kwiecień
Rok w ogrodzie
Ogrody żwirowe należą do coraz chętniej zakładanych. Są efektowne, tworzą doskonałe tło dla roślin i elementów małej architektury. Ich zaletą jest również łatwość w utrzymaniu. Jak założyć żwirowy ogród?
Utrzymanie ogrodu w dobrej kondycji nie należy do łatwych zadań, wymaga od nas zaangażowania i systematyczności. Prace te możemy sobie znacznie ułatwić, decydując się na założenie ogrodu żwirowego. Żwir sprawi, że chwasty nie będą rosły tak szybko, a wilgoć dłużej utrzyma się w podłożu. To także rozwiązanie idealne do niewielkich ogrodów – jasna żwirowa nawierzchnia przyczyni się do optycznego powiększenia jego przestrzeni. Tego typu projekty doskonale sprawdzają się choćby od frontu domu.
Projekt nasadzeń do ogrodu żwirowego
Planując założenie żwirowej rabaty, warto postępować podobnie, jak w przypadku innych rabat ogrodowych. Należy więc przemyśleć, jakie rośliny chcemy posadzić i zaplanować miejsca nasadzeń. Ich wybór jest istotny, bowiem przesadzanie wiąże się nie tylko z dodatkowymi pracami, ale także może wpłynąć niekorzystnie na roślinę. Pamiętajmy, że powinny być one dopasowane do stanowiska – nie wszystkie, które sprawdzą się na wystawie południowej, będą odpowiednie w miejscach zacienionych. Jednak niezależnie od usytuowania ogrodu do chętnie wybieranych należą bukszpany, karłowe odmiany iglaków, różaneczniki czy lawendy.
Jak założyć żwirową rabatę
Ogród żwirowy wymaga odpowiedniego podłoża – powinno być odchwaszczone, przekopane i zasilone nawozami. Na tak przygotowanej glebie należy ułożyć matę szkółkarską lub agrowłókninę, dzięki tej warstwie chwasty będą trudniej się rozwijać. Jednocześnie rośliny będą miały zapewniony przepływ wody i powietrza. Tkaninę należy naciąć i odchylić w miejscach, w których przewidujemy nasadzenia. W wykopanych dołkach sadzimy rośliny. Ostatni etap prac to uzupełnienie rabaty żwirem. Jego warstwa powinna mieć 2-3 cm wysokości. Brzegi rabaty warto zabezpieczyć obrzeżem wykonanym np. z kostki brukowej. Pamiętajmy, że warstwa żwiru co jakiś czas wymaga uzupełnienia.
Zdjęcia: Fotolia.com