Perlit ogrodniczy – do czego służy i jak stosować

lipiec
Rok w ogrodzie

Perlit to kruszywo, które w ogrodnictwie – zarówno profesjonalnym, jak i amatorskim – wykorzystywane jest powszechnie i to od dawna. Swoją popularność zawdzięcza pożądanym w uprawie właściwościom – doskonale napowietrza podłoża oraz magazynuje wodę. Co ważne jest neutralny chemicznie.

Perlit jest skałą pochodzenia wulkanicznego, która w procesie obróbki jest mielona i spiekana  w temperaturze ok. 1000oC. Dzięki temu woda oraz gazy wyparowują. Perlit ogrodniczy jest lekki,  ma zazwyczaj postać białych lub szarych, nieregularnych granulek o średnicy 5-6 mm i porowatą strukturę gąbki. Ponadto nie zawiera szkodliwych substancji dl zdrowia i życia człowieka. Warto podkreślić, że jego cena nie jest zbyt wygórowana, co również wpływa na jego popularność. Perlit jest ogólnodostępny zarówno w sklepach, jak i na stoiskach ogrodniczych. 

fot. AdobeStock

fot. AdobeStock
fot. AdobeStock

fot. AdobeStock

Zastosowanie perlitu ogrodniczego

Jak wspomniano, perlit jest obojętny chemicznie (pH ok. 7), znakomicie spulchnia i napowietrza podłoże oraz magazynuje i oddaje wodę, jest także sterylny biologicznie, a więc zapewnia korzeniom roślin doskonałe warunki wodno-powietrzne. Charakteryzuje się także dobrymi właściwościami cieplnymi (w czasie przymrozków ryzyko uszkodzenia roślin jest znikome), odporny jest także na wysokie temperatury oraz działanie mikroorganizmów i szkodników. Perlit zatrzymuje również składniki pokarmowe znajdujące się w różnego rodzaju nawozach – nie są wypłukiwane z gleby. Doskonale zastępuje podłoże, wykorzystuje się go więc w uprawach szklarniowych wielu roślin (np. pomidora, ogórka czy sałaty) – w uprawie bezglebowej stosuje się tzw. maty z perlitu naturalnego. Perlit sprawdza się również jako podłoże do rozmnażania wegetatywnego i sadzonkowania. To także świetny dodatek do gleby. Dzięki niemu ogrodowe rośliny ozdobne – szczególnie te w donicach – zyskują dobre warunki do ukorzeniania się, zmniejsza się też ryzyko zbyt wysokiego poziomu wilgoci w glebie. Ponadto możemy go zastosować zakładając ogród na dachu – redukuje ciężar zielonych dachów. 

fot. Biovita

fot. Biovita
fot. Biovita

fot. Biovita
fot. Rolimpex

fot. Rolimpex

Jak stosować perlit ogrodniczy

Oczywiście, aby perlit ogrodniczy spełniał swoje funkcje, musi być stosowany w odpowiednich dawkach. Zdaniem fachowców, należy go mieszać go z podłożem w proporcji 1:3. Oznacza to, że na 1 litr perlitu przypada 3 litry ziemi. Lepiej nie przesadzać ilością perlitu, ponieważ w tym przypadku więcej, wcale nie znaczy lepiej. Przekroczenie zalecanych dawek pogarsza jakość podłoża, co skutkuje niekorzystnymi warunkami uprawowymi, a tym samym rośliny nie rosną prawidłowo. Jeżeli na grządkach, rabatach czy donicach rosną już rośliny, to możemy perlit wymieszać z wierzchnią warstwą ziemi. Co ważne, powyżej roku perlit zaczyna chłonąć znacznie więcej wody. Z tego powodu lepiej nie stosować go do roślin wolno rosnących, których nie będziemy przesadzać lub robimy to co kilka lat – korzystniej jest  w takich przypadkach wykorzystać inny materiał rozluźniający. 

zdjęcie tytułowe: AdobeStock