czerwiec
Rok w ogrodzie
Uwielbiamy pnącza. Rozpięte na ścianach, ogrodzeniach czy podporach ukwiecają każdy zakątek, pozwalają na więcej intymności. Rośliny te szybko rosną, sprawdzą się w małych ogrodach, a nawet balkonach i tarasach.
Wybierając pnącza na balkon, taras czy do ogrodu, zazwyczaj kierujemy się ich urodą. Interesuje nas to, czy mają dekoracyjne liście i atrakcyjne kwiaty oraz owoce, czy obficie kwitną. Nic dziwnego. Jednak pamiętajmy, że ważna jest docelowa wielkość, a także siła wzrostu. Jakie pnącza sprawdzą się na niewielkiej przestrzeni?
Pnącza do małego ogrodu
W małych ogrodach najlepiej posadzić pnącza, które dorastają maksymalnie do 2-3 metrów wysokości. Możemy zdecydować się na pnące róże. Krzewy te najczęściej obficie kwitną, ładnie prezentują się przy pergolach oraz ścianach budynków. Co ważne, pasują do ogrodów w różnych stylach. Pamiętajmy, aby zapewnić różom przepuszczalne, żyzne podłoże o zasadowym odczynie. Okazałymi, kolorowymi kwiatami zachwycają również powojniki. Zadbajmy jednak o to, by górna partia tych roślin znajdowała się w słońcu, a dolna w cieniu. Wielką zaletą powojników jest to, że są mało wymagające. W małym ogrodzie z powodzeniem możemy uprawiać także wiciokrzew. Pnącze to może pochwalić się oryginalnymi kwiatami, a w zależności od odmiany i gatunku może rodzić kolorowe owoce. Przy większych podporach w średniej wielkości ogrodach możemy posadzić pnącza osiągające 10-15 metrów. W takim przypadku sprawdzi się akebia pięciolistkowa (5-10 metrów), której fioletowe kwiaty pojawiają się już w maju, a przez cały sezon możemy podziwiać jej atrakcyjne liście. Oryginalne ulistnienie ma też szybko rosnący kokornak wielkolistny. Pnącze to świetnie radzi sobie w półcienistych i zacienionych miejscach, dorasta do 15 metrów. W ogrodzie możemy posadzić również aktinidię – zarówno pstrolistną o zielono-białych-różowych liściach (osiąga 5 metrów), jak i ostrolistną, której liście przebarwiają się jesienią (dorasta do 10-15 metrów).
Pnącza na balkon i taras
Oczywiście na balkonach i tarasach możemy uprawiać te same pnącza co w małych ogrodach, czyli róże pnące, powojniki czy wiciokorzew. Sprawdzą się tu także gatunki jednoroczne i dwuletnie, np. groszek pachnący (osiąga nawet 2 metry), kwitnące na żółto lub pomarańczowo nasturcje oraz fioletowe i niebieskie wilce. Atrakcyjne – chociaż mniej popularne – są żółta tunbergia oskrzydlona oraz kobea o kielichowatych kwiatach.
zdjęcia: pixabay.com