ogrodzie

    Prace ogrodnicze, maj

    Torf to naturalne podłoże o dużej wartości – bogate w składniki mineralne i organiczne. Każdy ogrodnik dbający, by jego ogród miał charakter użytkowy wie, jak ważne jest wzbogacanie podłoża do roślin o żyzny torf.

  • Nawóz organiczny – wygodny w użyciu obornik granulowany

    Prace ogrodnicze, kwiecień

    Zasilanie obornikiem to najbardziej tradycyjny sposób nawożenia roślin. Stosowany szeroko w rolnictwie, równie chętnie używany jest do nawożenia roślin w przydomowych ogródkach. Właśnie teraz, wczesną wiosną, korzystnie jest zasilić rośliny ozdobne oraz sadzonki roślin uprawnych tym nawozem. Jak stosować obornik?

  • Pierwsze nawożenie trawnika po zimie

    Prace ogrodnicze, marzec

    Trawnik po zimie potrzebuje składników odżywczych, aby w sezonie zachwycał soczystą, gęstą i zdrową zielenią. Nawożenie przeprowadzamy na przełomie marca i kwietnia – wszystko zależy od pogody. A jakich składników potrzebuje zmęczona zimą murawa?

  • Palikowanie krzewów i drzewek

    Prace ogrodnicze, marzec

    Nadchodzi czas sadzenia nowych roślin w ogrodzie, drzew i krzewów ozdobnych, a także roślin uprawnych. Mając na względzie dobre ukorzenienie się rośliny, a także jej prawidłowy rozrost, warto zabezpieczyć nowe sadzonki stabilnym wsparciem. W tym celu wykonajmy palikowanie krzewów i drzewek.

  • Przygotowujemy sadzonki domowych roślin doniczkowych

    Prace ogrodnicze, marzec

    Marzec to doskonały czas na pielęgnację ozdobnych roślin doniczkowych w naszym domu. Powoli ruszyła wegetacja, a to najlepszy moment na przesadzanie oraz rozmnażanie, czyli przygotowanie sadzonek. Jak rozmnażać rośliny doniczkowe?

  • Sprzątamy posesje po wichurach

    Prace ogrodnicze, luty

    Dość gwałtowne zjawiska pogodowe, które zdarzają się często na przełomie zimy i wiosny, mogą nastręczać nam wielu problemów, głównie związanych z nieplanowanymi, a dość radykalnymi porządkami wokół i na posesji. Do szczególnie uciążliwych należą mocne porywy wiatru i wichury.

  • Jak dbać o ogród podczas ciepłej zimy

    Prace ogrodnicze, styczeń

    Pogoda w naszym kraju jest nieprzewidywalna. I chociaż zazwyczaj styczeń jest najzimniejszym miesiącem, to zdarza się czasami, że temperatura jest dodatnia – a nie jest to dobre dla roślin ogrodowych.