maj
Rok w ogrodzie
Zorganizowanie „placu zabaw” dla psa do bardzo dobry pomysł, aby dekoracyjne fragmenty ogrodu – rabaty kwiatowe, reprezentacyjny trawnik czy elementy małej architektury – nie były narażone na destrukcyjną ingerencję naszego czworonoga.
Pies w ogrodzie to nie tylko utrapienie. Jeśli włożymy pewien (niewielki) wysiłek w zagospodarowanie przydomowej przestrzeni, może nam się z powodzeniem udać przekierować uwagę psa na te miejsca, które świadomie mają służyć jego zabawie i codziennej aktywności.
Skoki, biegi, wspinaczki, czyli „plac zabaw” dla psa w ogrodzie
W dużym i przestrzennym ogrodzie wyznaczmy fragment, w którym będziemy rzucać psu piłki, frisbee i inne zabawki. Zachęcajmy go do „ganiania” tylko w tym obszarze, lekceważąc zachęty do zabawy w innym, czy wręcz dając wyraźny zakaz, gdy pies próbuje zmienić rewir. Jeśli mamy niewielki ogród, musimy psa wybiegać na spacerze, ale na terenie możemy postawić przeszkody do skoków i ćwiczeń zręcznościowych oraz sukcesywnie prowokować do pokonywania początkowo małych, a z czasem większych przeszkód. Psy uwielbiają skoki, a od naszej kreatywności zależy rodzaj barier i poziom ich skomplikowania. Możemy wykorzystać gotowe, dostępne w sklepach zoologicznych przeszkody lub wykorzystać zbędne akcesoria, fragmenty trejaży, opony rowerowe, hula-hop czy naturalne pnie z ogrodu itp.
Jeśli mamy taką możliwość, warto w ogrodzie zaprojektować mały tor przeszkód. Szczególnie rasy aktywne, pracujące, uwielbiające biegać, będą zainteresowane takimi rozrywkami. Poza przeszkodami do skoków, możemy postawić równoważnię czy pochyłą dwupłaszczyznową ściankę do wspinania. Do takiego dokazywania skore są nie tylko duże psy jak owczarki, wyżły czy setery, doskonale podejmą zabawę również spaniele, beagle i teriery, a nawet małe yorki.
W każdym ogrodzie sprawdzi się tunel dla psów. To materiałowa lub brezentowa, wzmocniona elastycznymi kręgami rura, w której zwierzę może nurkować do woli. Tę zabawkę polubią szczególnie norowce – psy, które uwielbiają szukać i węszyć w zakamarkach. Tunele mogą być różnej wielkości, długości, zakończone przelotowo lub zwężającym się luźnym workiem, co stanowi dla psa dodatkowe utrudnienie. Możemy początkowo wrzucać tam zabawki i zachęcać naszego pupila do szukania, z czasem zainicjować zabawę gonienia w pętli.
Kopanie w wyznaczonym miejscu
W mniej dostępnym miejscu, np. za szpalerem krzewów czy w kącie ogrodzenia możemy urządzić psu małą grządkę do kopania, ukrywając tam ulubione zabawki, piłki lub patyki, którymi zwierzę się bawiło. Dotyczy to głównie psów mających kopanie w naturze, np. jamników. Aby uniknąć niechcianych na trawniku dołków, zachęcajmy naszego pupila do kopania właśnie w tym miejscu, wyraźnie zabraniając wykonywania tej czynności w innym miejscu. Na rynku dostępne są preparaty zapachowe, które zniechęcają psa do aktywności w miejscach nimi potraktowanych, jednak ich skuteczność bywa różna. Warto zatem więcej czasu poświęcić na ćwiczenia i tresurę dobrych nawyków psa, czyli buszowania w wyraźnie wyznaczonym przez nas miejscu.
Kąpiel mile widziana
W gorące dni psy szukają ochłody. Często wtedy ich celem staje się ozdobne oczko wodne (jeśli mamy takie w ogrodzie) lub też świeżo podlana grządka z mokrą ziemią. Aby tego uniknąć, zadbajmy i o tę formę psiej rekreacji. Wiele ras uwielbia zabawy związane z wodą, chętnie wchodzą do wody, potrafią nawet w niej się wylegiwać. Dla ras drobnych wystarczy, ogólnodostępny latem, mały basen dmuchany, dla ras większych można pokusić się o płytki, ale obszerny basen plastikowy.
Teoria mówi, że psocą psy znudzone. Jeśli zatem zapewnimy naszym podopiecznym codzienną porcję intensywnej zabawy z wykorzystaniem ogrodowych przeszkód, z dużym prawdopodobieństwem możemy być spokojni zarówno o inne reprezentacyjne, części ogrodu, jak i potem o wnętrza w domu.
zdjęcia: AdobeStock