kwiecień
Rok w ogrodzie
Rośliny do życia potrzebują wodą. Dlatego, gdy deszcz długo nie pada, musimy im ją dostarczyć. Jednak, aby nie zaszkodzić przydomowym uprawom, należy podlewać rozsądnie.
Podlewanie roślin wydaje się być prostą czynnością. Jednak nieumiejętnie przeprowadzane, może doprowadzić do zniszczenia naszych upraw. Aby uniknąć błędów, warto poznać podstawowe zasady podlewania i się do nich stosować. Rośliny nam się odwdzięczą – będą silne, zdrowe i obficie kwitły
Podlewanie roślin o odpowiedniej porze
Najlepszą porą, aby podlewać rośliny jest wczesny ranek lub późne popołudnie. Unikajmy wykonywania tej pracy późnym wieczorem, ponieważ rośliny nie zdarzą obeschnąć – pozostaną długo wilgotne, przez co mogą rozwijać się na nich choroby grzybowe. Nie podlewajmy również między 10.00-16.00, ponieważ w tych godzinach są największe straty wody na skutek parowania gleby i intensywnej transpiracji roślin. Ponadto w słoneczne dni krople wody pozostające na liściach skupiają światło jak soczewki, co może doprowadzić do poparzenia roślin.
Częstotliwość i obfitość podlewania
W trosce o kondycję roślin, stosujmy się do zasady: lepiej podlewać rzadziej (zazwyczaj wystarczy raz-dwa razy w tygodniu), ale obficie niż codziennie, a delikatnie. Podlewanie roślin musi "szczodre", aby woda wsiąknęła w glebę odpowiednio głęboko i dotarła do korzeni – podłoże powinno zostać zwilżone na głębokość 10-15 cm. Wodę dostarczamy małymi porcjami, tak aby powoli wsiąkała w podłoże. Nie należy dopuszczać do zalegania wody w podłożu – zalane korzenie szybko zgniją. Roślin nie powinno podlewać się silnym strumieniem wody, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzeń kwiatów i liści. Chociaż wydają się one niewielkie, to zmniejszają dekoracyjność roślin, mogą być również źródłem infekcji grzybowej. Pod uwagę musimy wziąć także rodzaj ziemi. Jeśli jest bardzo lekka, to rośliny wymagają częstszego podlewania niż te uprawiane na glebach ciężkich (gliniastych).
Podlewanie wysianych nasion
Koniecznie po wysiewie musimy podlać nasiona. Aby uniknąć ich przemieszczania i wypłukania spod powierzchni gleby, wodę rozprowadzamy rozproszonym strumieniem. W przypadku konewki należy zastosować sitko o drobnych oczkach, a gdy podlewamy wężem ogrodowym, ustawiamy najbardziej rozproszony strumień.
Różne wymagania roślin
Ilość wody, jaką dostarczamy roślinom, musi być dostosowana do gatunku, ponieważ zbyt duża ilość wody, może spowodować np. gnicie korzeni czy choroby grzybotwórcze. Aby nie zaszkodzić więc roślinom, pamiętajmy, że im silniej wykształcony system korzeniowy, tym roślina jest bardziej odporna na niedobory wody. Dlatego też podczas suszy powinniśmy szczególnie obficie i regularnie podlewać rośliny jednoroczne (zarówno warzywa, jak i kwiaty). Ważne jest także podlewanie płytko korzeniących się roślin wieloletnich, np. azalii, różaneczników, hortensji, piwonii, funkii czy paproci ogrodowych. Naszej uwagi wymagać będą również krzewy jagodowe, np. maliny, truskawki, borówka amerykańska czy żurawina wielkoowocowa.
zdjęcie tytułowe: pixabay.com