grudzień
Rok w ogrodzie
Chociaż zimą prac w ogrodzie jest znacznie mniej niż wiosną i jesienią, to są one obciążone zwykle większym wysiłkiem i trudem ze względu na warunki atmosferyczne. Odpowiednie ubranie jest w tym przypadku podstawą. Spodnie na szelki typu ogrodniczki będą więc dobrym wyborem na zimę.
Komfort pracy wokół posesji zimą to oprócz dobrych narzędzi również nasze samopoczucie – musi być nam ciepło i powinniśmy mieć zapewnioną wygodę ruchów. Odśnieżanie, usuwanie lodu, oczyszczanie rynien i elewacji z sopli, przenoszenie i rąbanie drewna kominkowego, transport opału to wszystko prace trudne, wymagające wysiłku. Aby nie troszczyć się o zimno, nie narażać na kontuzję, a także nie obawiać się o zabrudzenia i zniszczenia odzieży codziennej, warto zainwestować na rzecz zimowych prac w ogrodzie w dobrą jakościowo i nowoczesną odzież ochronną. Szczególnie na ten czas polecamy spodnie robocze w typie „szwedy”, popularnie określane też mianem ogrodniczek.
Praktyczność spodni roboczych
Charakterystyczną cechą ogrodniczek jest jest to, że są to spodnie na szelki, ale szelki te nie są tak jak w tradycyjnej wersji przypięte do pasa, ale wychodzą z podwyższonego „stanu” – z tyłu tworzy on wysoki karczek, a z przodu sięga szeroką klapą aż do klatki piersiowej. Taki model zapewnia przede wszystkim ochronę znacznie wyżej niż tradycyjne spodnie, a także utrzymuje ciepło tu, gdzie jesteśmy najbardziej narażeni na wychłodzenie – czyli w odcinku lędźwiowym (najczęściej odsłaniającym się przy schylaniu, kucaniu i sięganiu). Spodnie ogrodniczki zapewniają zatem komfort pracy w trudnych pozycjach - szelki dobrze trzymają je na ciele, umożliwiając pracę w wygięciu i nachyleniu.
Nowoczesne spodnie robocze wyposażone są w różne dodatkowe udogodnienia, takie jak kieszenie na specjalne akcesoria (np. telefon), kieszenie ze wzmocnieniami na narzędzia (np. kombinerki), oczka i szlufki (np. na klucze, młotek, toporek), a także przeszycia i wzmocnienia oraz strefy ochronne (np. gumowane nakolanniki czy część pośladkowa). Te udogodnienia pozwalają na sprawną pracę bez ryzyka zniszczenia materiału czy uszkodzenia ciała – możemy klękać, siadać, opierać się nawet tam, gdzie jest śnieg, lód czy błoto. Jeśli zależy nam na zachowaniu również zasad bezpieczeństwa (BHP), taki rodzaj garderoby będzie jak najbardziej na miejscu.
Jakość ogrodniczek
Warto zwrócić uwagę na jakość spodni, szczególnie zimą. Zwykle jest to odzież wykonana z bawełny z domieszką poliestru. Nowoczesne spodnie robocze są jednak wykonane z wielu różnych materiałów wszytych fragmentami w różne strefy. Przeszycia i wzmocnienia mają bowiem za zadanie poprawić ochronę ale też elastyczność oraz zapewnić oddychanie, a jednocześnie zabezpieczyć przed utratą ciepła. Warto więc przy wyborze ogrodniczek zwrócić uwagę na takie rzeczy jak: wstawki z materiału stretchu, siatki oddychające, drelichowe lub gumowane wzmocnienia, a także kolorystykę i elementy odblaskowe (poprawiające bezpieczeństwo naszej pracy wieczorem – kiedy zimą jest już bardzo ciemno). Dobre jakościowo spodnie powinny też mieć dobrą regulację, pozwalającą na indywidualne dopasowanie spodni do ciała (regulacja szelek, regulacja w pasie, rzepy lub suwaki w dołach nogawek). Klamry od szelek powinny być tez wykonane z dobrego jakościowo tworzywa, zapewniając ich elastyczność i łatwe zapinanie, ale też wytrzymałość i zapobieganie ześlizgiwaniu się materiału (tak, żeby nie wydłużały się samoczynnie w trakcie pracy).
Spodnie ogrodniczki sprawdzą się w pracy w ogrodzie przez cały rok, dlatego dobrze jest wybrać taki model, który przy wielości funkcji dodatkowych (kieszenie, wzmocnienia, zabezpieczenia) nie będzie jednak zbyt gruby – zawsze możemy pod spodnie założyć odzież termoizolacyjną. Jeśli jednak prac wokół posesji zimą nie brakuje warto zakupić model ocieplany i wodoodporny.
zdjęcia: Profix, Grupa Topex, Stalco, AdobeStock