czerwiec
Rok w ogrodzie
Komary skutecznie potrafią zniechęcić do przebywania na dworze. Oczywiście możemy stosować różne gotowe preparaty, spirale, świece, lampy czy inne urządzenia, aby z nimi walczyć. Sprawdzonym sposobem jest również posadzenie roślin odstraszających te insekty. Na jakie rośliny warto postawić?
Posadzenie roślin odstraszających komary jest nie tylko dobrym sposobem na walkę z tymi insektami, ale również na ozdobienie ogrodu, tarasu czy balkonu. Wydzielają olejki eteryczne, które zniechęcą komary do odwiedzania naszych przydomowych przestrzeni, a nam pozwolą cieszyć się błogimi i spokojnymi letnimi wieczorami. Jakie rośliny nas nie zawiodą?
Lawenda wąskolistna na komary
Lawenda wąskolistna jest bardzo popularna w naszych ogrodach, ponieważ prezentuje się pięknie, a ponadto jest zimozielona. W sezonie – przez całe lato – ozdobą krzewinki są fioletowe, różowe lub białe kwiaty – w zależności od odmiany. Ponadto lawenda wąskolistna jest mało wymagająca. Możemy ją posadzić zarówno na skalniaku czy rabatach, jak i w pojemnikach na balkonie czy tarasie. Co ważne, dobrze znosi suszę. Pamiętajmy jednak o przycinaniu przekwitniętych kwiatostanów – roślina dzięki temu zakwitnie ponownie jesienią – oraz corocznym wiosennym przycinaniu.
Komarzyca – skuteczna na brzęczące insekty
Komarzyca w naturze jest byliną, jednak w naszych warunkach klimatycznych traktowana jest jako roślina jednoroczna do uprawy w pojemnikach. Możemy ją spróbować przezimować – przed przymrozkami roślinę przenosimy do chłodnego pomieszczenia (temperatura 10-15oC) i skracamy pędy. Atutem komarzycy są długie zwisające pędy wyróżniające się liśćmi o białych obrzeżach i intensywnym zapachu odstraszającym komary. Wybierzmy dla niej półcieniste stanowisko i nie przelewajmy jej.
Kocimiętka Faassena odstraszająca komary
Kocimiętka Faassena to mało wymagająca bylina, która skutecznie odstrasza zarówno komary, jak i meszki, muchy czy kleszcze. Osiąga wysokość 30-45 cm. Kwiaty pojawiają się już w maju i zdobią ogród czy balkon aż do września. Mogą być fioletowe, niebieskie, różowe lub białe. Kocimiętka Fasssena dobrze rośnie w każdej glebie, ale najlepiej wybrać dla niej stanowisko słoneczne i suche – chociaż zniesie również półcień. Bez problemu przetrwa krótkotrwałą suszę.
Bodziszek korzeniasty na komary
Bodziszek korzeniasty to również bylina. Jej intensywny zapach skutecznie odstrasza komary. Warto zaprosić tę roślinę do ogrodu, ponieważ jej ładne fioletowe kwiaty bardzo długo są ozdobą. Ponadto bodziszek dobrze rośnie na przeciętnych glebach i to zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych, a nawet zacienionych. Dorasta do 30 cm wysokości i tworzy gęste kobierce.
Koper włoski – zioło na komary
Jednoroczny koper włoski osiąga nawet 1 m wysokości. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, lubi umiarkowaną wilgotność i spulchnione, żyzne podłoże. Kwitnie na żółto od lipca do września. Koper odstrasza komary dzięki olejkowi eterycznemu z karwonem i terpninem. Aby zwiększyć jego działanie, obok niego można posadzić inne zioła: bazylię, miętę oraz tymianek.
zdjęcie tytułowe: pixabay.com