marzec
Rok w ogrodzie
Warzywa mają swoje preferencje dotyczące stanowiska czy gleby. Ważna jest nie tylko struktura podłoża i zasobność w składniki mineralne, ale również odczyn pH. W dużej mierze to właśnie on decyduje o wzroście i plonach.
Na szczęście większość warzyw doskonale rozwija się na glebach o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego – pH w granicach od 6,0 do 6,8. Ułatwia nam to znacznie ich uprawę. Zanim jednak ją rozpoczniemy, powinniśmy określić odczyn gleby. Możemy do tego celu użyć kwasomierza glebowego lub prostego zestawu z płynem Helliga. Jeżeli pH jest niskie, to gleba jest kwaśna, a gdy wysokie – zasadowa, chociaż zdarza się to dość rzadko.
Jak podwyższyć pH gleby pod warzywa
Do odkwaszania gleby zaleca się nawozy wapniowe wolno działające, czyli nawozy węglanowe CaCO3. Nie stwarzają ryzyka przenawożenia wapnem, a także efekt ich działania utrzymuje się dłużej – wystarczy nawozy te stosować raz na wiele lat. Jeśli ziemia w naszym warzywniaku jest mocno zakwaszona, dodatkowo jest ciężka, bardzo zwięzła, to zastosujmy wapno kredowe. Nie ma potrzeby przekopywania nawozu z glebą, ponieważ kreda po rozsypaniu szybko się rozpuszcza. Możemy zastosować ją jesienią, już po zbiorze warzyw – efekty będą widoczne w następnym sezonie. Nawożenie wapnem kredowym możemy wykonać także wiosną, jednak w takim przypadku musimy poczekać z rozpoczęciem uprawy warzyw 3-4 tygodnie.
Jeżeli gleba pod warzywa jest lekka, mało urodzajna i stabilna pod kątem pH czy też jej pH jest zbliżone do wymaganego przez rośliny, to nawozimy ją wapnem dolomitowym. Dolomit rozpuszcza się glebie bardzo wolno i efekt jego działa będzie widoczny dopiero po 3-4 latach, ale utrzymuje się bardzo długo. Wapnowanie dolomitem przeprowadzamy co 4-6 lat, najlepiej jesienią.
Gdy pH gleby jest nieznacznie niższe od wymaganego, to możemy zastosować mączkę bazaltową. Ten naturalny nawóz ma lekko zasadowy odczyn, delikatnie więc odkwasza podłoże. Ponadto rozpuszcza się powoli, nie istnieje zatem ryzyko przenawożenia. Wzbogaca także glebę w duże ilości krzemionki, która pozytywnie wpływa na rośliny – wzmacnia je i uodparnia na choroby.
Jak obniżyć pH gleby pod warzywa
Jeżeli odczyn pH gleby jest za wysoki, to musimy glebę zakwasić – obniżyć pH. Do nawozów zakwaszających należą: siarczan amonu, siarczan potasu i siarczan magnezu. Możemy również zastosować siarkę pylistą lub granulowaną. Pamiętajmy, że nawozy mogą być niebezpieczne dla roślin, dlatego należy uważać na stosowane dawki i zawsze stosować się do zaleceń producenta.
Wymagania warzyw a pH gleby
Prezentujemy najpopularniejsze warzywa uprawiane w polskich ogrodach:
- bób, jarmuż, kapusta głowiasta czerwona, kapusta pekińska, kapusta włoska – pH 6,2-7,0,
- brokuł, kukurydza – pH 5,5-6,8,
- burak ćwikłowy, szpinak, szparag – 6,0-6,8,
- cebula zwyczajna – pH 5,8-6,5,
- dynia, ogórek, sałata, seler korzeniowy – pH 6,5-7,0,
- fasola, rzodkiewka – pH 6,0-7,0,
- groch – pH 6,5-7,2,
- kalafior, kalarepa – pH 6,0-6,7,
- kapusta brukselska – pH 6,2-7,5,
- kapusta głowiasta biała – pH 6,2-7,7,
- koper ogrodowy, pomidor – pH 5,5-6,5,
- marchew – pH 6,0-6,5,
- papryka – pH 5,5-7,0,
- pietruszka korzeniowa – pH 5,6-6,5,
- por – pH 6,0-7,5,
- ziemniak – pH 5,0-6,0.
zdjęcia: pixabay.com