grudzień
Rok w ogrodzie
Czy kanapowiec w mieszkaniu, czy stróż posesji ważne, aby nasz pies miał wygodne, ciepłe i czyste posłanie do spania oraz odpoczynku. Teraz w okresie zimy, kiedy chłód doskwiera bardziej, a także zwierzak częściej się brudzi, warto wybrać legowisko dobrej jakości, w którym łatwo też utrzymać higienę.
Zarówno mały piesek, jak i duży czworonóg potrzebują swojego, niezależnego i wygodnego miejsca do spania. Niezależnie, czy pies lubi wylegiwać się na kanapie, fotelu, czy wręcz w naszym łóżku musi mieć też odosobnione, wygodne własne posłanie – w którym ma swój azyl i oazę spokoju. Oczywiście posłanie należy dostosować do rasy, charakteru, trybu życia i zwyczajów naszego pupila. Na stoiskach z akcesoriami dla zwierząt znajdziemy wiele bardzo atrakcyjnych różniących się od siebie rozmiarem, formą i estetyką modeli.
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze posłania dla psa
Rozmiar – wielkość musi być nieco większa (ok. 15-20 cm) od rozmiaru psa, ale niezbyt obszerna, gdyż nie zapewni ciepła i wrażenia przytulności.
Tryb życia – jeśli pies jest śpiochem, ma krótką sierść, lubi się wylegiwać. warto wybrać posłanie z wysokimi brzegami, wyściełane włochatą tkaniną, miękkie, otulające zwierzę. Dla dużego i aktywnego psa lepszym wyborem będzie materac lub ponton.
Łatwość utrzymania czystości – zdejmowane pokrowce, materiał impregnowany, odporny na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne, dostosowany do prania w pralce to warunki, jakie powinno spełniać praktyczne legowisko.
Rodzaj wypełnienia – dobra izolacyjność (np. kulki styropianowe lub silikonowe) oraz odporność na odkształcenia.
Materiał zewnętrzny – miękki, estetyczny, ale także wodo- i plamooporny (dobrze, jeśli jest wykonany z codury lub suedine).
Legowisko dobrze dobrane
Psy stróżujące, te które mieszkają w budach i przedsionkach powinny mieć legowiska z dobrą izolacją od dołu (zapewniającą ochronę przed zimnym podłożem), wykonane z materiałów odpornych na wilgoć i zanieczyszczenie, najlepiej ze zdejmowanymi pokrowcami (umożliwiającymi łatwe pranie). Tutaj sprawdzą się najbardziej posłania typu „ponton” i materace z odpornym na odkształcanie, miękkim wypełnieniem z pianki poliuretanowej, stanowiącym jednocześnie dobrą izolację od podłoża. Posłania tego typu powinny mieć łatwo zdejmowane pokrowce, wykonane z odpornych na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne materiałów – najlepiej z impregnowanego poliestru. Będą one bowiem wymagały znacznie częstszego czyszczenia, a także dezynfekcji preparatami przeciw pasożytom.
Dla pieska domowego, który większość czasu spędza w ciepły wnętrzu możemy wybrać legowisko, gdzie na plan pierwszy wysunie się wygoda i estetyka. Jeśli pies jest ciepłolubny, mniej brudzi się na spacerach możemy wybrać model legowiska wyściełany tkaninami imitującymi plusz lub futro.
Inne posłania będą polecane dla małych piesków – tu zwykle sprawdzą się te z wysokim brzegiem, tak by czworonóg mógł się zwinąć i mieć poczucie bezpiecznego otulenia, inne zaś dla psów dużych. Pupile dużych rozmiarów, które lubią wyciągnąć się, a mają długie łapy – będą czuły się zdecydowanie lepiej na miękkie materacach i posłaniach z niskim brzegiem. Legowiska dla psów powinny być również wykonane z materiałów odpornych na gryzienie, drapanie.
Dobrym rozwiązaniem są również posłania składające się z dwóch niezależnych modułów: wzmocnionej podstawy z obrzeżem oraz poduchy wypełniającej środek. Stabilne, a przy tym elastyczne, będą wygodne zarówno dla psa, jak i nam pozwolą na łatwe oraz wygodne czyszczenie.
zdjęcia: pixabay.com, Can Agri, Tatrapet, Dajar