wrzesień
Rok w ogrodzie
Cieszą się dużą popularnością w kuchni, ponieważ mogą być bazą do wielu smacznych dań zarówno zimnych, jak i ciepłych. Zachowują też intensywny smak, bowiem pomidory suszone przygotowuje się z tych późno letnich, najbardziej mięsistych i smacznych.
Pomidory zamykają w sobie smak lata. Te, które dojrzewały w pełnym słońcu, mają niezwykle intensywny smak, są aromatyczne, mięsiste i pięknie wybarwione. To właśnie z takich pomidorów warto przygotować suszone, czyli zakonserwować je tak, by zostały z nami na zimę.
O ile Włosi czy Hiszpanie suszą swoje pomidory na słońcu, o tyle my w rodzimym klimacie nie bardzo możemy sobie na to pozwolić z sukcesem. Aby uzyskać dobry efekt wysuszenia, zapewniający, iż warzywo nie będzie się psuło i pleśniało, musimy podobnie, jak przy suszeniu grzybów, wspomóc się suszarkami do warzyw lub skorzystać z piekarnika.
Suszenie pomidorów, jak suszenie grzybów
Suszyć należy owoce dojrzałe i zdrowe, ale najlepsze będą takie pomidory, których miąższ jest dość ścisły i nie zawiera dużo soku. Do suszenia nadają się najlepiej pomidory odmiany Lima, San Marzano, pomidory śliwkowe (rzymskie) oraz pomidorki koktajlowe. Wszystkie inne odmiany również możemy suszyć, ale ze względu na ich większą soczystość przed suszeniem trzeba będzie wyciąć gniazda nasienne i zredukować ilość miąższu.
Pomidory polecane do suszenia należy umyć, osuszyć, przekroić na połówki i ułożyć albo na ruszcie suszarki, albo na wyłożonej papierem do pieczenia blasze w piekarniku. Analogicznie jak robimy to susząc inne warzywa czy grzyby.
Susząc w piekarniku należy pamiętać, że trzeba to robić przy lekko uchylonych drzwiczkach w temperaturze nie wyższej niż 55oC. Podczas procesu suszenia warto lekko osuszone warzywa dodatkowo oprószyć solą – przyspieszy ona proces suszenia, a jednocześnie będzie dodatkowym czynnikiem konserwującym.
Suszone pomidory przechowujemy podobnie jak suszone grzyby, owoce i warzywa w papierowych lub lnianych (oddychających) woreczkach.
Pomidory suszone w oliwie
Pomidory suszone, jako takie nie bardzo nadają się do spożycia bezpośrednio, ale smakują wykwintnie przemacerowane w oliwie z czosnkiem i ziołami. Jak przygotować taką przekąskę własnym sposobem? Nie jest to trudne i nawet jeśli nie mamy pomidorów własnych, z przydomowego ogrodu, z powodzeniem możemy kupić już warzywa suszone, na wagę od producenta.
Do przygotowania 2 słoiczków pomidorów w oliwie potrzebne będą: 200 g pomidorów suszonych, pęczek natki lub pęczek bazylii, główka czosnku, 0,5 l oliwy z oliwek bardzo dobrej jakości, 1 l wody, 2 łyżki octu jabłkowego.
Pomidory suszone przekładamy do miski, zalewamy wodą z dwiema łyżkami octu i pozostawiamy na noc. Pomidory nasiąkają lekko zalewą, stają się mięsiste i lekko kwaskowate. Na drugi dzień odcedzamy starannie na sitku, lekko wyciskamy, pozostawiamy, aby odciekły. Umytą natkę albo bazylię siekamy, ale na duże fragmenty, tak by „zielenina” stanowiła też wyrazistą dekorację dla pomidorów. Czosnek kroimy w cieniutkie plastry. W słoikach (ok. 250-300 ml) układamy warstwę pomidorów, następnie czosnek i bazylię lub natkę, ponownie warstwę pomidorów i ponownie warstwę ziół, aż do końca naczynia. Tak wypełnione słoiki zalewamy oliwą, wkładając wzdłuż ścianek widelec, tak by usunąć ewentualne bąbelki powietrza. Oliwa musi wypełniać słoik do końca i przykrywać pomidory z ziołami. Tak przygotowany produkt wkładamy do lodówki, pozostawiamy na 2 dni do przemacerowania. Przechowujemy po otwarciu w lodówce.
Pomidory suszone w oliwie nadają się świetnie jako treść do kanapki, smakują wyśmienicie na grzance, są wspaniałym dodatkiem do dojrzewających serów, mogą być doskonałym uzupełnieniem sosów do makaronów i wreszcie idealnie nadają się do przygotowania warzywnych past.
zdjęcia: pixabay.com