wrzesień
Rok w ogrodzie
Zanim przyjdą słoty i ogród wypełni wilgoć, a roślinne rabaty zszarga deszcz i wiatr, warto wykorzystać wrześniowe ładne dni na zbiory ostatnich kwiatów, które zdążymy jeszcze zasuszyć i przygotować z nich pachnące dekoracje do wnętrz.
Piękno kwiatów z własnego ogrodu możemy zachować na dłużej przechowując ich kwiatostany, płatki, koszyczki nasienne czy liście w postaci suszonej. Wiele odmian kwiatów po zasuszeniu zachowuje lub wręcz przybiera urokliwą barwę. Do takich należą np. róże, szczególnie te o mocnych czerwieniach, purpurach, a także pomarańczowe. Inne rośliny z kolei utrzymują bardzo dekoracyjną formę, nie zmieniając praktycznie swojego macierzystego kształtu, do nich należą np. kocanki czy anafalisy. Ciekawie prezentują się również pozbawione już płatków gniazda nasienne, jakimi mogą nas raczyć np. ogrodowe jeżówki.
Przyjrzyjmy się naszym ogrodowym odmianom roślin, zapuśćmy się jeszcze z końcem lata w kwiatowe rabaty i dobierzmy atrakcyjne kwiaty na suszone domowe dekoracje.
Suszone kwiaty ku urodzie
Z suszonych płatków i całych kwiatostanów, przeplatanych liśćmi, a także owocami możemy tworzyć bardzo ozdobne kompozycje w płaskich naczyniach, misach i słojach. W zależności od wystroju wnętrza i naszych gustów kolorystycznych możemy wykonać bardzo ozdobne wielokolorowe mieszanki albo jednolite, monochromatyczne miksy.
Dekoracyjność kwiatostanów będzie zależała od sposobu suszenia. Pełne pączki i rozwinięte już egzemplarze dobrze suszyć ułożone luźno na pergaminie w suchym, słonecznym i przewiewnym miejscu (mogą być to róże, aksamitki, krwawniki). Niektóre z odmian, szczególnie te o wiechowatych kwiatostanach jak lawenda, zatrwian, krwawnik wiązówkowaty, hortensja bukietowa najlepiej suszyć na łodyżkach odwróconych do góry nogami. Jeśli zależy nam na ładnym, naturalnym kształcie płatków lub całego kwiatu (gdy jest on stosunkowo płaski jak np. bratek, kosmos), można je wysuszyć odpowiednio zaciśnięte pomiędzy pergaminem w ciężkiej, masywnej książce. Takie ozdobne kwiaty będą bardzo efektownie prezentowały się w szklanych, przezroczystych słojach. Dodatkowym atutem tych ozdób może być również atrakcyjny delikatny kwiatowo-słomkowy zapach.
Zapachowe kompozycje kwiatowe
Królową suszonych kwiatów o właściwościach zapachowych jest oczywiście lawenda. Nie trudno z jej wysuszonych kwiatostanów przygotować aromatyczne pachnidło w postaci estetycznego słoiczka lub ozdobnego woreczka (mającego szczególne zastosowanie w szafach i garderobach). Niemniej w świecie roślin ogrodowych znajdziemy jeszcze kilka, które także po wysuszeniu uwalniają subtelną nutę zapachową. Warto przyjrzeć się własnemu ogrodowi i pod tym kątem. Aromatem po wyschnięciu będą cieszyć nas na pewno takie zioła jak rozmaryn, lebiodka, szałwia i koper. Można wpleść suszone gałązki, kwiatostany lub liście tych odmian pomiędzy suszone kwiaty ozdobne i uzyskać naturalny delikatny nawaniacz powietrza.
Bardzo popularnym sposobem jest również dodawanie do suszonej kwiatowej kompozycji naturalnych olejków aromatycznych, które wzmacniają efekt zapachowy i przyjemnie perfumują przestrzeń wokół.
Jakie kwiaty wybierać do ogrodu z myślą o przyszłym suszeniu
Chcąc zatem korzystać z naszych ogrodowych odmian roślin ozdobnych po sezonie, wykorzystując je do suszonych bukietów, kompozycji, woreczków i pojemniczków zapachowych, by cieszyły oko oraz zmysły jesienią i zimą, warto wziąć pod uwagę takie odmiany jak np. zatrwiany, kocanki, anafalisy, mikołajki, róże, szczególnie te późne odmiany, hortensje bukietowe, jeżówki, aksamitki, krwawniki, zioła takie jak: lawenda, lebiodka, szałwia, rozmaryn, trawy ozdobne np. dmuszek jajowaty oraz te, których owoce doskonale i dekoracyjnie wyglądają w formie zasuszonej: miesięcznica, miechunka.
Zdjęcia: Fotolia.com