czerwiec
Rok w ogrodzie
Lekkie, w wielu rozmiarach i pełnej gamie kolorów doniczki oraz osłonki plastikowe to najpopularniejsze dziś pojemniki na rośliny dekoracyjne. Choć pozornie mogą wydawać się nieco tandetne, warto jednak przyjrzeć się, jak wiele dekoracyjnych i eleganckich modeli proponują aktualnie producenci.
Doniczki oraz osłonki z tworzywa sztucznego są bardzo popularne i chętnie kupowane ze względu na wiele zalet. Niewątpliwą cechą wyróżniającą je spośród innych doniczek jest waga. Są lekkie, więc łatwo je przestawiać i nie sprawiają trudności przy przesadzaniu roślin. Doniczki plastikowe dostępne na rynku występują w całej gamie barw, dzięki czemu możemy z ich pomocą stworzyć kompozycje pasujące do każdego wystroju ogrodu, tarasu czy balkonu. Nie bez znaczenia jest powszechna dostępność tych produktów, a także ich przystępna cena.
Kształty doniczek
Doniczki i osłonki z tworzywa sztucznego znajdziemy w przeróżnych kształtach i zdobieniach (na przykład z wytłaczanym ornamentem, ażurowe, imitujące materiał naturalny kamień czy drewno), w wersji do zawieszania oraz do mocowania na balkonowe balustrady. Jakość wykonania doniczek plastikowych w obecnych realiach naprawdę pozytywnie zaskakuje. Dopiero po zbliżeniu można zorientować się, z czego są rzeczywiście wykonane.
Dużą popularnością cieszą się plastikowe doniczki i skrzynki kwiatowe o specjalnym, pozwalającym na osadzenie na poręczy balkonu lub tarasu kształcie. Doniczki te są podzielone niejako na dwie części i obejmują poręcz, tworząc dekorację z obu stron balustrady. Kwiaty bowiem możemy posadzić w takiej donicy zarówno w jednej, jak i drugiej części.
Całą grupę wygodnych doniczek i osłonek z tworzywa stanowią modele wiszące, wyposażone w mocowanie i haczyk, które pozwalają na wygodne podczepienie doniczki w dowolnym miejscu ściany, sufitu, balustrady.
Doniczka czy osłonka, jaki pojemnik wybrać?
Warto jednak rozróżnić donice plastikowe od osłonek. Te drugie nie mają otworów w denku, przez co odpływ nadmiaru wody jest niemożliwy, a dopływ powietrza do ziemi i rośliny ograniczony. Osłonki mogą stanowić raczej ozdobny, zewnętrzny pojemnik, otaczający doniczkę zasadniczą. Wygodne w stosowaniu są doniczki plastikowe z otworami połączone z podstawką. Wybierając pojemnik, należy przewidzieć, jaki rozmiar i kształt będzie odpowiedni dla rośliny – nie może ona mieć bowiem zbyt ciasno, aby poprawnie rosnąć i kwitnąć.
Aranżacje doniczkowe
Doniczki i osłonki możemy komponować kolorystycznie w podobnej gamie albo zaproponować dekoracje kontrastujące, w mocnych żywych kolorach. W palecie pojemników z tworzywa znajdziemy zarówno te niewielkie, przeznaczone na małe rośliny, jak i donice o dużych pojemnościach, dlatego możemy w łatwy sposób stworzyć konsekwentne, w jednolitym charakterze pojemników dekoracje kwiatowe.
Pamiętajmy o dodatkach! Pozornie mało efektowna biała, plastikowa doniczka może wyglądać ekskluzywnie, jeśli posadzimy w niej skromną roślinę i dodamy jakiś drobiazg dekoracyjny, np. fizelinowego motyla, albo obficie kwitnącą roślinę, gdzie sama w sobie będzie bogatą ozdobą. Jeżeli nasze dekoracje kwiatowe postawimy w sąsiedztwie eleganckiego mebla, w reprezentacyjnym miejscu, może okazać się, że nawet prosta plastikowa doniczka nie spowoduje ujmy na atrakcyjności aranżacji.
Warto wiedzieć, że plastikowe doniczki szybko się nagrzewają, nie pozwalając na odparowywanie wody z ziemi. Przy dużych upałach rośliny mogą się przegrzewać i ulegać odparzaniu. Pojemniki z tworzywa muszą też być chowane na zimę, gdyż mogą popękać od mrozu. Na rynku można znaleźć jednak plastikowe, wzmocnione donice ogrodowe, przeznaczone do stosowania w każdych warunkach atmosferycznych.
zdjęcia: AdobeStock