grudzień
Rok w ogrodzie
Zimowy urok w ogrodzie bez wątpienia zawdzięczamy iglakom. Pokryte śniegiem zimozielone krzewy i drzewa tworzą bajkową scenerię. Wyjątkową dekoracyjnością szczególnie cieszą nas te pokryte ozdobnymi szyszkami (niczym bombkami na świątecznej choince). Jakie odmiany warto wybrać do ogrodu na rzecz ozdobnych szyszek?
Piękno iglaków to nie tylko gęsta, strzępiasta forma oraz pozostające przez cały rok zielone igły. Niezwykle dekoracyjne, szczególnie u niektórych odmian iglastych krzewów i drzew ozdobnych są ich owoce – czyli szyszki.
Od wiosny, kiedy zaczynają się pojawiać na pędach ich zawiązki, poprzez lato, a potem jesień i zimę tworzą na drzewie ozdobny walor. Ich różne kształty, wielkość oraz kolory sprawiają, że „choinka” w ogrodzie podnosi estetykę, wprowadza ciekawy element, cieszy nasze oko przez cały rok, a szczególnie najmniej łaskawą dla ogrodu porą roku – zimą. Jesienny, nieco przemijający, a potem zimowy ogród właśnie dzięki szyszkom może przełamywać nudę. Bogate w szyszki drzewo, okolone lampkami świątecznymi będzie wspaniałą aranżacją w ogrodzie, wprowadzającą miły gwiazdkowy klimat.
Warto zatem dobierając do ogrodu iglaki, zwrócić uwagę na to, czy dana odmiana owocuje intensywnie i czy tworzy ładne, dekoracyjne szyszki.
Szyszka – kwiat/owoc inny niż wszystkie
Drzewa i krzewy iglaste wytwarzają zarówno szyszki męskie, jak i żeńskie i fachowo określa się je mianem „kłosa zarodnionośnego” lub kwiatem czy kwiatostanem. Kwiat męski stanowi miękką osadzoną osiowo grupę pręcików, kwiat żeński natomiast składa się z łusek nasiennych z zalążkami okrytych łuskami wspierającymi – to z niego po zapyleniu powstanie dekoracyjna szyszka właściwa bogata w nasiona.
Każdy gatunek krzewu i drzewa iglastego tworzy nieco inne szyszki, co sprawia, że różnorodność kształtów, barw i rozmiarów jest wyjątkowo pokaźna.
Odmiany drzew i krzewów iglastych bogate w dekoracyjne szyszki
Zdecydowany prym w urodzie tworzenia szyszek wiedzie jodła, a to dlatego, że jej owocniki (co wyróżnia ją z pozostałej grupy iglaków) rosną pionowo ku górze, a nie zwisają jak u innych roślin iglastych.
- Jodła koreańska – szczególnie polecana do nasadzeń ogrodowych. Tworzy bowiem niezwykle dekoracyjne owocniki – w zależności od odmiany niebieskie, fioletowo-niebieskie, ciemnofioletowo-bordowe szyszki, które pojawiają się już na 1-1,5-metrowym drzewku. Sama roślina jest także bardzo efektowna – buduje gęsty pokrój, tworzy krótkie, z wierzchu błyszczące i ciemnozielone, od spodu prawie białe igły. Rośnie dość wolno, dorasta do ok. 10 m. Jest wytrzymała na mróz i dość odporna na niekorzystne warunki, chociaż lubi stanowiska osłonięte od wiatru. Dobrze czuje się też w wystawie słonecznej lub półcienistej, lubi glebę wilgotną i kwaśną.
- Jodła balsamiczna – to również urokliwa odmiana, którą wyróżniają błyszczące, intensywnie zielone igły oraz małe, pękate, srebrzysto-zielone szyszki, pokrywające się niczym lukrem żywicznym nawisem. Jej charakterystyczną cechą jest roztaczający się wokół przyjemny zapach żywicy. W zależności od rodzaju może wstępować w odmianie karłowatej do 50 cm lub rozrastać się do wielkości typowego drzewa. Jest niestety odmianą kapryśną. Mimo że jest odporna na mróz, to nie toleruje przesuszenia (szczególnie zimowego braku opadów), zanieczyszczonego powietrza oraz silnych wiatrów.
- Jodła numidyjska – atrakcyjna odmiana, jej szyszki są bowiem długie, jasne i wyglądają niczym świeczki na choince. Sama roślina jest także ciekawa, chociaż nie tak gęsta jak inne jodły, to jej walorem są mięsiste gałęzie palczaście rozłożyste o gęstych, nieznacznie spłaszczonych, ciemnozielonych, połyskliwych igłach.
W ślad za jodłą warto wyróżnić świerki – niezwykle dekoracyjne i charakteryzujący się często bardzo obfitym tworzeniem szyszek. W szkółkach i sklepach ogrodniczych odmian świerków ozdobnych do przydomowych ogrodów znajdziemy bez liku. Świerk pospolity, świerk serbski, świerk kłujący cieszą się bogatą reprezentacją pięknych odmian o różnych kolorach igieł oraz o ciekawych np. płaczących lub płożących pokrojach. Ze względu na dekoracyjność szyszek warto jednak polecić świerk pospolity ACROCONA. To niewielkie drzewo o powolnym przyroście charakteryzuje się wyjątkowo ozdobnymi szyszkami. Pojawiają się bardzo licznie na wiosnę i mają dość długo intensywnie czerwoną lub czerwono-różową barwę. Kolor ten utrzymuje się przez około miesiąc, po czym szyszki blakną i stają się zielone, a następnie brązowe. Szyszki tworzą już bardzo młode sadzonki. Krzew ma niewielkie wymagania glebowe, jest mrozoodporny. Lubi stanowiska słoneczne.
Chociaż w ogrodach przydomowych najrzadziej sadzi się sosny dorastające do dużych drzew, a popularniejsze są odmiany karłowate, to jednak do ogrodów wielkopowierzchniowych warto polecić niezwykle efektowny gatunek sosny, także pod względem wyjątkowo spektakularnego owocowania, jakim jest sosna Jeffreya. Szyszki tego drzewa to istne giganty, osiągają bardzo duży rozmiar nawet do 30 cm. Dojrzałe mają mocno zdrewniałą fakturę i regularny kształt – doskonale nadają się na tworzenie z nich wszelkich ozdób i domowych dekoracji. Wiosną owocniki są równie wyraziste ciemno-fioletowe o owalnym kształcie pięknie kontrastują z bardzo długimi (nawet 25 cm), sztywnymi igłami o srebrzysto-niebieskim zabarwieniu To jedna z najładniejszych sosen północnoamerykańskich o nieco egzotycznym wyglądzie.
Proponując dobór odmian iglaków do przydomowych ogrodów ze względu na ich dekoracyjne owocowanie i ciekawe walory szyszek warto wspomnieć również o daglezji zielonej – to szybko rosnące drzewo iglaste cenione jest głównie ze względu na swój ładny, równy pokrój oraz delikatnie, ale gęste igły pokrywające smukłe gałązki. Łączy w sobie urok jodły i świerku zarazem. Dodatkowym walorem są subtelne szyszki, niewielkie, nieco przypominające szyszki świerkowe, ale wyposażone w dodatkowe strzępiaste włoski, co nadaje im oryginalny wygląd. Jesienią pokrywają choinkę dość gęsto, co czyni roślinę atrakcyjną i podkreśla jej urok. Daglezja preferuje stanowiska zaciszne, osłonięte od wiatru, jednak dobrze rośnie zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Podobnie jak inne drzewa i krzewy iglaste daglezja preferuje żyzne, próchnicze gleby, piaszczyste, o odczynie lekko kwaśnym. Nie lubi nadmiernej wilgoci.
zdjęcia: pixabay.com