marzec
Rok w ogrodzie
Wiosna w ogrodzie to doskonała okazja, aby poczynić obserwacje, jak rośliny ogrodowe budzą się do życia i to w sposób dosłowny. Naukowcy od lat prowadzą badania nad tym, czy rośliny „słyszą”, „widzą”, „czują zapachy”, ba, nawet „porozumiewają się” i „myślą”. Mówiąc najprościej, czy funkcjonują społecznie i czy wyposażone są w podobne zmysły jak człowiek?
Każdemu z nas obiło się pewnie o uszy stwierdzenie w stylu „moje rośliny pięknie u mnie rosną, bo ja do nich mówię”. Pozornie śmieszne i wręcz mało racjonalne, bo przecież już ze szkoły podstawowej wiemy, że rośliny ogrodowe i domowe potrzebują jedynie słońca, żyznej ziemi i wody, żeby rosły bujnie i zdrowo. Jednak oddziaływanie mowy ludzkiej na rośliny stało się przedmiotem niejednej obserwacji.
Sekretne życie roślin
„Sekretne życie drzew” oraz „Zmysłowe życie roślin” to dwie pozycje książkowe, które w ciekawy i przystępny sposób odsłaniają świat badań botanicznych z zakresu roślinnych zachowań. Autorzy udowadniają w nich np. że rośliny ogrodowe wiedzą, kiedy owoce są dojrzałe (i to nie tylko ich własne), kiedy sąsiadka na grządce zostaje przycięta sekatorem przez ogrodnika albo kiedy roślinną towarzyszkę zaatakowały żarłoczne gąsienice. Okazuje się, że rośliny ogrodowe nie tylko potrafią „zarządzać” swoim postępowaniem, ale też z premedytacją wpływają na zachowania innych roślin i, choć to zaskakujące, „widzą, „węszą” i „zapamiętują” - na swoje roślinne sposoby. Gdy poznamy te ciekawe mechanizmy, może okazać się, że będziemy umieli zastosować kilka trików na własne potrzeby, np. sprawić, żeby niedojrzała gruszka w mig dojrzała.
Lektura na marzec
Ciekawie opowiedziane, często zabawnie, z opisem wielu nietypowych eksperymentów badawczych, w których pojawiają się np. „perfumy z pomidora” czy muzyka Led Zeppelin, książki Daniela Chamovitza i Petera Wohllebena odsłaniają skomplikowane mechanizmy, jakie rośliny ogrodowe wytworzyły przez miliony lat, żeby zawsze i prawidłowo odnajdować drogę do światła, rozpoznawać optymalną porę kwitnienia i owocowania, a także dbać i wspomagać innych przedstawicieli swojego gatunku. A wszystko po to, żeby przetrwać. Czekając na ciepłe wiosenne i letnie dni, kiedy to będziemy mogli zasiąść we własnym ogrodzie, by zatopić się w lekturze, już dziś wzbogaćmy naszą ogrodową biblioteczkę o te dwie pozycje książkowe. Ich lektura gwarantuje bowiem, że spędzając czas na łonie przyrody, będziemy patrzeć na nasze rośliny ogrodowe już w nieco inny sposób - nawet zwykły szum drzew (które uchroniły się przed wycinką) okaże się dla nas intrygujący bo przecież „drzewa odczuwają ból i mają pamięć, a drzewni rodzice żyją razem ze swymi dziećmi”.
Zdjęcia: Fotolia.com