wrzesień
Rok w ogrodzie
Bluszcz pospolity jest wiecznie zielonym, wieloletnim pnączem. Również na zielono zakwita i to właśnie teraz, we wrześniu. Obsypany wianuszkami zielonożółtych kwiatów objawia najwięcej swojego uroku, ale nie jest to częsty widok. Nie martwmy się jednak, że nasz bluszcz jeszcze nie zakwitł – kwiaty pojawiają się dopiero na dojrzałych okazach!
Bluszcz pospolity znany nam z naszych ogrodów, ale też dziko zarośniętych poboczy dróg i zagajników jest rośliną pnącą, rozrastającą się w bardzo szybkim tempie i błyskawicznie wypierającą inne gatunki flory. Długie łodygi bluszczu płożą się, zadarniając rabaty lub wspinają się po ogrodzeniach, murach i drzewach przy pomocy korzonków przybyszowych, i to nawet do wysokości 20 m! Dojrzałe skórzaste liście są ciemnozielone i błyszczące, młode listki mają jasnozielony odcień. Jesienią, przy niższych temperaturach, część liści czerwienieje, ale nawet wtedy nie opadają, dlatego o każdej porze roku bluszcz zdobi ogród, a w formie pnączy tworzy piękne zielone przesłony niezależnie od aury. Ścianą z bluszczu można zasłonić całą posesję, podest wejściowy, taras, balkon. Na tym jednak nie kończą się walory ozdobne tego pnącza. Bluszcz może pokryć się kwiatami!
Zakwitanie bluszczu
Każdy bluszcz pospolity może zakwitnąć, jednak pierwszy raz następuje to dopiero po 8-10 latach po posadzeniu. Bluszcz kwitnie od września do października, pokrywając się kwiatami bardzo obficie – na jednej roślinie rozwija się od 50 do 128 tysięcy kwiatów. pędy kwitnące różnią się od zwykłych. Pędy kwitnące łatwo rozpoznać jeszcze zanim zakwitną – przede wszystkim są one pozbawione korzonków przybyszowych. Różnią się też kształtem liści – rosnące na pędach kwitnących są jajowate lub jajowato-lancetowate i zaostrzone, a liście pędów niekwitnących są 3-5-klapowe u nasady sercowate. Kwiaty bluszczu są drobne, zebrane w baldachowate półkuliste wiechy, ich płatki są szerokie i krótkie, w odcieniach zielonożółtych do białozielonych. Odpadają wkrótce po przekwitnieniu. Kwiaty wydzielają zapach padliny, zwabiając muchy, jednocześnie wytwarzają nektar zwabiający pszczoły i trzmiele. Większość kwiatów otwiera się ok. godz. 7-8 rano.
Uprawa bluszczu
Bluszcz pospolity dobrze rośnie na glebie próchniczej, przepuszczalnej i dość wilgotnej. Wymaga stanowiska półcienistego lub cienistego, w pełnym słońcu gorzej rośnie, ale jeśli chcemy, żeby bluszcz zakwitł, musi mieć zapewnioną odpowiednią ilość światła słonecznego – zakwitają okazy wspinające się w górę drzew, słupów, ogrodzeń. Roślinę rozmnaża się przez sadzonki pędowe. Do tego celu ucina się młode pędy długości 40-50 cm i ukorzenia się, zazwyczaj trwa to 10-14 dni. Uprawia się także formy karłowe, rosnące w doniczkach, służące do ozdoby wnętrz. Wszystkie części rośliny, a zwłaszcza owoce są trujące dla człowieka, szczególnie dla dzieci.
zdjęcia: K. Jankowska, AdobeStock