maj
Rok w ogrodzie
Syrop sosnowy to jedno z bardziej skutecznych lekarstw, które możemy sporządzić sami, korzystając z roślin z własnego ogrodu. Początek maja to najlepszy moment na zbiór młodych pędów sosny. Ich wyjątkowe właściwości, umiejętnie utrwalone w syropie, mogą przynieść ulgę, kiedy nastanie czas jesiennych i zimowych infekcji.
Sosna należy do roślin o bardzo dobrych właściwościach leczniczych. Żywiczne olejki, zawarte w młodych pędach sosny, a potem w zielonych szyszkach mają doskonałe działanie przeciwzapalne oraz wykrztuśne. Odgrywają nieocenioną rolę w leczeniu i łagodzeniu infekcji układu oddechowego, szczególnie działają kojąco przy uporczywym kaszlu. Sok gromadzący się w pędach i owocnikach sosny ma również dużo soli mineralnych i witaminy C, co dla naszego organizmu ma z kolei działanie wzmacniające. Dlatego, kiedy wiosna w ogrodzie jest już w pełni, a iglaki wypuszczają wyraźne młode pędy, w bardzo łatwy sposób możemy przygotować syrop sosnowy - miksturę doskonałą na przeziębienie. Jeśli mamy sosny w naszym ogrodzie i nie jest są one usytuowane blisko ulicy – powietrze wokół jest zdrowe i świeże – to pozyskanie pędów nie będzie trudnością. Jeśli nie, wycieczka do lasu i sosnowego młodnika może być miłym urozmaiceniem majowego weekendu.
Syrop sosnowy – jak przygotować pędy do sporządzenia mikstury?
Idealne pędy do zbioru na syrop sosnowy powinny mieć długość ok.10 cm. Warto przygotować rękawiczki, ostry nożyk oraz naczynie, najlepiej plastikową miskę. Każdy młody pęd ucinamy u nasady. Żywiczny sok gromadzi się intensywnie w młodych częściach rośliny, dlatego należy wybierać te najdorodniejsze i najtłustsze. Zwykle pokryte są też żywiczną łuską, nie czyścimy jej, zawiera bowiem również cenne olejki. Wycinanie młodych przyrostów prowadzimy wybiórczo, pozostawiając część nowych pędów na drzewie, tak żeby nie spustoszyć całej rośliny swoją interwencją.
Młode pędy sosny warto przed dalszą obróbką skropić delikatnie spirytusem, z jednej strony będzie to zabieg dezynfekcyjny, zmniejszający ryzyko pojawienia się bakterii gnilnych, z drugiej zaś zwiększy wydzielanie i oddawanie soku przez pędy, kiedy zasypiemy je cukrem.
Syrop z sosny krok po kroku
W wyparzonych słojach, najwygodniej typu weck, naprzemiennie przekładamy pędy sosny i zasypujemy warstwą cukru. Ostatnią warstwę powinien zawsze stanowić cukier, potrząsamy słojem i jeszcze raz dosypujemy górną warstwę cukru. Tak przygotowane słoje wstawiamy w ciepłe, najlepiej nasłonecznione miejsce. Proces pojawiania się syropu trwa zwykle od 2 do 4 tygodni.
Kiedy słoje wypełnią się sokiem, syrop sosnowy zlewamy do wyparzonych naczyń przez gęste sito lub gazę. Do przechowywania syropu nadają się najlepiej zakręcane szczelnie słoiki lub butelki. Po przelaniu do nich bowiem, syrop krótko pasteryzujemy. Tak przygotowany syrop sosnowy możemy przechowywać w chłodnej piwnicy lub lodówce 2-3 lata, niemniej co roku i tak warto przygotować świeży.
Po zlaniu syropu pozostałe w słojach pędy możemy zalać alkoholem i pozostawić na ok. 3 tygodnie. Powstanie nam równie zdrowa nalewka, której łyżeczka do herbaty zimą przypomni nam majowe zbiory, dni pełne słońca i żywicznych leśnych zapachów.
zdjęcia: AdobeStock