sierpień
Rok w ogrodzie
Niektóre prace w ogrodzie, wymagają rozstawienia drabiny. I chociaż każdy z nas wie, jak wygląda oraz do czego służy, to jej zakup powinien być przemyślany oraz dopasowany do naszych potrzeb. Na co więc zwrócić uwagę i jak wybrać idealną drabinę?
Przycinanie żywopłotu, zbieranie owoców z drzew, malowanie wysokiego ogrodzenia czy naprawa rynny to tylko niektóre z prac, do których wykonania niezbędna jest drabina. Do wyboru mamy przeróżne modele, jednak najważniejsze, aby ta zakupiona przez nas była funkcjonalna i zapewniała bezpieczną pracę na wysokości.
Drabina dostosowana do potrzeb
Zanim kupimy drabinę, zastanówmy się, do czego będziemy ją wykorzystywać – od tego zależy jej wysokość i rodzaj. W przydomowym ogrodzie najlepszym rozwiązaniem będzie niewysoka drabina wolnostojąca – z jedno- lub dwustronnym wejściem. Sprawdzi się na nieutwardzonym, nierównym podłożu, a także gdy nie ma możliwości oparcia o ścianę czy mur. Dobrze wybrać drabinę rozstawną na specjalnych stabilizatorach, które zwiększają powierzchnię podparcia drabiny i niwelują nierówności podłoża. Taki model nie wbije się w ziemię oraz trudno go przechylić. Przydatna może być również drabina teleskopowa. Jej wysokość możemy regulować, jednak wymaga opierania o pionowe powierzchnie.
Ciekawym rozwiązaniem jest drabina wielofunkcyjna. Najczęściej składa się z kilku elementów, umożliwiających rozłożenie w trzech czy czterech ustawieniach. Drabina wielofunkcyjna może rozkładać się jak modele wolnostojące lub przystawne. Wszystko zależy od wysokości roboczej, którą chcemy uzyskać. Tego rodzaju drabina składana jest przeznaczona dla bardziej profesjonalnego użytku.
Drabina drewniana, stalowa...
Najmniej zapłacimy za drabinę drewnianą. Jednak lepiej się po niej nie wspinać, gdy stopnie są mokre – możemy się z łatwością poślizgnąć. Ponadto drewno jest mało wytrzymałe i narażone na uszkodzenia. Jest natomiast słabym przewodnikiem prądu, dlatego drabiny drewniane są często stosowane podczas prac związanych z elektrycznością (w ogrodzie są one raczej rzadkością). Za niewygórowaną kwotę możemy kupić również drabinę stalową, która odznacza się znakomitymi właściwościami wytrzymałościowymi. Niestety jest ona ciężka – ma najczęściej zastosowanie stacjonarne – więc raczej nie przyda nam się w ogrodzie, gdyż przeniesienie jej z miejsca na miejsce będzie utrudnione. Natomiast drabina z włókna szklanego jest lekka, wytrzymała, nie przewodzi prądu elektrycznego i jest odporna na działanie czynników atmosferycznych. Jej wadą – jedyną – jest wygórowana cena. Jaką więc drabinę kupić za rozsądne pieniądze? Na rynku są jeszcze drabiny aluminiowe. I to chyba najrozsądniejszy wybór. Drabina z aluminium jest co prawda droższa od stalowej czy drewnianej, ale odznacza się wytrzymałością, odpornością na uszkodzenia oraz wyjątkową lekkością. Możemy ją również przechowywać na dworze, ponieważ jest niewrażliwa na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Mankamentem drabiny aluminiowej jest ograniczona wytrzymałość na obciążenia. Nie sprawdzi się więc, jeśli chcemy wnosić po niej ciężkie przedmioty – jednak w ogrodzie nie będziemy mieli tego problemu.
Drabina z funkcjami
Kupując drabinę, wybierzmy taką, której stopnie mają ryflowaną powierzchnię lub wyłożone są gumą – zabezpieczy nas to przed poślizgnięciem. Pamiętajmy, że stopnie powinny być wystarczająco duże i szerokie, by umożliwić nam wygodną oraz bezpieczną pracę. Dobrym rozwiązaniem jest model z funkcjonalną półeczką umieszczoną na szczycie. Przyda się ona do odłożenia narzędzi czy innych elementów, dzięki czemu nie musimy schodzić z drabiny po potrzebne przedmioty.
zdjęcia: pixabay.com, Krause