kwiecień
Rok w ogrodzie
Przełom kwietnia i maja to dobry czas na zakupów nowych sprzętów do ogrodu. Jeśli wybierzemy drewniane, będą one narażone na niekorzystne działanie słońca, wiatru, deszczu i śniegu, dlatego wymagają solidnego zabezpieczenia.
Drewniane elementy małej architektury często są wykonane z drewna surowego, nie zawsze jest ono zabezpieczone fabrycznie. Aby drewniane sprzęty znajdujące się przez cały rok na zewnątrz ładnie prezentowały się w naszym ogrodzie, należy je jeszcze przed rozpoczęciem użytkowania zabezpieczyć i pokryć odpowiednim środkiem. Kupujmy preparaty, które są przystosowane do chronienia drewna od wilgoci oraz niskich temperatur. Przed rozpoczęciem prac należy zapoznać się ze wskazówkami na temat przygotowania powierzchni oraz sposobu użycia produktu zawartymi na opakowaniu (w karcie technicznej).
Impregnacja surowego drewna
Drewniane sprzęty wymagają zaimpregnowania. Najlepiej impregnat rozprowadzać na nie skręconej konstrukcji, gdyż będziemy mogli dokładnie pokryć każdy element. Preparat powinien być dobrany do gatunku drewna, najlepiej wybrać taki, który wnika głęboko w strukturę drewna. Nanosimy go pędzlem lub wałkiem wyłącznie na suche drewno. W przypadku drewnianej huśtawki możemy pokryć ją odpowiednim olejem, który tak jak impregnat przeniknie w głębokie warstwy drewna. Olej pogłębia i podkreśla naturalną barwę oraz rysunek drewna.
Pierwsze malowanie
Drewnianą huśtawkę możemy pokryć także koloryzującym impregnatem – zabezpieczy on jednocześnie drewno i zmieni jego kolor. Gdy chcemy zachować naturalny kolor drewna, stosujemy impregnat bezbarwny. Najpopularniejsze są jednak lakierobejce, które łączą połysk z kolorem. Odpowiednio dobrane nie tworzą łuszczących się pod wpływem słońca czy deszczu powłok. Najczęściej na drewnianą huśtawkę nakładamy 2 warstwy lakierobejcy – obowiązująca przerwa między nakładaniem pierwszej warstwy a drugiej podana jest na opakowaniu producenta.
Do pomalowania drewna w ogrodzie możemy użyć także specjalnie przeznaczonych do malowania sprzętów na zewnątrz emalii akrylowych, które sprawdzą się zarówno w przypadku drewna krajowego, jak i egzotycznego. Zabezpieczają one drewno dzięki żywicom akrylowym. Emalie są wodorozcieńczalne, wydajne i szybko schną. Przed użyciem preparatu należy zagruntować podłoże i nałożyć podkład. Dostępne są dzisiaj w wielu kolorach, nie tylko charakterystycznych dla drewna.
Drewno w ogrodzie po kilku latach
Drewnianą huśtawkę należy konserwować minimum raz w roku, tylko wtedy będzie ona wyglądać nienagannie. Podobnie jak w przypadku typowego malowania trzeba przygotować podłoże, usuwając warstwy starej farby, zabezpieczyć je i pomalować.
Zdjęcia: K. Jankowska