grudzień
Rok w ogrodzie
Zimowy ogród przykryty białym puchem nie wymaga od nas wielkiego nakładu pracy. Jednak w trosce o kondycję roślin poświęćmy mu trochę uwagi – np. poprawienie zimowych osłon nie zajmie nam dużo czasu, a zabezpieczy nasadzenia przed mrozem. O co jeszcze warto zadbać?
Wydawać by się mogło, że zima to dla ogrodnika czas odpoczynku, bo przecież rośliny zapadły w zimowy sen i nie wymagają naszej opieki. Nic bardziej mylnego, ogród – nawet ten przykryty śniegiem – zawsze musi być kontrolowany. Oczywiście pracy jest o wiele, wiele mniej niż w sezonie. Jak pielęgnować ogród zimą?
Usuwamy nadmiar śniegu z roślin
Z iglastych roślin kolumnowych należy regularnie odgarniać nadmiar śniegu. Lepiej nie czekać aż sam opadnie czy się rozpuści, ponieważ w naszym kraju pogoda jest nieprzewidywalna, więc niespodziewanie może sypnąć śniegiem lub co gorsze zamieni się on w lód. Niestety gałęzie nie wytrzymają zbyt dużego naporu – nie tylko ulegną deformacji, ale także może dojść do ich wyłamywania. Aby ochronić roślinę przed trwałym uszkodzeniem, warto dodatkowo podwiązać gałęzie – nie ugną się tak łatwo pod ciężkim i mokrym śniegiem.
Przycinamy drzewa
Tak, właśnie zima (oraz jesień) jest najlepszą porą, aby formować drzewa liściaste – oczywiście cięcie można wykonywać przez cały rok. Uwaga! Zimą nie przycinamy klonu, grabu i brzozy, gdyż po tym zabiegu „płaczą” (z ran wyciekają soki). W przypadku tych drzew pracę te wykonujemy od czerwca do września. Także zimą można przycinać drzewa iglaste, a jeśli są gatunkami żywicującymi, nie zabezpiecza się ich ran. Zanim nastanie wiosna, czyli pod koniec lutego dobrze jest przeprowadzić cięcie pielęgnacyjne drzew i krzewów – usuwamy wszystkie uszkodzone, chore i obumarłe pędy oraz takie, które nadmiernie zagęszczają koronę.
Malujemy pnie na biało
Najlepszym miesiącem na bielenie drzew jest styczeń, a właściwie jego ostatnie dni, gdy temperatura wzrośnie powyżej zera. Zabieg ten ma zapobiec pękaniu kory, które spowodowane jest zmianami temperatury oraz działaniem silnych promieni słonecznych.
Dbamy o rośliny doniczkowe
Zimą również rośliny domowe odpoczywają! Dlatego ograniczmy ich podlewanie i nie zasilajmy nawozem. Rośliny, które lubią wilgoć, dobrze jest zraszać. Jeśli mamy taką możliwość, umieśćmy kwiaty w jasnym miejscu. Do nowych, większych pojemników z większą ziemią możemy przesadzać je już w lutym.
Nie chodzimy po trawniku!
Jeśli nie musimy, to w czasie mrozów nie chodzimy po trawniku! Po prostu unikajmy ubicia ziemi i śniegu oraz gniecenia zamarzniętych źdźbeł, gdyż po roztopach będą gnić i zamierać, a to skutkuje pustymi miejscami na murawie. Nie ma potrzeby usuwania śniegu z trawnika, nie powinien on wyrządzić darni żadnej krzywdy, a wręcz jest doskonałą ochroną przed mrozem. Pamiętajmy jednak, że lepiej nie składować zgarniętego z traktów śniegu na trawniku, ponieważ twarda i ciężka lodowa skorupa powoduje choroby.
zdjęcia: pixabay.com