luty
Rok w ogrodzie
W uprawie roślin doniczkowych bardzo ważną rolę odgrywa podłoże – znacząco wpływa na ich wzrost i rozwój. Wybór odpowiedniej ziemi do kwiatów nie jest łatwy, jednak zadanie to ułatwiają nam producenci, określając na opakowaniu jej przeznaczenie.
Dobra ziemia do kwiatów musi być odpowiednio przewiewna, przepuszczalna i luźna, aby zapewnić korzeniom optymalne warunki rozwoju, ponadto tylko taka umożliwi niezbędną wymianę gazową. W jej składzie powinny więc znaleźć się ziemia próchnicza oraz torf (sprawia, że ziemia jest lekka i bez problemu magazynuje wodę). Dodatek keramzytu wpływa pozytywnie na przewietrzanie korzeni oraz zatrzymuje wodę. Inne ważne dodatki to: glinka, perlit, aktywator korzeni, włókno kokosowe, hydrożel oraz piasek kwarcowy. Czasami podłoże wzbogacone jest nawozami długodziałającymi – rozpuszczając się powoli, dostarczają roślinie cenne składniki odżywcze przez długi czas. O dokładnym składzie ziemi decyduje jej przeznaczenie – w sklepach możemy znaleźć mieszanki zarówno uniwersalne, jak i dedykowane określonym grupom roślin.
Ziemia do kwiatów doniczkowych – rodzaje
Wymagania poszczególnych gatunków kwiatów są różne. Z tego też powodu ziemie mają różny skład i to nim powinniśmy się kierować podczas zakupu. Ziemia do roślin zielonych domowych (pH 5,5-6,5) oparta jest na mieszance torfu i glinki, która zwiększa zdolność magazynowania składników pokarmowych. Często też wzbogacona jest o nawozy wielkoskładnikowe. Ziemia do kaktusów i innych sukulentów (pH 5,7-6,8) to doskonale skomponowana mieszanka torfu wysokiego i niskiego, piasku kwarcowego oraz keramzytu. Ziemia do paproci (pH 6-7) ma w swoim składzie keramzyt i torf o lekko kwaśnym podłożu. Podobnie jak ziemia do cytrusów (pH 6-7), ta jednak dodatkowo zawiera krzemionkę. Z kolei wieloskładnikowa ziemia do palm, jukk i dracen, a także fikusów o pH 6-7 ma dodatek perlitu, który zapewnia przepuszczalność i przewiewność. Specyficznym podłożem jest ziemia do storczyków (pH 5,5-6,5). Ma w swoim składzie łupiny orzecha kokosowego, korę sosnową, keramzyt i węgiel drzewny. Możemy również spotkać się z ziemią do ziół BIO (pH 6-7,2). To dobry wybór, jeśli preferujemy zdrowy i ekologiczny tryb życia, gdyż jej skład oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach spełniających wymagania produkcji ekologicznej. Natomiast ziemia do wysiewu z włóknem kokosowym (pH 6-7) jest doskonała do wysiewu nasion, pikowania, sadzenia kłączy, cebuli i bulw roślin ozdobnych. Ma w swoim składzie składniki przyspieszające kiełkowanie i stwarza dogodne warunki dla wzrostu roślin w początkowym etapie rozwoju. Włókno kokosowe zwiększa pojemność powietrza i wody oraz stwarza korzystne warunki do rozwoju systemu korzeniowego. .
Dobra jakościowo ziemia do kwiatów doniczkowych
Co ważne, kupujmy tylko podłoże pochodzące od renomowanego producenta. Ziemia niewiadomego pochodzenia może być produkowana na bazie wyeksploatowanego podłoża poszklarniowego i zawierać patogeny chorobotwórcze. Lepiej także do uprawy roślin domowych nie stosować ziemi z ogrodu, ponieważ jest ona zbyt ciężka i gliniasta, ponadto może zawiera chwasty oraz patogeny.
zdjęcie tytułowe: AdobeStock