• Kora ogrodowa – nie tylko do ściółkowania

    Prace ogrodnicze, sierpień

    Kora ogrodowa to produkt uboczny przy produkcji drewna, dlatego jej uzyskanie nie jest ani zbyt kosztowne, ani skomplikowane. Na szczęście dla większości ogrodników, gdyż materiał ten jest powszechnie stosowany do ściółkowania roślin. Ale to nie jedyne zastosowanie kory ogrodowej.

  • Nornice w ogrodzie – jak się ich pozbyć

    Prace ogrodnicze, sierpień

    Chociaż nornice to niewielkie gryzonie, to w ogrodzie mogą zrobić duże spustoszenie. Nie tylko wyjadają nasiona i owoce, ale również uszkadzają korzenie oraz cebule roślin. Ponadto obgryzają korę młodych drzew owocowych. Jak zapobiec niszczycielskiej działalności nornic?

  • Perlit ogrodniczy – do czego służy i jak stosować

    Prace ogrodnicze, lipiec

    Perlit to kruszywo, które w ogrodnictwie – zarówno profesjonalnym, jak i amatorskim – wykorzystywane jest powszechnie i to od dawna. Swoją popularność zawdzięcza pożądanym w uprawie właściwościom – doskonale napowietrza podłoża oraz magazynuje wodę. Co ważne jest neutralny chemicznie.

  • Nawóz ze skorupek jajek – doskonały nawóz wapniowy

    Prace ogrodnicze, czerwiec

    Zamiast wyrzucać skorupki jajek, możemy z nich przygotować naturalny nawóz wapniowy do zasilania zarówno roślin ogrodowych, jak i domowych. Dzięki niemu nasze rośliny będą zdrowe, pięknie kwitły i wydawały obfity plon. Przygotowanie nawozu jest łatwe, więc do dzieła!

  • Jak dbać o ogród w czasie suszy

    Prace ogrodnicze, czerwiec

    Lato, słońce, na które tak długo czekaliśmy, zachęcają nas do odpoczynku w ogrodzie i błogiego lenistwa. Niestety, chociaż z jednej strony cieszymy się z bezdeszczowej pogody, to z drugiej wiemy, że w tym czasie musimy zatroszczyć się o rośliny w ogrodzie. Jak prawidłowo nawadniać rośliny i jednocześnie oszczędzać wodę?

  • Jak zwalczać ślimaki

    Prace ogrodnicze, czerwiec

    Ślimaki – chociaż niektóre są objęte ochroną – potrafią wyrządzić duże szkody w ogrodzie. O ich obecności świadczą dziury wygryzione w liściach, łodygach, a nawet cebulach. Ślimaki nie są wybredne. Sieją spustoszenie wśród warzyw, roślin jagodowych, ozdobnych i ziół. Jak zapobiec ich destrukcyjnej działalności, a przynajmniej ją ograniczyć?

  • Nawóz z bananów – sposób na piękne rośliny

    Prace ogrodnicze, maj

    Nawóz przygotowany ze skórek bananów możemy wykorzystać do zasilania zarówno roślin ogrodowych, jak i domowych. Jest to tania i naturalna odżywka, która odżywi i wzmocni np. warzywa, drzewa, krzewy ozdobne, byliny czy róże. To także skuteczny odstraszacz mszyc.

  • Optymalne podlewanie roślin w ogrodzie

    Prace ogrodnicze, kwiecień

    Rośliny do życia potrzebują wodą. Dlatego, gdy deszcz długo nie pada, musimy im ją dostarczyć. Jednak, aby nie zaszkodzić przydomowym uprawom, należy podlewać rozsądnie.

  • Jak pozbyć się mchu z kostki brukowej

    Prace ogrodnicze, kwiecień

    Mech często pojawia się na ścieżce czy podjeździe, psując ich wygląd. Uwielbia wilgotne i zacienione miejsca. Nie odkładajmy walki z nim na później, ponieważ z upływem czasu jest to coraz trudniejsze i czasochłonne. Jak skutecznie usunąć mech, aby nie uszkodzić nawierzchni i rosnących obok roślin?

  • Jak nawozić tuje

    Prace ogrodnicze, kwiecień

    Aby tuje szybko rosły i zachwycały zielonymi gałązkami, należy dostarczyć im składników pokarmowych. Dlatego odpowiednie nawożenie jest bardzo ważne. Jak i kiedy je przeprowadzić?

  • Rękawice ogrodowe – w trosce o dłonie

    Prace ogrodnicze, kwiecień

    Piękny ogród wymaga dużo naszej uwagi. Sadzenie, pielenie, przycinanie, kopanie czy nawożenie to tylko niektóre z prac. Aby podczas sezonu ogrodowego nie zniszczyć dłoni i paznokci, należy zakładać rękawice ogrodowe. Jakie wybrać?

  • Odpowiedni odczyn pH dla warzyw

    Prace ogrodnicze, W świecie roślin, marzec

    Warzywa mają swoje preferencje dotyczące stanowiska czy gleby. Ważna jest nie tylko struktura podłoża i zasobność w składniki mineralne, ale również odczyn pH. W dużej mierze to właśnie on decyduje o wzroście i plonach.

  • Przycinanie lawendy – kiedy i jak przycinać lawendę

    Prace ogrodnicze, W świecie roślin, marzec

    Fioletowa krzewy lawendy zachwycają swoim wyglądem. Aby jednak tak było, należy rośliny regularnie przycinać. Jeśli to zaniedbamy, nie będą już atrakcyjne. Kiedy i jak więc przycinać lawendę?

  • Jak wykorzystać kawę w domu i ogrodzie – fusy z kawy na kilka sposobów

    Prace ogrodnicze, marzec

    Kawa dla wielu z nas jest napojem życia. Jednak co zrobić z fusami, które pozostają po jej parzeniu? Nie wyrzucajmy ich! Fusy z kawy możemy wykorzystać w ogrodzie i domu na kilka sposobów.

  • Ziemia do kwiatów doniczkowych – jaka najlepsza

    Prace ogrodnicze, W świecie roślin, luty

    W uprawie roślin doniczkowych bardzo ważną rolę odgrywa podłoże – znacząco wpływa na ich wzrost i rozwój. Wybór odpowiedniej ziemi do kwiatów nie jest łatwy, jednak zadanie to ułatwiają nam producenci, określając na opakowaniu jej przeznaczenie.

  • Zimowe cięcie drzew i krzewów owocowych

    Prace ogrodnicze, luty

    Chociaż wydawać by się mogło, że zimą ogród nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, to jednak pod koniec tej mroźnej pory roku należy wykonać cięcia drzew i krzewów owocowych. Ma ono na celu zapewnienie m.in. zdrowego wzrostu roślin i obfitych plonów.

  • Nawierzchnie z kostki brukowej zimą

    Prace ogrodnicze, styczeń

    Zimą nawierzchnie wokół domu narażone są na destrukcyjne działanie warunków atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Jeśli zatem chcemy, aby przez długie lata kostka brukowa wyglądała nienagannie, powinniśmy o nią dbać – systematycznie usuwać śnieg i lód.

  • Odśnieżanie chodnika – obowiązek właściciela posesji

    Prace ogrodnicze, styczeń

    Obfite opady śniegu wymuszają na właścicielach domów jednorodzinnych odśnieżanie chodników przy posesjach. Należy to zrobić w trosce o bezpieczeństwo swoje i przechodniów. Ponadto "zmuszają" nas do tego przepisy.

  • Zające w ogrodzie – jak je odstraszyć

    Prace ogrodnicze, grudzień

    Gdy zimą zającom brakuje pokarmu w ich środowisku naturalnym, mogą pojawić się w naszym ogrodzie. Zwierzęta te, chociaż wyglądają niewinnie, to uciążliwe szkodniki – obgryzają korę drzew owocowych, tym samym im szkodząc. Jak je zniechęcić do wizyt?

  • Grudzień w ogrodzie – o co należy zadbać

    Prace ogrodnicze, grudzień

    W grudniu w ogrodzie nie mamy wiele pracy. Głównie dbamy o rośliny, odśnieżamy ścieżki czy podjazd. Warto także systematycznie dokarmiać ptaki. To także czas świątecznego dekorowania przydomowej przestrzeni.