Odśnieżanie ogrodu zgodnie z zasadami

grudzień
Rok w ogrodzie

Pokryty białym puchem ogród wygląda malowniczo. Jednak poruszanie się po zaśnieżonych traktach jest niebezpieczne. Dlatego koniecznie musimy usuwać śnieg z chodników, ścieżek czy podjazdów. Nie zapominajmy także o dachach domów czy innych budynków oraz roślinach.

Mimo że w niektórych rejonach naszego kraju śnieg pojawia się na krótko i wprowadza ten magiczny klimat, to niestety potrafi wyrządzić wiele szkód. Jego usuwanie jest koniecznością. Warto na tę pracę spojrzeć przychylnym okiem i doszukać się w niej pozytywów – ćwiczenia fizyczne na świeżym powietrzu mają aspekt zdrowotny! Ponadto dzięki odpowiednio dobranym narzędziom odśnieżanie nie jest takie straszne. Jednak aby usuwanie śniegu przebiegało bezpiecznie i sprawnie, należy wcielić w życie kilka łatwych zasad.

Odśnieżaj regularnie

Jeśli chcemy, aby odśnieżanie nie było ani praco-, ani czasochłonne, usuwajmy systematycznie świeże opady śniegu z nawierzchni. Gdy biały puch się nawarstwi, z czasem przemieni się w twardą, ciężką, a nawet zlodowaciałą skorupę. Taka warstwa jest trudna do usunięcia, a po nocnych przymrozkach trudno się po niej już poruszać i o wypadek nietrudno. Pamiętajmy również o odciążaniu delikatnych roślin i krzewów – regularne usuwanie śniegu minimalizuje ryzyko ich deformacji czy złamania.

Zaopatrz się w odpowiedni sprzęt

Oczywiście, aby ułatwić sobie odśnieżanie, należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Niezbyt grubą i suchą warstwę śniegu usuniemy za pomocą miotły, łopaty, a nawet dmuchawy do liści. Natomiast gruba, twarda czy zlodowaciała warstwa śniegu oraz zaspy wymagają już „ciężkiego” sprzętu. W niewielkich ogrodach sprawdzi się łopata lub szufla do śniegu, natomiast w przypadku dużych terenów dobrym wyborem będą odśnieżarki– kołowe do równej powierzchni i gąsienicowe, gdy teren jest nierówny. Co ważne do kostki brukowej i asfaltu najlepiej stosować urządzenia, które mają możliwość regulacji zbieraka lub wyposażone są w gumowe łopaty wirnika – nie uszkodzą nawierzchni, a jednocześnie dokładnie zbiorą śnieg. Uwaga! Zakazane jest sypanie ścieżek ogrodowych solą kuchenną, gdyż jest szkodliwa dla roślin – gdy przeniknie do gleby, utrudnia pobieranie wody i może prowadzić do śmierci roślin.  

Gromadź śnieg w odpowiednim miejscu

Usunięty śnieg powinniśmy gromadzić się w takim miejscu, aby nie stanowił zagrożenia dla przechodniów czy pojazdów oraz nie przeszkadzał domownikom w codziennym funkcjonowaniu. Oczywiście nie przerzucajmy go tam, gdzie jeszcze zamierzamy odśnieżać, nie blokujmy również wejścia do domu. Unikajmy także pozostawiania do w dużej ilości na schodach czy tarasie – 1 m3 śniegu waży ok. 200 kg, a mokrego ok. 800 kg. Ponadto nie twórzmy zasp śniegu na trawniku czy rabatach, gdyż dopływ powietrza zostanie zahamowany, przyczyniając się tym samym do rozwoju chorób grzybowych murawy. Co ważne, topniejący śnieg nie może tamować odpływu wody do studzienek kanalizacyjnych.  

zdjęcia: pixabay.com