czerwiec
Rok w ogrodzie
Czerwiec – rozpoczyna się najpiękniejszy sezon w ogrodzie, a wraz z nim spotkania, biesiady i wspólne grillowanie. Zdrowy i smaczny grill to nie tylko dania główne, to również dodatki. Proponujemy smaczne warzywne dipy (sosy/pasty), które podkreślą i wzbogacą smak potraw ale również dostarczą zdrowych witamin.
Smaczny i zdrowy grill to nie tylko wybór mięs oraz wędlin serwowanych wprost z gorącego rusztu. Na grillu można z powodzeniem przygotowywać również całą gamę warzyw (papryki, cukinie, bakłażany, buraki, kalafiory, bataty etc.), co ma szczególny walor dla wegetarian i wegan. Zarówno do potraw mięsnych, jak i warzywnych doskonałym dodatkiem będą smaczne sosy, których przygotowanie jest łatwe, a walory smakowe i wartości odżywcze nie do przecenienia.
Salsa pomidorowa
Czerwcowe pomidory smakują już słońcem, dlatego warto je teraz jeść często, szczególnie te o wyrazistym słodkawym smaku – jak np. pomidory malinowe. Do pomidorowej salsy potrzebujemy właśnie takie: 3 szt. pomidorów malinowych, pęczek kolendry lub natki pietruszki, 1 niewielka papryczka chili, 1 cebulka dymka lub młoda cebulka czerwona, 1-2 limonki, 1/4 szklanki oliwy.
Pomidory parzymy i ściągamy z nich skórkę, kroimy w drobną kostkę, przekładamy do salaterki lub dekoracyjnej miski, w której będziemy serwować salsę. Kroimy bardzo drobno papryczkę chili i dodajemy do pomidorów. Cebulkę kroimy równie drobno i przekładamy do mniejszej miseczki roboczej. Wyciskamy sok z limonki za pomocą wyciskarki ręcznej, jeśli limonka jest duża i soczysta wystarczy jedna, jeśli nie, wykorzystujemy drugą. Sokiem zalewamy cebulkę w oddzielnej miseczce i odstawiamy na chwilę na bok. W tym czasie myjemy kolendrę lub natkę (dla tych którzy nie przepadają za aromatem kolendry). Teraz mieszamy już wszystkie składniki – do pomidorów dodajemy cebulkę z całym sokiem, dolewamy oliwę. Salsy nie trzeba już przyprawiać, bowiem kwasowość limonki z powodzeniem zastępuje sól, a ostrość chili nie wymaga dodawania pieprzu. Salsa jest świetnym dodatkiem do mięs, ale również drobnych przekąsek, można np. faszerować nią liście cykorii lub sałaty.
Guacamole, czyli mus z awokado
Pozostając w smakach rodem z Ameryki Południowej doskonałym dodatkiem do potraw z grilla będzie guacamole, czyli dip przygotowany z miąższu awokado. Równie łatwy, świeży i zdrowy, wart regularnego serwowania. Do przygotowania potrzebne będą: 3 dojrzałe, miękkie awokado. Jeśli nie jesteśmy w stanie kupić dojrzałych, można kupić 3-4 dni wcześniej te twarde i położyć na okiennym parapecie. Powinny dojrzeć i zrobić się miękkie w dotyku. Dodatkowe składniki to: 2 ząbki czosnku, 1 papryczka chili, 3 gałązki kolendry (opcjonalnie), 1 limonka, 1 cytryna, 1/4 szklanki oliwy z oliwek.
Awokado przekrajamy na pół i wyjmujemy pestkę. Za pomocą łyżki do zupy podważamy miąższ i wprawnym ruchem wyłuskujemy łezkę owocu ze skórki. Możemy pozostawić taką pustą łódeczkę i zaserwować dip bezpośrednio w skórce. Wygląda to atrakcyjnie i smacznie.
Awokado przekładamy do naczynia blendera, dodajemy pozostałe składniki: czosnek, posiekaną chili, listki kolendry, wyciśnięty sok z limonki i cytryny oraz oliwę. Blendujemy wszystko na jednolitą masę. Przekładamy do wspomnianych łódeczek ze skórki lub dekoracyjnych miseczek i podajemy świeży, możemy przyprószyć dip dodatkowo kolendrą na wierzchu.
Tzatziki – jogurtowy dodatek do grilla
To bardzo popularny sos, szczególnie polecany do potraw z rusztu. Robiony jest na kilka sposobów ale podstawą jego składu jest zawsze gęsty jogurt i świeży surowy ogórek. W naszym przepisie będziemy używać: 1 ogórka szklarniowego typu wąż, 500 ml jogurtu naturalnego, 1 serek homogenizowany naturalny (może to być również biały twaróg tłusty mocno zmielony na gładką masę), 2 ząbki czosnku, 1/2 pęczka koperku, pieprz, sól do smaku.
Jogurt łączymy z serkiem i mieszamy na jednolity gęsty sos. Ogórek myjemy bardzo dokładnie, nie obieramy, ścieramy na tarce o grubych oczkach do oddzielnej miseczki i chwilę czekamy, aby oddał sok. Odlewamy oraz odciskamy starty miąższ ogórka i dodajemy do jogurtu. Do sosu wyciskamy przez praskę czosnek. Myjemy oraz kroimy drobno koperek i również dodajemy do tzatzików. Solimy i pieprzymy do smaku dokładnie mieszając. Sos jest gotowy, doskonale się prezentuje i smakuje (np. z pieczonymi w grillu ziemniakami).
Humus – zdrowy dip z ciecierzycy
Humus to zdrowy i smaczny dodatek do codziennej diety, ale na grillu ma również powodzenie. Świetnie komponuje się bowiem z pieczoną papryką czy grillowaną pieczarką. Humus przygotowuje się równie łatwo jak pozostałe dipy. Możemy wykonać go z ciecierzycy ugotowanej samodzielnie (na dzień przed trzeba ją namoczyć, a następnie gotować do miękkości w dużej ilości wody ok. 1/2 godziny). My proponujemy humus z gotowej gotowanej ciecierzycy z puszki lub ze słoja w zalewie. Do przygotowania dipu z ciecierzycy potrzebne będą: 2-3 puszki ciecierzycy, 2 ząbki czosnku, łyżka do zupy pasty sezamowej tahini, 2 cytryny, 1/2 szklanki oliwy z oliwek.
Ciecierzycę odlewamy na sitko i płuczemy pod zimną bieżącą wodą. Wrzucamy do naczynia blendującego, dodajemy czosnek, tahini, wyciśnięty sok z dwóch cytryn oraz oliwę. Blendujemy wszystko bardzo starannie na jednolitą, gładką, aksamitną masę. Humus nie może być zbyt suchy, jeśli jest taki po zmieleniu, dodajemy dodatkową ilość oliwy. Humus możemy serwować również jako przystawkę do grilla, świetnie będzie pasował jako „maczanka” do słupków ze świeżych wiosenno-letnich warzyw.
zdjęcie otwierające: AdobeStock