lipiec
Rok w ogrodzie
Chociaż ostróżka nie może pretendować do roli królowej ogrodu, bo ten tytuł niepodzielnie przypada róży, to jest ona jego niewątpliwą boginią. Zachwycając urokiem pełnej gamy błękitów, znacznie przewyższa inne rośliny na rabacie, dosłownie i w przenośni – ostróżka swą urodą sięga nieba.
Ostróżka to bylina ogrodowa, którą z zamiłowaniem uprawiały w ogrodach nasze babcie, trochę zapomniana dziś wraca do łask ze względu na szalenie dekoracyjny wygląd i wspaniałą prezentację. Staje się szczególnie pożądana w nowoczesnych ogrodach industrialnych, kompozycjach monochromatycznych, wreszcie w ogrodach naturalistycznych.
Ostróżka występuje w bardzo wielu odmianach, różniących się między sobą pokrojem rośliny, kolorem i gęstością kwiatostanów oraz okresem wegetacji. Najbardziej efektowna i popularna odmiana ogrodowa to ostróżka trwała ('Delphinium cultorum'). Jest to piękna, majestatyczna roślina o mocnych i stabilnych łodygach, tworząca ogromne kwiaty w szerokiej gamie kolorystycznej – począwszy od mocnego niemal granatowego błękitu, po wszelkie odcienie niebieskiego, poprzez fiolety, lila, po zupełną biel.
Ostróżka bylina ogrodowa
Ostróżka to bylina o szybkim wzroście. W swojej dolnej części ma kępiasty pokrój, który tworzą strzępiaste, dłoniasto podzielone, pastelowo niebieskawo-zielone, lekko kosmate liście. Dorasta do 1-1,5 m, czasem nawet do 2 m wysokości. Na długiej łodydze ostróżka wytwarza dekoracyjny kwiatostan złożony z drobnych pojedynczych kwiatków (w zależności od odmiany pełnych lub pojedynczych).
Roślina ta kwitnie z końcem czerwca i początkiem lipca, jeżeli sumiennie będziemy usuwać martwe kwiatostany może powtórzyć kwitnienie we wrześniu. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych, o zasadowym odczynie. Ze względu na intensywny wzrost, ostróżki lubią zasilanie nawozem już od wczesnej wiosny. Ostróżka ogrodowa, jak większość mocno wykwieconych bylin, lubi stanowiska słoneczne. Odmiana jest łatwa w uprawie. Niemniej ze względu na jej wysokość powinniśmy wybierać stanowiska osłonięte od wiatru. Łodygi ostróżek są w środku kruche i puste, dlatego też łatwo mogą się łamać. Przy bujnym kwitnieniu należy podeprzeć rośliny tyczką ogrodową.
Ostróżki nie są jednak długowieczne, nawet odmiana „trwała” po ok. 5 latach ulega dziczeniu i wymieraniu, dlatego warto co 3 lata dokonać na wiosnę podziału kępy korzeniowej i rozsady sadzonek do gruntu.
Pamiętajmy, że wśród rozlicznych odmian ostróżek są też odmiany jednoroczne i dwuletnie, na wiosnę każdorazowo należy wysiać roślinę z nasion (albo początkowo do inspektu, albo bezpośrednio do gruntu). Zwykle są to odmiany o drobnym pokroju, mniejsze, dochodzące do 80 cm.
Dekoracyjność ostróżek
To roślina idealnie nadająca się na dekoracyjne rabaty w ogrodzie. Doskonale współgra z innymi bylinami, szczególnie w kaskadowej prezentacji. Niezwykle okazale zaprezentuje się, jako roślina soliterowa lub w otoczeniu traw – wzrost będzie tu ich niewątpliwym atutem.
Ostróżki pięknie wyglądają jako kwiat cięty pojedynczo lub w bukietach w wazonie. Dekoracje z udziałem tych kwiatów mogą uświetnić niejedno przyjęcie, są bowiem niezwykle efektowne.
zdjęcia: AdobeStock