luty
Rok w ogrodzie
Kto śledzi trendy ogrodnicze, szczególnie w zakresie dekoracyjnych roślin ozdobnych wie, że z każdym rokiem „rozkwita” jakaś moda na określone kompozycje bylin, ich połączenia z ozdobnymi krzewami, wreszcie style i organizację rabat. Jakich zatem spodziewamy się typów na 2020 rok?
W trawie piszczy, że w obecnym roku nadal prym będą wiodły rabaty rustykalne i naturalistyczne, takie które przypominają przydomowe ogródki wiejskie albo imitują do złudzenia naturalne ekosystemy łąk, terenów podmokłych, fragmentów leśnych itp. Modne kompozycje pojawiają się z wyprzedzeniem w miejskich aranżacjach ogrodów i parków na terenach publicznych. Podpatrzone, wkraczają potem dość szybko do amatorskich realizacji i stają się tym samym pewnym wyznacznikiem tendencji. W ogrodach nawiązujących do naturalnych łąk, tam gdzie sporo roślin miododajnych będą z pewnością królowały takie popularne byliny jak rudbekie, jeżówki , floksy, nagietki, naparstnice, łubiny, astry, nawłocie, kosmosy – kwiaty jak z babcinego ogródka.
Wśród odmian, które naszym zdaniem zasługują na szczególną uwagę, ponieważ doskonale wpiszą się w klimat naturalnego ogrodu, a jednocześnie zagwarantują nowoczesną dekoracyjność, warto wymienić:
- Werbena patagońska – posadzona w większych skupiskach tworzy bardzo dekoracyjne ażurowe kompozycje długich (nawet do 150 cm), sztywnych łodyg zwieńczonych baldachowatymi kwiatostanami w kolorze liliowym, które są ozdobą rośliny od lipca aż do pierwszych przymrozków.
- Kłosowiec 'Golden Jubilee' – niezwykle ciekawa bylina, której walorem dekoracyjnym jest kontrastująca kompozycja złocisto, jaskrawo zielonych liści i fioletowo-niebieskich wiechowatych kwiatostanów. Roślina kwitnie bardzo obficie już od czerwca aż do września i stanowi duże wsparcie dla zapylaczy. Szybko rozrasta się tworząc na stanowiskach gęste zwarte kępy.
- Pysznogłówka – równie ciekawa i dekoracyjna bylina tworząca gęste skupiska. Jej ozdobą są główkowate strzępiaste kwiatostany przypominające rozczochrane czupryny. Kwiaty są zwykle jaskrawej barwy (ognistoczerwone, purpurowe, fioletowe, jasno różowe) i wyróżniają roślinę na rabacie. Kwitnie intensywnie przez lipiec i sierpień, a nawet połowę września. Jest byliną wysoką, dorastającą nawet do 1 metra. Doskonale nadaje się do tworzenia górnych pięter rabat ziołowych, ponieważ jej liście wydzielają aromat przypominający zapachem miętę i tymianek.
- Kostrzewa sina – to jedna z najpiękniejszych wieloletnich traw ozdobnych i bez wątpienia powinna się znaleźć w modnym ogrodzie. Buduje dekoracyjne kuliste, niewysokie kępy (do 25 cm). Wiosną trawa nabiera sino-niebieskiego intensywnego koloru, co wyróżnia ją na tle innych odmian roślin. Doskonale komponuje się wraz z innymi roślinami na niskich rabatach, dekoracyjnie prezentuje się jako wykończenie brzegów rabat i granica traktów. Wygląda wyjątkowo w połączeniu z dekoracyjnym żwirem, szczególnie białym kiedy odcina się błękitnym kontrastem.
- Hortensja omszona – to jedna z ciekawszym i rzadziej spotykanych odmian hortensji ogrodowych. Tworzy rozłożysty, wzniesiony krzew do 2,5 m wysokości. Jej ozdobą są zarówno owalne, duże, lekko omszone, ciemnozielone liście, jak i dość obszerne płaskie, baldachowate kwiatostany składające się z niebieskich lub różowych kwiatów płodnych oraz ozdabiających ich obrzeża dużych wyrazistych kwiatów białych lub jasnoróżowych. Krzew kwitnie od czerwca do października i jest niezwykle okazałą ozdobą ogrodu.
Trend wspierania pożytecznych zapylaczy nie traci na sile i stale ogrodowi hobbyści zachęcani są do tego, by zarówno sadzić i pielęgnować odmiany roślin, które szczególnie lubią pszczoły, trzmiele, motyle itp., jak również chronić pożyteczne owady stwarzając przestrzenie do zamieszkiwania i przebywania zapylaczy jak np. domki dla owadów. Nie zapominajmy zatem o miododajnych miodunkach, lawendach, kocimiętkach, a w wyższych piętrach sadźmy np. barbule kaledońskie i budleje. Te rośliny na pewno będą nadal modne w 2020.
Stawiamy na kolor niebieski
Kolorami modnymi we wnętrzach będą nadal pastele, ale prym będzie wiódł kolor niebieski określany mianem „classic blue”, dlatego wszelkie odmiany kwitnących bylin w tych kolorach będą miały uzasadnienie.
W ogrodzie połączenie niebieskiego z seledynem i bielą zapewnią modny look i harmonijne, zbalansowane przejścia na miarę nowoczesnego ogrodu. Tutaj z pewnością będą dobrze widziane w kompozycjach ozdobnych roślin ogrodowych tworzące błękitne kobierce: barwinki, ułudki wiosenne i niezapominajki, wiosenne szafirki i niebieskie hiacynty, wreszcie letnie chabry polne i górskie, dzwonki ogrodowe, ostróżki, tojady, i irysy. Naszym zadaniem warto przyjrzeć się także takim ciekawym odmianom w kolorze niebieskim jak czarnuszka damaceńska, przegorzan kulisty czy mikołajek płaskolistny.
zdjęcie otwierające: AdobeStock