• Trawnik wiosną – niezbędne zabiegi

    Prace ogrodnicze, kwiecień

    Aby trawnik przez cały sezon był w dobrej kondycji i zachwycał zielenią, wiosną musimy odpowiednio o niego zadbać – przecież po zimie nie prezentuje się najlepiej. Jak powinna przebiegać wiosenna pielęgnacja trawnika?

  • Jak i kiedy przycinać róże

    Prace ogrodnicze, kwiecień

    Przycinanie róż jest niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym, aby te królowe kwiatów cieszyły nas swoim wyglądem i zapachem. Na szczęście praca ta nie jest zbyt skomplikowana, jednak zasady są nieco różne dla poszczególnych rodzajów. Jak przycinać prawidłowo róże?

  • Jak i kiedy przycinać tuje

    Prace ogrodnicze, marzec

    Tuje są bardzo często sadzone w polskich ogrodach. Wykorzystujemy je przede wszystkim do stworzenia szczelnego, wiecznie zielonego żywopłotu. Nie wymagają zbyt dużo naszej uwagi, jednak jeśli chcemy, aby prezentowały się ładnie, to musimy zadbać o regularne przycinanie tych roślin.

  • Jakie kwiaty sadzimy w marcu

    Prace ogrodnicze, W świecie roślin, marzec

    W końcu przyszły ciepłe dni, które tak cieszą ogrodników. Chociaż jeszcze za wcześnie na nieograniczone wysiewanie nasion do gruntu, to możemy już kwiatami obsadzać doniczki na balkonach czy tarasach. Przez cały marzec możemy również prowadzić uprawę roślin jednorocznych z rozsady.

  • Przygotowania do sezonu prac w ogrodzie

    Prace ogrodnicze, luty

    Wiosnę czuć już w powietrzu, a zatem powoli rozpoczyna się sezon prac w ogrodzie. Czas na porządki, pozimowe grabienie, pielenie, przygotowanie ziemi, a za chwilę wysiewy i sadzenie roślin.

  • Wapno ogrodnicze – jakie ma zastosowanie

    Prace ogrodnicze, luty

    Wapno ogrodnicze ma kilka zastosowań. Nie tylko wykorzystamy je do bielenia drzew, ale także dzięki niemu szybko i skutecznie odkwasimy glebę. Ponadto dostarcza roślinom niezbędnych składników.

  • Brązowienie iglaków zimą – jak temu zapobiec

    Prace ogrodnicze, luty

    Bardzo często iglaki pod koniec zimy brązowieją. U niektórych gatunków jest to naturalne zjawisko, ale w przypadku większości taka zmiana koloru nie oznacza nic dobrego. Jeśli więc zauważymy, że nasze rośliny brązowieją, musimy zacząć działać, aby je uratować. Jak zapobiec brązowieniu iglaków?

  • Podłoże do wysiewu nasion – odpowiednia ziemia to podstawa

    Prace ogrodnicze, luty

    Koniec zimy zbliża się wielkimi krokami, na co z niecierpliwością czekają już ogrodnicy. Aby szybko rozpocząć sezon „kwiatowo-warzywny”, warto właśnie teraz zacząć przygotowywać rozsady. Istotną kwestią jest zastosowanie odpowiedniego – dobrego jakościowo – podłoża do wysiewu nasion.

  • Uprawa współrzędna warzyw – co to jest

    Prace ogrodnicze, styczeń

    Uprawa współrzędna warzyw to nic innego jak uprawa na jednej grządce różnych warzyw. Jest to naturalna metoda, która chroni rośliny przed chorobami i szkodnikami. Dlatego w trosce o plony warto ją stosować w warzywnikach. Jakie są zasady?

  • Kostka brukowa zimą – odśnieżanie i odladzanie

    Prace ogrodnicze, styczeń

    Nawierzchnie w zimie wymagają regularnego usuwania śniegu i lodu, nie tylko, aby zapewnić bezpieczne poruszanie się po nich, ale także w trosce o ich stan. Jeżeli oczyszczamy kostkę brukową, warto wiedzieć, jak przeprowadzić tę pracę.

  • Odśnieżanie ogrodu zgodnie z zasadami

    Prace ogrodnicze, grudzień

    Pokryty białym puchem ogród wygląda malowniczo. Jednak poruszanie się po zaśnieżonych traktach jest niebezpieczne. Dlatego koniecznie musimy usuwać śnieg z chodników, ścieżek czy podjazdów. Nie zapominajmy także o dachach domów czy innych budynków oraz roślinach.

  • Zima w ogrodzie – o co należy zadbać

    Prace ogrodnicze, grudzień

    Zimowy ogród przykryty białym puchem nie wymaga od nas wielkiego nakładu pracy. Jednak w trosce o kondycję roślin poświęćmy mu trochę uwagi – np. poprawienie zimowych osłon nie zajmie nam dużo czasu, a zabezpieczy nasadzenia przed mrozem. O co jeszcze warto zadbać?

  • Jak samodzielnie rozmnożyć storczyki

    Prace ogrodnicze, W świecie roślin, listopad

    Storczyki to bardzo popularne kwiaty w naszych domach. Nic dziwnego, ponieważ pięknie kwitną, a ich pielęgnacja nie jest zbyt wymagająca. Jeśli chcemy powiększyć kolekcję tych roślin, zazwyczaj kupujemy nowy okaz. A może warto samemu rozmnożyć storczyki? Podpowiadamy jak to zrobić.

  • Kopczykowanie – ochrona roślin przed zimą

    Prace ogrodnicze, listopad

    Aby rośliny przetrwały zimę, musimy je zabezpieczyć przed niskimi temperaturami. Jednym ze sposobów jest usypanie koczyków wokół roślin. Kiedy przeprowadzamy tę pracę? Z czego wykonać kopczyki?

  • Liście i gałęzie – czy palenie jest legalne?

    Prace ogrodnicze, listopad

    Palenie liści i gałęzi kiedyś w było standardem. Dzisiaj jest to zabronione, a za tę czynność grozi nam mandat. Ale nie tylko dlatego lepiej zaprzestać palenia resztek roślinnych – powinniśmy to zrobić w trosce o środowisko. Jednak co zrobić z odpadkami porażonymi chorobami i szkodnikami?

  • Bezpieczna i legalna wycinka drzew

    Prace ogrodnicze, październik

    Drzewa na działce są naszą własnością. Jednak nie możemy ich wycinać, kiedy tylko chcemy. W wielu przypadkach musimy na ich ścięcie uzyskać zgodę odpowiedniego organu administracyjnego. Ponadto dostosować się do obowiązujących terminów wycinki.

  • Nawozy do iglaków – jakie i kiedy stosować

    Prace ogrodnicze, październik

    W przydomowych ogrodach bardzo często pojawiają się przeróżne drzewa i krzewy iglaste. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ większość z nich jest atrakcyjna przez cały rok, nawet zimą. Ponadto są łatwe w uprawie. Jednak nie można pozostawić ich samych sobie – piękny wygląd wymaga zabiegów pielęgnacyjnych: niezbędne jest więc nawożenie.

  • Jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie

    Prace ogrodnicze, wrzesień

    Jeśli pień po ściętym drzewie przeszkadza i szpeci ogród, to należy go usunąć. Pierwsze co nam przychodzi do głowy, to jego wykopanie. Są także inne, mniej inwazyjne sposoby na pozbycie się pnia.

  • Aeracja trawnika – na czym polega ten niezbędny zabieg

    Prace ogrodnicze, wrzesień

    Aeracja ma na celu napowietrzenie gleby pod trawnikiem. Ten zabieg pielęgnacyjny należy przeprowadzać dwa razy w sezonie, jeśli chcemy mieć gęsty i zielony dywan wokół domu. Praca ta nie jest trudna. Jak ją przeprowadzić?

  • Błędne nawożenie roślin – czego należy unikać

    Prace ogrodnicze, sierpień

    Nawożenie ma na celu dostarczenie roślinom niezbędnych substancji. To bardzo ważny zabieg i wymagają go prawie wszystkie ogrodowe nasadzenia. Jednak nieprawidłowo przeprowadzone nawożenie może narobić więcej szkody niż pożytku. Czego powinniśmy się wystrzegać?