luty
Rok w ogrodzie
Koniec zimy zbliża się wielkimi krokami, na co z niecierpliwością czekają już ogrodnicy. Aby szybko rozpocząć sezon „kwiatowo-warzywny”, warto właśnie teraz zacząć przygotowywać rozsady. Istotną kwestią jest zastosowanie odpowiedniego – dobrego jakościowo – podłoża do wysiewu nasion.
Rozsady zarówno kwiatów, jak i warzyw możemy przygotować w miniszklarenkach, ale jeśli ich nie mamy, wystarczą choćby małe doniczki ustawione na parapecie. O powodzeniu naszych siewów w dużej mierze decyduje oczywiście jakość nasion, nie mniejszy wpływ ma także zastosowane podłoże. Możemy przygotować je samodzielnie, ale na rynku dostępne są gotowe ziemie do wysiewu nasion.
Odpowiednia ziemia do wysiewu nasion
Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że najważniejsze jest to, aby podłoże do wysiewu nasion było pozbawione grzybów i patogenów. Stosujemy więc wyłącznie podłoże wysterylizowane – w takim nic nie grozi młodym siewkom. Jednocześnie ziemia powinna być lekka, przewiewna i przepuszczalna, aby nie hamować kiełkowania nasion. W większości przypadków najlepiej sprawdzi się podłoże na bazie torfu wysokiego z dodatkiem piasku – proporcja 4:1. Niezbędny jest również dodatek perlitu (rozluźnia, napowietrza i spulchnia podłoże, magazynuje oraz oddaje wodę), a także sproszkowany węgiel drzewny (rozluźnia podłoże oraz je odkaża). Ukorzenianie się roślinom zapewni fosfor, a jeśli podłoże nie jest nim wzbogacone, zastosujmy nawóz startowy. Odczyn ziemi do wysiewu nasion powinien wynosić 6,0-7,0.
Gotowe podłoże do wysiewu nasion
Podłoże do wysiewu nasion możemy przygotować samodzielnie, ale wygodniejsze i o wiele bezpieczniejsze są gotowe, zbilansowane podłoża – dostępne są w centrach ogrodniczych, a także na stoiskach ogrodniczych w marketach. Zapewnią nasionom najlepsze warunki do wzrostu, rozwoju i prawidłowego ukorzeniania. To odpowiednio dobrane mieszanki torfu wysokiego, torfu niskiego i piasku. Bardzo często wzbogacone są również o nawozy startowe, pozytywne mikro- i makroelementy, materię organiczną, pożyteczne mikroorganizmy, włókno kokosowe oraz sproszkowany węgiel drzewny – mają korzystny wpływ na wzrost i rozwój siewek.
zdjęcie tytułowe: pixabay.com