styczeń
Rok w ogrodzie
Uprawa współrzędna warzyw to nic innego jak uprawa na jednej grządce różnych warzyw. Jest to naturalna metoda, która chroni rośliny przed chorobami i szkodnikami. Dlatego w trosce o plony warto ją stosować w warzywnikach. Jakie są zasady?
Uprawiając warzywa w przydomowym ogródku, najczęściej nie chcemy stosować żadnych środków chemicznych. Niestety bardzo często nie jesteśmy w stanie ochronić roślin przed chorobami i szkodnikami, w wyniku czego nasze warzywa ulegają zniszczeniu. Aby jednak doczekać się obfitych plonów, warto zastosować współrzędną uprawę roślin. Metodę możemy zastosować nawet na najmniejszej grządce.
Uprawa współrzędna roślin – korzyści
Uprawa współrzędna warzyw opiera się na założeniu, że w dużych skupiskach trudno jest znaleźć pojedyncze rośliny. Ma to szczególne znaczenie, jeśli chodzi o owady, które „namierzają” roślinę żywicielską, kierując się jej zapachem. Dlatego też, gdy pomieszamy warzywa, to szkodniki będą zdezorientowane unoszącymi się w powietrzu pomieszanymi woniami i prawdopodobnie ominą nasz warzywnik. Ponadto zapach niektórych warzyw skutecznie odstrasza owady. To jednak niejedyne korzyści wynikające z uprawy współrzędnej. Dzięki niej w naszej ogrodzie stworzymy dodatkowe miejsca do rozwoju owadów pożytecznych – zwalczając szkodniki, umożliwiają odzyskanie równowagi biologicznej. Współrzędna uprawa zapobiega również zbiciu, zmęczeniu i wyczerpaniu się gleby. Ale najważniejsze jest to, że nasze zbiory są dorodne oraz smaczne i to bez użycia chemii!
Uprawa współrzędna warzyw – jak dobrać rośliny
Decydując się na uprawę współrzędną warzyw, musimy w jednym rzędzie posadzić 2, 3 lub więcej gatunków roślin. Jeśli mamy ograniczoną powierzchnię, to razem z warzywami możemy uprawiać zioła, rośliny ozdobne, a również truskawki i poziomki ogrodowe. Szczególnie mocno aromatyczne zioła skutecznie odstraszają owady, w pewnym stopniu ograniczają również występowanie chorób grzybowych. Warto podkreślić, że obecność ziół poprawia wzrost innych roślin oraz ich plonowanie.
W uprawie współrzędnej szerokie zastosowanie ma czosnek. Jego charakterystyczny, intensywny zapach odstrasza wiele szkodników oraz hamuje rozwój grzybów będących przyczyną chorób roślin. Podobne właściwości ma cebula. Czosnek, cebulę, a także pora możemy uprawiać razem z marchwią. Odstraszymy w ten sposób najgroźniejszych szkodników marchwi, czyli połyśnice marchwianię i mszyce, oraz wrogów cebuli – śmietki cebulanki i wciornastki. Natomiast w pobliżu kapusty posadźmy pomidory, szałwię lekarską lub tymianek – odstraszą gąsienice bielinka, a umieszczone obok kapusty pekińskiej i rzodkiewki ograniczą występowanie pchełek. Z kolei koper ogrodowy pomieszajmy z ogórkami, grochem i cebulą – przyspieszy ich kiełkowanie oraz poprawi plonowanie. Jeśli w naszym warzywniku szkody czynią gryzonie, to obsiejmy gorczycą białą brzegi grządek.
zdjęcia: pixabay.com