czerwiec
Rok w ogrodzie
Atmosferę czerwcowych ciepłych, długich wieczorów spędzanych w ogrodzie i na tarasie efektownie zbuduje subtelne oświetlenie. Nietuzinkowe oprawy w postaci kul czy kamieni, dekoracyjnie umieszczone pośród ozdobnej roślinności, stworzą ciekawy świetlny klimat wieczorem, będą również wyróżniały ogród podczas dnia.
Przyzwyczajeni do tradycyjnych lamp ogrodowych w postaci kloszy osadzonych na słupkach możemy przeoczyć ciekawe i oryginalne rozwiązania oświetlenia ogrodowego, które pozwalają na wkomponowanie lamp pomiędzy roślinami i montaż bezpośrednio na gruncie (na trawniku) w łatwy i nieinwazyjny sposób.
Klimat oświetlenia w ogrodzie
Wyjątkową atmosferę w ogrodzie buduje światło emitowane mimochodem. Jego funkcją jest nie tyle kierunkowe podawanie światła, ile tworzenie dekoracyjnej, rozproszonej świetlnej aury. Subtelne oświetlenie przestrzeni zielonej nadaje jej po zmroku nieco bajkowy i romantyczny charakter, a jednocześnie podnosi komfort przebywania w ogrodzie, wyławiając z ciemności jego granice, strefy komunikacyjne i elementy zabudowy.
Oświetlenie ozdobne stanowi wygodne tło, towarzysząc roślinom ozdobnym – ładnie z nimi zestawione, budzi do życia ogród wieczorem i nocą. Dzięki dodatkowym plamom świetlnym w miejscach bardziej odległych, poza strefami stałego użytkowania jak taras czy ganek, możemy głębiej korzystać z ogrodu po zmroku oraz cieszyć się jego dekoracyjnym walorem.
Świecące kule i kamienie doskonałe rozwiązanie w ogrodzie
Lampa w ogrodzie w postaci kuli to dość popularny model. Na stoiskach z akcesoriami wyposażenia ogrodu zwykle dostępna była w wersji dużego szklanego klosza osadzonego na stalowej podstawie. Coraz częściej jednak szklane modele kulistych lamp oferowane są z możliwością montażu np. bezpośrednio w gruncie (w żwirze czy trawie). Podstawa takiej lampy wykonana jest z tworzywa odpornego na wilgoć i erozję, natomiast klosz z odpornego na warunki atmosferyczne szkła akrylowego. Jako źródło światła poleca się ze względu na niskie zużycie energii żarówki LED, jednak warto wiedzieć, że modele z wymiennym źródłem światła dają nam możliwość dopasowania mocy oraz barwy do własnych potrzeb.
Na rynku pojawiło się bardzo wiele ciekawych modeli lamp ogrodowych w postaci litych kul lub modeli o obłych kształtach do złudzenia imitujących naturalny kamień. Wykonane z wysokogatunkowego tworzywa sztucznego (o wysokiej odporności na urazy mechaniczne, wnikanie pyłu i wilgoci, szczelności klasy IP44) stanowią ozdobę zarówno w dzień, jak i w nocy. Ukryte pomiędzy ozdobnymi krzewami, rozrzucone po trawniku, wreszcie wyznaczające granice podestów i alejek fantastycznie dekorują przestrzeń w dzień swoim kamienno-betonowym wyglądem, a w nocy subtelną aurą świetlną.
Lampy ogrodowe podłącza się bezpośrednio do gniazda o napięciu 230 V. Standardowo modele wyposażone są w przewód elektryczny, umożliwiający wygodne podłączenie, o długości 2-3 m. Można do nich stosować wszelkie źródła światła o gwincie E27, co pozwala na pełen wybór mocy i barwy światła.
Szczególnie efektowne wydają się świetlne kamienie, które na rabatach kwiatowych, w miejscach kompozycji z innymi kamieniami i żwirem uatrakcyjniają wizualnie tę przestrzeń, imitując do złudzenia naturalny materiał. Świecące kamienie po zmroku stanowią bardzo efektowny wyróżnik stylowego ogrodu. Doskonale odnajdują się w ogrodach nowoczesnych, świetnie grają z innymi elementami małej architektury – betonowymi murkami i donicami, żwirowymi kaskadami, drewnianymi podestami.
Oprawy z tworzywa, zarówno w modelach różnego rozmiaru kul, jak i kamieni, osadzone są na podstawie z gwintem wyposażonej, w zależności od typu, w otwory montażowe (pozwalające przykręcić lampę do dowolnej podstawy) lub w kolce, które umożliwiają stabilne osadzenie lampy w gruncie.
Nisko osadzone ziemne lampy w postaci kul lub kamieni są również doskonałym rozwiązaniem na delikatne oświetlenie oczek wodnych, strumieni, a także basenów.
Lampy solarne
Szeroką grupę lamp kulistych stanowią lampy solarne, zasilane energią słoneczną. Producenci oferują szeroką gamę modeli różniących się wielkością, kształtem oraz sposobem mocowania. Wyposażone w panel solarny po pełnym naładowaniu tego typu lampy mogą emitować światło nawet do 8 godzin. Solarne lampy ogrodowe wyposażone są w czujnik zmierzchu, który automatycznie uruchamia oświetlenie po zapadnięciu zmroku.
zdjęcie tytułowe: AdobeStock