sierpień
Rok w ogrodzie
Porzeczki, maliny, wiśnie już za nami, inne owocowe korale dopiero dojrzewają na krzewach. Pasjonaci domowych nalewek właśnie teraz nastawiają i doglądają maceracji nalewu. To też dobry moment, żeby dobrać odpowiednie, zapewniające jakość nalewki, a jednocześnie dekoracyjne butelki.
Wykwintna nalewka z rodzimych owoców, które często pozyskaliśmy z własnego ogrodu, cieszy degustujących na wiele sposobów. O jej jakości decyduje wygląd, czyli barwa i klarowność nalewu, aromat, czyli rozchodzący się i pieszczący nozdrza zapach oraz wreszcie rzecz najistotniejsza – niebagatelny smak. O smaku i wartości nalewek pisaliśmy już w artykule "Syropy i nalewki – czas na nie!". Na jakość i atrakcyjność nalewki przełoży się również sposób przechowywania i jej podawania. A te zależą w bardzo dużej mierze od wyboru butelek na nalewki.
Butelki do przechowywania i serwowania nalewek
Kolorowe nalewki najbardziej reprezentacyjnie wyglądają w szkle przezroczystym, szczególnie kiedy butelki dodatkowo zawierają zdobienia i efektowną ornamentykę. Niemniej „dla zdrowia” nalewki zaleca się jej długotrwałe przechowywanie w szkle ciemnym, brązowym lub zielonym. Jeśli jednak zdecydujemy się na szkło bezbarwne, możemy oddzielnie butelki otoczyć gazetą lub umieścić je w kartonowych pudłach, niwelując dostęp światła.
Dla uatrakcyjnienia wyglądu nalewu, szczególnie gdy serwujemy go w uroczystych okolicznościach, warto wybrać butelki o niestandardowych kształtach, przypominające bardziej karafki niż zwykłe butelki przemysłowe. Na rynku znajdziemy bardzo efektowne butelki kwadratowe, stożkowe, wydłużone o nieregularnych bokach, a także pękate, przypominające beczułki. Z tak dekoracyjnych butelek nie musimy przelewać trunku do innych naczyń (oryginalnych karafek) przed podaniem.
Korek ważna integralna część butelki do nalewek
Nalewki owocowe najczęściej sporządza się na mocnych alkoholach – spirytusie, wódce, rzadziej brandy, rumie czy koniaku. Tego typu mocne alkohole powinno się przechowywać w pozycji stojącej. Dlatego najwygodniejsze będą tu butelki stabilne, o mocnym szerokim dnie. Do długotrwałego przechowywania nalewek (nawet kilka lat) poleca się szczelne butelki zakręcane. Gwintowane szyjki butelek oraz nakrętki zapewniają mocne i bardzo pewne zamknięcie – chroniące przed wietrzeniem i zepsuciem nalewu.
Jeśli jednak nalewkę będziemy przechowywać w chłodnym miejscu i serwować w nieodległym od produkcji czasie, z powodzeniem możemy przechowywać alkohol w dekoracyjnych butelkach z korkiem. Korek, jako materiał naturalny, ulega w miarę upływającego czasu przesuszeniu, czasem też parcieje, narażając butelkę na rozszczelnienie, a nasz trunek na zwietrzenie. Rozwiązaniem pośrednim – zapewniającym dużą i modną ostatnio dekoracyjność butelce – jest wykorzystanie do przechowywania i serwowania nalewek butelek zwieńczonych syntetycznym, wykonanym z tworzywa sztucznego korkiem typu grzybek. Korki z tworzywa sztucznego są trwałe, odporne na kwas i alkohol, a przy tym gwarantują wysoką szczelność. Efektownym rozwiązaniem podkreślającym retro charakter butelki będzie wybór modelu zakończonego mechanicznym korkiem-kapslem, dziś wykonywanym najczęściej z tworzywa – silikonowym, ale dawniej uszczelnionym, ceramicznym. Taki korek będzie najbardziej odpowiedni do butelek niewielkich, w których nalewka będzie krótko przechowywana i szybko spożyta. Dlatego dobrym wyborem będą tu butelki o niedużej pojemności np. w typie piersiówka.
Szklane butelki mają tę zaletę, że są wielorazowego użytku i będą służyć nam do przygotowania kolejnych nalewek przez wiele sezonów.
zdjęcie tytułowe: AdobeStock