maj
Rok w ogrodzie
Pelargonie należą do najczęściej uprawianych roślin w pojemnikach, mają też długą tradycję uprawy na rabatach. Rodzaj Pelargonium jest bardzo liczny – obejmuje 230 gatunków, dlatego każdy znajdzie odmianę atrakcyjną dla siebie.
Pelargonie to nadal najpopularniejsze rośliny zdobiące od wiosny aż po pierwsze jesienne przymrozki nasze balkony i tarasy. Rośliny te mają wiele zalet, do najważniejszych należą atrakcyjne kształty kwiatów, ich bogata kolorystyka i bardzo dekoracyjne liście. Pelargonie zachwycają różnobarwnymi kwiatostanami. Mogą być one czerwone lub różowe, ale są też odmiany o kwiatach białych lub fioletowych oraz dwubarwne. Ich atutem jest także nieprzerwane kwitnienie przez cały sezon. Rośliny nie należą również do kwiatów szczególnie wymagających, jeśli chodzi o warunki uprawy. Dodatkowo duża oferta pięknych odmian pelargonii za niewygórowaną cenę pozwoli na efektowną dekorację ogrodu.
Pelargonie – uniwersalne rośliny ogrodowe
Najbardziej popularne w uprawie ogrodowej są pelargonie rabatowe oraz bluszczolistne. Pelargonie rabatowe (zonale) charakteryzuje wzniesiony, krzaczasty pokrój – ich pędy osiągają od 20 do 40 cm wysokości w zależności od odmiany. Można je stosować zarówno w pojemnikach, jak i do nasadzeń rabatowych.
Do nasadzeń w pojemnikach ustawionych na balustradach balkonów lub tarasów, a także w wysokich donicach warto wykorzystać pelargonie bluszczolistne (peltatum). W sprzyjających rozwojowi warunkach ich pędy mogą osiągać długość nawet do 100 cm. Są one niestety kruche, dlatego też łatwo narazić je na złamanie. Pelargonie niezależnie od odmiany doskonale wyglądają w kompozycjach z innymi roślinami. Pojedyncze lub pełne kwiaty są zebrane w dekoracyjne baldachy. Warto wybrać rośliny o pachnących liściach, które wydzielają delikatny cytrynowy lub lawendowy aromat.
Warunki uprawy i pielęgnacja
Pelargonie najlepiej rosną w pełnym słońcu, dlatego wybierzmy dla nich wystawę południową lub zachodnią. Odmiany kaskadowe wymagają stanowiska zacisznego – ich kruche pędy wystawione na deszcz i wiatr mogą łatwo ulec uszkodzeniom. Na ich sadzenie zdecydujmy się po 15 maja, tak by zminimalizować ryzykowne przymrozki. Warto zapewnić im podłoże żyzne i przepuszczalne. Pelargonie sadzone w donicach sadźmy w podłożu przeznaczonym właśnie dla tych roślin. Nie zapomnijmy też o warstwie drenażu. Roślinom należy zapewnić wilgotne podłoże, ale pamiętajmy, że pelargonie nie lubią przelewania, nie może być ono również zbyt suche. Pelargonii nie należy zraszać, bo może to być przyczyną ich gnicia. By pięknie kwitły, warto zasilać je nawozem płynnym do roślin kwitnących co dwa tygodnie lub zgodnie z instrukcją. Zakurzone liście warto delikatnie oczyszczać, np. miotełką z piór.
Pelargonie można samodzielnie rozmnażać (zobacz Pelargonie – samodzielnie rozmnażanie).
zdjęcia: AdobeStock