marzec
Rok w ogrodzie
Wierzbowe bazie nieodparcie kojarzone są z Wielkanocą, ale mogą posłużyć również jako doskonała baza do wiosennej dekoracji domu czy tarasu również poza świętami. Wianek z wierzby może stać się uniwersalną ozdobą stołu, parapetu, okna czy żyrandola również bez okazji.
Wiosna to wspaniały czas na poszukiwanie dekoracyjnych
inspiracji w ogrodzie. Przyjrzyjmy się pączkującym gałęziom, kolorowym pędom, pierwszym
kwitnącym roślinom. Zabierzmy te spostrzeżenia ze sobą i pomyślmy o tym, jak dla poprawy wrażeń estetycznych stworzyć wiosenne dekoracje w mieszkaniu.
Samodzielnie wykonać możemy m.in. bardzo efektowny
Wianek z wierzby – konstrukcja dekoracji
Wianek wierzbowy nie jest trudny w wykonaniu – nie trzeba mieć tu wyjątkowych umiejętności plastycznych. Prosto z ogrodu, spaceru po lesie, ostatecznie z kwiatowego straganu przynieśmy kilka wierzbowych gałązek o długości minimum 50 cm lub dłuższych. Ponadto potrzebne będą druciki (najlepiej mieć na wyposażeniu w domu zwój drutu ogrodniczego PVC, przydaje się bowiem w wielu różnych czynnościach), pasmanteryjne dodatki dekoracyjne: wstążki, taśmy, koronki, koraliki, aplikacje, piórka i sztuczne kwiatki. Bardzo wygodnym urządzeniem, niezastąpionym przy tego typu dekoracjach jest pistolet na klej w sztyftach.
Wierzbowe gałązki są giętkie, łatwo poddają się zwijaniu. Przy dobieraniu gałązek warto wybrać te pokryte drobnymi pączkami, będą bardziej zwarte i dłużej zachowają estetyczny wygląd. Gałązki układamy równolegle obok siebie i drucikiem spinamy koniec u nasady nóżek w zwartą wiązkę. Następnie przeplatamy delikatnie gałązki między sobą w luźny splot (na kształt warkocza), który zawijamy w koło tak, aby końce gałązek przysłoniły z zapasem własne nóżki. Okręcamy to miejsce drucikiem, uzyskując w ten sposób wianek z wierzby – podstawę naszej dekoracji. Jeśli chcemy uzyskać ładny równy kształt, możemy spróbować zwinąć gałązki w okrąg wokół np. donicy o dogodnej średnicy. Kształt i sploty gałązek można jeszcze dopracować, korygując ułożenie pojedynczych łodyg i podczepiając je indywidualnie drucikiem lub za pomocą pistoletu.
Dekorowanie wianka z wierzby
Dekoracja bazy wianka oczywiście zależy od naszego uznania. Na pewno osłońmy miejsca, gdzie użyliśmy drutu, np. okręcając wokół wstążkę lub doklejając elementy pasmanteryjne. Wyjątkowo urokliwe bazie, oplecione wyłącznie satynową wstążką mogą być już wystarczająco dekoracyjne. Jeżeli wianek z wierzby ma cieszyć nas przez dłuższy czas, wykorzystajmy sztuczne dodatki. Natomiast gdy chcemy użyć go jednorazowo np. do dekoracji wielkanocnego stołu, zastosujemy naturalne ozdoby, pamiętając o inspiracjach wprost z ogrodu. Bardzo efektownie wyglądają świeże wianki, udekorowane wiosennymi kwiatami narcyzami, szafirkami czy frezjami. Pomiędzy zwoje wierzbowych gałązek możemy wplatać również np. gałązki brzozy z drobnymi zielonymi listkami lub gałązki kwitnącej forsycji. Efektownie prezentuje się też wianek z wierzby z gałązek odmiany mandżurskiej, naturalnie powykręcanej w finezyjne sploty.
zdjęcia: AdobeStock