czerwiec
Rok w ogrodzie
Pomidory podczas owocowania nie są w stanie utrzymać owoców. Aby zapobiec łamaniu się łodyg i ich pokładaniu, a także w trosce o zbiory, należy podeprzeć rośliny. Taka uprawa ma wiele korzyści.
Wzniesiony wzrost jest ma wiele zalet, m.in. pozwala sadzić rośliny blisko siebie, bez problemu je pielęgnować, a owoce są łatwo dostępne. Ponadto owoce mają nieograniczony dostęp do słońca (ładnie się wybarwiają), szybko obsychają po deszczu i nie mają kontaktu z podłożem, co ogranicza porażanie przez choroby.
Podpory do pomidorów
Jako podpory pomidorów możemy wykorzystać drewniane lub plastikowe paliki, metalowe pręty, grube gałęzie lub bambusowe kijki. Możemy również zakupić spiralne tyczki przeznaczone właśnie do tego celu. Ich zaletą jest to, że roślin nie musimy podwiązywać. Pamiętajmy, że podpory powinny mieć minimum 120 cm wysokości, a drewniane paliki co najmniej 2-2,5-centymetrową średnicę (metalowe mogą być cieńsze). Palików możemy używać wielokrotnie – po sezonie suszymy je i przechowujemy w pomieszczeniu. Aby zapobiec butwieniu drewnianych palików, warto każdego roku opalać ich końce. Lepiej nie zabezpieczać ich chemicznymi impregnatami, gdyż szkodliwe substancje mogą przedostać się do gleby.
Innym sposobem prowadzenie pomidorów – rzadko jednak stosowanym w przydomowym warzywniku – jest rozciągnięcie wzdłuż rzędów sznurków lub drutów (przymocowanych do metalowych lub betonowych słupów) i przywiązanie do nich pędów.
Kiedy podpierać pomidory
Najwygodniej palikowanie pomidorów wykonać przed sadzeniem – paliki umieszczamy w rzędzie co 40-50 cm, a rzędy wyznaczamy co 60-80 cm najlepiej w kierunku północ-południe (zapewnimy roślinom dużo słońca). Oczywiście podeprzeć możemy już wysadzoną rozsadę – zróbmy to jak najwcześniej. Podczas pracy uważajmy, aby nie uszkodzić korzeniu i łodyg. Paliki wbijamy dość głęboko w ziemię (zapewnią stabilne podparcie) i umieszczamy od północnej strony (nie będą zacieniały rośliny), w odległości 3-6 cm od nasady pędów. Pomidory podwiązujemy dopiero, gdy pojawią się pierwsze kwiaty, a pęd będzie wystarczająco gruby. Wybierzmy to tego celu szeroką tasiemkę lub pasek materiału – cienki sznurek może wrzynać się w pędy i je uszkadzać. Nie ściskajmy roślin za mocno i krępujmy pędów – to też może je uszkodzić.
zdjęcia: thinkstockphotos.com,
photos.com, pixabay.com