grudzień
Rok w ogrodzie
Chociaż od kilku lat zima jest dla nas bardziej łaskawa i oszczędza nam obfitych śnieżyc, to jednak w różnych rejonach kraju prędzej czy później przyjdą opady śniegu i trzeba będzie poradzić sobie dość sprawnie z odśnieżaniem.
Uzbrojeni w dobre i wygodne narzędzia, które teraz znajdziemy na stoiskach remontowo-budowlanych, bez trudu poradzimy sobie nawet z obfitymi opadami śniegu.
Narzędzia ręczne do odśnieżania
Na wyposażeniu każdej posesji nie może więc zabraknąć typowych oraz najbardziej uniwersalnych szufli i odgarniaczy produkowanych z myślą o odśnieżaniu. Zwykle mają formę szerokiej łopaty z mocnym trzonkiem. Ich zadaniem jest pomóc nam szybko usunąć śnieg z dużej powierzchni, najczęściej na szerokość umożliwiającą przejście lub przejazd. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze takiego narzędzia na potrzeby odśnieżania:
- materiał
z jakiego jest wykonany (zapewniające jakość i trwałość w
użyciu),
- trzonek
i jego poręczne zakończenie (sprzyjające ergonomiczności),
- impregnacja
i zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi i mechanicznymi.
Szufle do odśnieżania mogą być wykonane z różnych materiałów: te wykonane z tworzyw sztucznych są lekkie i wygodne w użyciu, ale przy dużym obciążeniu czy oblodzeniu mogą pękać; drewniane z kolei są trwalsze, ale cięższe i podatniejsze na odkształcanie oraz rozwarstwienie pod wpływem wilgoci; najtrwalsze stalowe i aluminiowe będą niestety cięższe i dodatkowo mogą powodować zarysowania odśnieżanej przez nas nawierzchni. W zależności od tego, jak często i na jakiej przestrzeni odśnieżamy, musimy wybrać odpowiednie, dostosowane do indywidualnych warunków narzędzie. Warto zwrócić uwagę, czy rant szufli jest dodatkowo wzmocniony lub zabezpieczony np. metalową listwą, dodatkowo czy trzonek pokryty jest farbą antykorozyjną oraz czy jego kształt jest ergonomiczny – wygodny do pracy, a także czy uchwyt jest powlekany miękkim tworzywem, co zabezpieczy nas przed odciskami.
Niekiedy stopień zmrożenia śniegu i oblodzenia wymaga skucia, dobrze zatem na wyposażeniu mieć, poza lekką wygodną do usuwania dużych połaci śniegu szuflą, mniejszą stalową łopatę, szpadel czy nawet specjalną motyczkę (zbijak/skuwacz).
Wygodnym w użyciu, dającym większą wygodę użytku, a także pozwalającym na odśnieżenie większej powierzchni za jednym razem jest pług ręczny. Wykonany jest podobnie jak dedykowane do odśnieżania szufle, ale z dwuręcznym uchwytem w kształcie litery U.
Śnieg, szczególnie zalegający, ma tendencję do zbrylania się i tworzenia zmrożonej, trudnej do zniwelowania hałdy. Dlatego najlepiej wyznaczyć najmniej uczęszczane miejsce i tam składować zebrany śnieg. Jeśli będziemy odśnieżać pługiem i po bokach zostawiać wały, a zima będzie sroga i długa, nie poradzimy sobie potem z ich zniwelowaniem. Warto zatem każdorazowo po odśnieżeniu załadować nadmiar śniegu do taczki i przewieźć go w miejsce, gdzie nawet w postaci sporego kopca będzie mógł poczekać do roztopów.
Odśnieżarki mechaniczne
Zdecydowaną pomoc w odśnieżaniu zapewnią nam oczywiście urządzenia mechaniczne. Należą do nich odśnieżarki elektryczne i spalinowe. Odśnieżarki mechaniczne wyposażone są w przedniej części w podajnik (wirnik zbierający śnieg) oraz powyżej w kanał wyrzutu śniegu z możliwością regulacji kierunku. To urządzenia wyglądem, gabarytami i sposobem zastosowania przypominające tradycyjne kosiarki. Warto zainwestować w taki sprzęt, jeśli teren do odśnieżania jest spory – np. gdy mamy duży podjazd, garaż zewnętrzny, wreszcie kiedy przed naszą posesją jest np. chodnik wzdłuż ogrodzenia wymagający regularnego odśnieżania (pamiętajmy, że na nas spoczywa odpowiedzialność za utrzymanie jakości nawierzchni przed posesją).
Podobnie jak tradycyjne kosiarki, odśnieżarki elektryczne są wygodne w użyciu, mniejsze i lżejsze niż te spalinowe. Wymagają jednak dostępu do prądu – niejednokrotnie długiego przedłużacza (z gwarancją bezpiecznego podłączenia i izolacji). Pracują cicho, także nawet poranne odśnieżanie nie będzie bardzo uciążliwe dla domowników i sąsiadów.
Odśnieżarki spalinowe to urządzenia o znacznie większej masie, często też dostosowane do trudniejszych warunków (np. wyposażone w duże pompowane koła z protektorowanym ogumieniem). Zwykle ich osłony i elementy konstrukcyjne nie są wykonane, jak przy odśnieżarkach elektrycznych, z tworzywa, ale ze stali nierdzewnej i aluminium. Znacznie wyższa jest również moc silnika i wydajność tych urządzeń. Kosiarki spalinowe sprawdzą się w warunkach cięższych, tam gdzie teren posesji jest duży, a klimat sroższy, np. w warunkach górskich. Profesjonalne urządzenia spalinowe są często wyposażone dodatkowo w układ samobieżny, który wspomaga ruch kosiarki i nie wymaga stałego nacisku i pchania z naszej strony. To urządzenia niezbędne dla zarządców i administratorów większych posesji.
Zdjęcia: Fiskars, Profix, Nac, Fotolia.com