sierpień
Rok w ogrodzie
Koniec sierpnia to ostatni moment na regulację kształtu i przycięcie formujące żywopłotów z gatunków krzewów iglastych. Zanim krzewy przejdą w stan spoczynku, warto nadać im kształt, który zapewni żywopłotowi wygląd i ochronę na zimę.
Aby żywopłoty zachowywały swój dekoracyjny wygląd, a także zdrowo i w dobrej kondycji rosły, zagęszczały się i utrzymywały równomierny pokrój, muszą być regularnie przycinane. Żywopłoty formowane, a więc takie, którym nadajemy kształt prostokąta, trapezu lub walca muszą być regularnie, zwykle 3 razy w okresie wiosenno-letnim przycinane. Koniec sierpnia to dobry moment na ostatnie korygujące cięcie, zanim rośliny spowolnią wegetację i wejdą w zimowy stan spoczynku. Przycięte gałęzie zdążą zasklepić się przed zimowym mrozem.
Krzewy iglaste tworzą bardzo urokliwe żywopłoty, głównie ze względu, że pozostają zielone przez cały rok (zimozielone). Na żywopłoty wybierane są zwykle takie gatunki jak: żywotniki, cisy, cyprysiki, świerki (w odmianach odpowiednio dedykowanych do budowania żywopłotów).
Letnie cięcie nie może być głębokie, powinno odbywać się jedynie w zakresie świeżych tegorocznych przyrostów, powyżej zdrewniałych fragmentów rośliny. Głębokie cięcie formujące wykonujemy bowiem na wiosnę.
Regularne przycinanie żywopłotów iglastych gwarantuje gęsty i rozkrzewiony pokrój, dlatego ważne jest, by tę pielęgnację wykonywać częściej niż rzadziej.
Przy cięciu żywopłotu warto wyznaczyć sobie punkt odniesienia, tak aby przebiegło ono równo i symetrycznie. Można wspomóc się tu rozciągniętym sznurkiem lub pozwalającą wyznaczyć poziom i pion tyczką.
Dobrze dobrane narzędzia do cięcia żywopłotów
Przycinanie szczególnie dużych partii żywopłotu jest czynnością pracochłonną i męczącą, dlatego warto dobrać sobie dobre jakościowo narzędzia. Zarówno te ręczne, jak sekatory i nożyce, powinny być naostrzone, pracować płynnie bez oporu, być stosunkowo lekkie, mieć również wygodne ergonomiczne uchwyty o wyprofilowanych i antypoślizgowych uchwytach.
Przy dużych płaszczyznach cięcia, a także przy żywopłotach, które już mają sporą wysokość, sprawdzą się zdecydowanie nożyce mechaniczne – elektryczne i spalinowe. Nożyce takie przy precyzyjnym użyciu pozwolą również zapewnić równomierne cięcie i pewniejsze formowanie.
zdjęcie tytułowe: AdobeStock