• Włączniki światła, kontakty elektryczne – jakie wybrać?

    2019-09-09

    Włączniki światła są niezbędnym elementem instalacji elektrycznej w każdym domu i mieszkaniu. Ich wybór tylko z pozoru wydaje się łatwy. Jakie włączniki stosuje się standardowo w pomieszczeniach mieszkalnych?

  • System alarmowy w domu

    2019-09-09

    Potrzeba zabezpieczenia mienia, zdrowia i życia samych domowników sprawia, że system alarmowy to we współczesnym domu już nie luksus, ale jego standardowe wyposażenie. Wielu inwestorów decyduje się na jego montaż już na etapie budowy domu, alarm można jednak zainstalować w dowolnym momencie.

  • Wentylator łazienkowy dobrze dobrany

    2019-08-12

    W trosce o nasze zdrowie i mikroklimat w mieszkaniu powinniśmy zadbać o odpowiedni przepływ oraz efektywną wentylację powietrza w naszym domu. Jest to szczególnie ważne w łazienkach i toaletach, gdzie powstaje dużo pary wodnej – jej nadmiar ma działanie destrukcyjne. Aby temu zapobiec, warto zamontować wentylator łazienkowy. Podpowiadamy, czym kierować się podczas jego...

  • Jaki rodzaj instalacji grzewczej będzie optymalny dla twojego domu

    2019-07-27

    Ogrzewanie domu powinno przede wszystkim zapewnić komfort termiczny domownikom przy jednoczesnym oszczędnym zużyciu energii grzewczej. Współczesny inwestor oczekuje również, by system grzewczy był łatwy w obsłudze i konserwacji. Coraz większą wagę przywiązujemy także do wpływu ogrzewania na środowisko.

  • Zagospodarowanie wody deszczowej

    2019-07-24

    Woda deszczowa, jak i ta pochodząca z roztopów wymaga odpowiedniego zagospodarowania. Jednym ze sprawdzonych sposobów na zagospodarowanie wody deszczowej jest jej rozsączanie do gruntu. Dobrym sposobem jest również zbieranie deszczówki i wykorzystywanie jej np. do podlewania ogrodu.

  • Dlaczego warto wykonać projekt instalacji elektrycznej?

    2019-07-24

    Szczegółowy projekt instalacji elektrycznej w budowanym domu może stać się bardzo użyteczny i pomocny na różnych etapach użytkowania budynku.

  • Uzdatnianie wody ze studni – filtry do wody

    2019-07-23

    Zdarza się, że aby mieć wodę w domu, musimy wykopać studnię. To rozwiązanie ma tę zaletę, że wodę mamy prawie za darmo. Możemy z niej korzystać pod warunkiem, że jest czysta.

  • Jak dobrać hydrofor?

    2019-07-23

    Gdy nie mamy dostępu do sieci wodociągowej, to chcąc korzystać z wody, musimy wykopać studnię. Aby woda dostała się do domu, niezbędne są również zbiornik hydroforowy i pompa. Jaki zestaw wybrać, aby kąpiel czy pranie przebiegało bez problemów?

  • Podstawowe elementy domowej instalacji elektrycznej

    2019-07-23

    Instalacja elektryczna jest niezbędna w każdym domu. Jej wykonanie należy powierzyć elektrykowi z uprawnieniami. Najczęściej to także on wykonuje zakupy materiałów. Jednak warto wiedzieć, jakie elementy wchodzą w skład naszej instalacji elektrycznej.

  • Elektryczny pojemnościowy podgrzewacz wody – jaki wybrać

    2019-07-23

    O ciepłą wodę w domach jednorodzinnych musimy zadbać sami. Pomoże nam w tym elektryczny pojemnościowy podgrzewacz wody. Na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu, aby po odkręceniu kranu leciała z niego zawsze ciepła woda?

  • Jak rozplanować łączniki światła i gniazda wtykowe

    2019-07-21

    Nieodłącznymi i widocznymi elementami instalacji elektrycznej są łączniki światła i gniazda wtykowe. Abyśmy mogli z nich wygodnie oraz bezpiecznie korzystać, muszą być odpowiednio rozmieszczone. Gdzie więc je zamontować?

  • Rury do domowej instalacji wodnej

    2019-07-21

    Jakie rury wybrać do wykonania instalacji ciepłej i zimnej wody? Z tworzywa sztucznego, warstwowe czy może z miedzi? Ich dobór uzależniony jest od przeznaczenia i warunków wodnych. Oczywiście ceny również są różne, jednak w tym przypadku to nie koszt powinien być decydującym kryterium.

  • Oczyść wodę na starcie! Dlaczego warto zamontować antybakteryjny korpus narurowy z aktywnym cynkiem?

    2019-06-14

    Zdarza się, że woda z kranu, mimo poprawnych wyników badań, bywa mętna i niezbyt klarowna. Może to wynikać z faktu, że znajdują się w niej drobinki piasku, mułu, szlamu, itp. Zanieczyszczenia mechaniczne to niestety powszechny problem z wodą płynącą z naszych kranów, ale nie tylko.

  • Jaki wentylator wybrać do łazienki?

    2019-05-28

    Aby zapewnić skuteczną wentylację w łazience, oprócz wentylacji naturalnej, warto zastosować także wentylator łazienkowy, który montuje się najczęściej na wlocie do kanału wentylacyjnego. To niewielkie i niedrogie urządzenie, skutecznie usunie nadmiar wilgoci, gromadzącej się w łazience.

  • Wentylacja łazienki – jak dobrać odpowiedni wentylator?

    2019-05-28

    Najbardziej popularnym systemem wentylacji w domach i mieszkaniach jest wentylacja grawitacyjna. To rozwiązanie najtańsze, ale niestety równocześnie mało efektywne. Pomieszczeniami, w których najbardziej odczuwalny jest brak prawidłowego działania wentylacji grawitacyjnej są łazienki i toalety. Stale utrzymujący się wysoki poziom wilgotności powietrza stanowi idealne...

  • Jak odprowadzić wodę z balkonu

    2019-04-19

    Płyta balkonowa jest mocno narażona na zniszczenia powodowane przez wodę opadową i stojącą. Wilgoć i wodą prowadzą do naruszenia zarówno samej konstrukcji, jak i materiałów wykończeniowych. Zalegająca na balkonie woda opadowa zagraża również elewacji budynku, znajdującej się poniżej jego poziomu. Wykonanie odwodnienia balkonu jest więc koniecznością.

  • Pamiętaj o odwodnieniu! Nie zapomnij o estetyce.

    2019-04-19

    Znaczenie odwodnień wokół domu i w ogrodzie jest często bagatelizowane na etapie budowy. Skupiamy się na zagospodarowaniu przestrzeni, dobraniu odpowiedniego rodzaju kostki brukowej i jej estetycznym ułożeniu. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kostka brukowa tworzy podczas opadów zamkniętą, dużą powierzchnię, na której woda podpiętrza się i płynie. To może...

  • Ogrzewanie domu – dom jako akumulator ciepła - nowe spojrzenie na oszczędne gospodarowanie energią cieplną w domu

    2019-02-20

    Jeśli budynek w ciągu dnia nie gromadzi energii, wieczorem po zachodzie słońca lub gdy dzień jest pochmurny we wnętrzach szybko robi się chłodno i nieuniknione jest ogrzewanie domu. Są jednak sposoby, by zatrzymać zgromadzoną energię na dłużej.

  • Osadnik gnilny – porady montażowe

    2019-02-16

    Osadnik gnilny, będący najistotniejszym elementem przydomowej oczyszczalni ścieków, powinien być usytuowany w pobliżu budynku. Miejsce jego montażu nie może być narażone na obciążenia, takie jak np. droga przejazdowa. Jak powinien przebiegać prawidłowy montaż osadnika gnilnego?

  • Kanalizacja zewnętrzna domu – przyłączenie kanalizacji do studzienki z tworzywa i włączenie do kolektora

    2019-02-13

    Przyłączenie kanalizacji do istniejącej studzienki z tworzywa nie stanowi większego problemu. Warto jednak wiedzieć, jak je wykonać to połączenie. Równie ważne jest włączenie przyłącza do kolektora. Jak powinno wyglądać?