sierpień
Rok w ogrodzie
Maliny to owoce lata, ale jeśli chcemy cieszyć ich smakiem także poza sezonem, warto „zamknąć” je w słoiku. Szczególnie że domowe przetwory są najlepsze! A jaka satysfakcja z dobrze wykonanej pracy! Przedstawiamy kilka przepisów na przetwory z malin.
Maliny są nie tylko smaczne, ale również mają właściwości prozdrowotne. Zawartość cukru w owocach to zalewnie 6%, tyle samo w owocach jest również błonnika – jednak to dość wysokie wartości biorąc pod uwagę inne owoce. Maliny są bogate w kwasy organiczne, np. kwas cytrynowy, jabłkowy i salicylowy (roślinny odpowiednik aspiryny). Ich niezaprzeczalnym atutem jest także bardzo duża zawartość witaminy C. Już nasze babcie spożywały te owoce, aby obniżyć gorączkę. Co ważne, 100 g malin to tylko 52 kcal – dlatego powinny znaleźć się w jadłospisie wszystkich osób, które odchudzają się. Ponadto owoce są bogate w celulozę, co znacznie przyspiesza przemianę materii. Doskonale smakują np. z chlebem, naleśnikami oraz herbatą.
Dżem z malin
Składniki: 2 kg malin, 600 g cukru.
Przygotowanie: Maliny myjemy i odsączamy. Połowę owoców miażdżymy, zasypujemy cukrem i odstawiamy na 2-3 godziny. Po tym czasie masę gotujemy na małym ogniu, a gdy zacznie gęstnieć, dokładamy do niej całe owoce. Gotujemy dalej, cały czas mieszając. Gdy kropla przeniesiona na zimny talerzyk krzepnie, to znak, że dżem jest gotowy. Gorący dżem nakładamy do słoików.
Konfitura z malin
Składniki: 750 g malin, 250 g cukru, 250 g wody.
Przygotowanie: Maliny dokładnie myjemy. Przygotowujemy syrop z mieszanki wrzącej wody i cukru, ostrożnie dodajemy do niego owoce i gotujemy na małym ogniu przez 40 minut. Co jakiś czas lekko potrząsamy garnkiem – lepiej nie mieszać łyżką, aby maliny się nie rozpadły. Gorącą konfiturę przekładamy do wyparzonych słoiczków, zakręcamy i ustawiamy do góry dnem.
Syrop z malin
Składniki: 1 kg malin, 600 g cukru, 500 ml wody, 50 ml soku z cytryny.
Przygotowanie: Maliny wsypujemy do garnka i zalewamy wodą. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy jeszcze przez 10 minut, co jakiś czas mieszając drewnianą łyżką. Następnie maliny przecedzamy przez sitko – aby szybciej i dokładniej odsączyć je od soku, warto delikatnie je mieszać. Do garnka z sokiem dodajemy cukier i sok z cytryny. Gotujemy jeszcze ok. 10 minut. Tak przygotowany syrop rozlewamy do butelek lub słoików.
Sok z malin
Najłatwiejszym i najszybszym sposobem na sok z malin jest wyciśnięcie go z owoców w sokowirówce. Uzyskany w ten sposób sok dosładzamy według własnego uznania. Jednak nie przesadzajmy z ilością cukru, jeśli sok ma być naprawdę zdrowy. Gotowy sok przelewamy do butelek lub słoików i poddajemy pasteryzacji w temperaturze 75-80oC przez 20 minut.
Frużelina malinowa
Składniki: 300 g malin, 1 szklanka cukru, 1 opakowanie cukru wanilinowego, 3 płaskie łyżeczki skrobi ziemniaczanej, 4 płaskie łyżeczki żelatyny.
Przygotowanie: Maliny wsypujemy do garnka, dodajemy cukier i cukier wanilinowy. Gotujemy. Całość mieszamy do momentu, aż cukier się rozpuści. Aby owoce się nie przypaliły, możemy dodać 2-3 łyżeczki wody. Doprowadzamy do wrzenia. Mąkę ziemniaczaną rozrabiamy w niewielkiej ilości zimniej wody, dodajemy do owoców i mieszamy. Gotujemy na małym ogniu. Do rozpuszczonej we wrzątku żelatyny dodajemy trochę owoców z garnka, mieszamy, aby nie było grudek. Owoce z garnka zdejmujemy z palnika, dodajemy rozrobioną żelatynę, dokładnie mieszamy. Gorącą frużelinę malinową wlewamy do słoiczków i zakręcamy.
zdjęcia: pixabay.com