styczeń
Rok w ogrodzie
Ich zapach i smak kojarzy nam się głównie ze świętami Bożego Narodzenia, ale suszone owoce znajdą zastosowanie w naszej kuchni również po tym czasie, szczególnie zimą w zdrowej codziennej diecie powinny mieć swoje stałe miejsce.
Forma konserwacji i przechowywania owoców oraz warzyw w postaci suszenia to metoda stara jak świat. Mimo że obecna technologia oferuje wiele innych nowoczesnych możliwości, to suszenie jest nadal chętnie wykorzystywane w przetwórstwie warzywno-owocowym. Suszenie owoców ma również wielu zwolenników wśród amatorów – doskonałe do tego celu suszarki dostępne na stoiskach AGD umożliwiają i ułatwiają przygotowanie własnych zapasów ze zdrowych produktów.
Warto suszyć owoce rodzime (jabłka, śliwki, morele, gruszki, truskawki, żurawinę), ale równie dobrze mieć w swojej spiżarni suszone owoce egzotyczne, np. figi, daktyle, banany, ananasy, pomarańcze, mango czy papaje.
Suszone owoce zawierają naturalną słodycz (niekiedy tak jak np. żurawina są dodatkowo kandyzowane), ciekawy czasem nawet bardziej wyrazisty niż w stanie naturalnym smak, a dodatkowo mają wiele wartości i składników korzystnie wpływających na nasz organizm. Są bogatym źródłem błonnika i doskonale działają na nasz układ trawienny, wspomagając jego pracę. Różne owoce zawierają w swoim składzie mniejszy lub większy poziom witamin oraz związków mineralnych – zwłaszcza zimą mogą być dobrym źródłem ich uzupełnienia. Są to szczególnie witaminy z grupy B, witamina C, witamina A i witamina E. Suszone owoce zawierają też magnez, potas, żelazo i fosfor. Dieta wzbogacona o owoce suszone jest zalecana w trakcie odchudzania, przy problemach trawiennych, a także wspomagająco przy chorobach żołądkowych.
Zdrowe bakaliowe kulki fit
To doskonały deser lub przekąska zarówno dla aktywnych, jak i tych, co dbają o linię. Energetyczna odrobina słodyczy w sam raz, kiedy mamy ochotę na łakocie nieokupione perspektywą nadwagi.
Do przygotowania zdrowych kulek fit potrzebne będą: 400 g suszonych owoców: morele, śliwki, figi, daktyle, jabłka, gruszki, ananas, żurawina, rodzynki itp.; 250 g orzechów, migdałów (mogą to być orzechy mieszane: ziemne, laskowe, włoskie etc.); 3 łyżki masła orzechowego; 1 łyżeczka siemienia lnianego, 1 łyżeczka nasion Chia, 1 łyżeczka sezamu, 1 łyżka płynnego miodu (akacjowy lub lipowy), 2 łyżki wiórków kokosowych.
Większe owoce kroimy na mniejsze kawałki, wrzucamy do blendera lub miksera (powinno to być urządzenie przystosowane do mielenia orzechów, ziaren kawy czy lodu), dodajemy orzechy, nasiona oraz miód i masło orzechowe. Wiórki kokosowe przesypujemy natomiast do miski (posłużą jako posypka do gotowych kulek).
Składniki blendujemy na masę, nie musi być zupełnie jednolita, dobrze, jeśli widać w niej niekiedy nasiona czy niewielkie kawałki owoców i orzechów. Ze zmiksowanej masy, która jest dość kleista, formujemy zgrabne kulki i obtaczamy w przygotowanych wiórkach. Fit-kulki najlepiej rozłożyć jedna przy drugiej w szklanym przykrywanym naczyniu i przechowywać w lodówce.
Keks pełen suszonych owoców
Propozycja dla łasuchów, którym nie szkodzi, jeśli nieco pójdzie w boczki. Keks jest ciastem deserowym eleganckim i smacznym, bogaty w suszone owoce, które wzbogacają apetycznie jego biszkoptowy smak – z pewnością uświetni niejedno zimowe przyjęcie.
Do przygotowania ciasta potrzeba nam: 2,5 szklanki mąki pszennej (przesianej przez sito), 1 kostka masła, 1 szklanka cukru, 2 łyżeczki cukru wanilinowego, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 4 dużych (L ) lub 5 (M) jajek, szczypta soli. 1 łyżka śmietany 18% oraz miseczka rozmaitych owoców suszonych (ok. 200-250 g): śliwki, morele, figi, ananas, żurawina, rodzynki, daktyle (dowolne słodkie owoce, które zachowały swoją mięsistość). 1 łyżka bułki tartej potrzebna będzie do oprószenia formy.
Suszone owoce kroimy w drobną kostkę, przekładamy do miski i oprószamy łyżką mąki, mieszamy i ponownie oprószamy.
Wyrabiamy ciasto, najlepiej z pomocą robota kuchennego lub samodzielnie w dużej misce. Łączymy składniki na ciasto w kolejności: miękkie masło łączymy z cukrem i cukrem wanilinowym, wyrabiamy na puszystą masę. Dodajemy jedno po drugim jajka, cały czas wyrabiając masę. Dodajemy łyżkę śmietany i jeszcze chwilę mieszamy. Na koniec wsypujemy mąkę, proszek do pieczenia, szczyptę soli i ostatecznie mieszamy, dodając równolegle obsypane mąką suszone owoce.
Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni góra/dół. Formę do pieczenia – tzw. keksówkę – smarujemy masłem i oprószamy bułką tartą. Wkładamy do niej ciasto, rozkładając równomiernie masę ciasta. Pieczemy ok. 40-45 minut, do ładnego wyrośnięcia i zarumienienia się. Ciepły keks możemy udekorować polewą lukrową albo zimny oprószyć cukrem pudrem oraz posypać dodatkowo kandyzowaną skórką pomarańczową.
zdjęcie tytułowe: pixabay.com