kwiecień
Rok w ogrodzie
Rozpoczyna się właśnie sezon na niezabudki, te rośliny o wyjątkowo wdzięcznej nazwie zdobią nasze balkony i tarasy. Niezapominajki zaczynają kwitnąć pod koniec kwietnia, cały maj, a niekiedy ich niebieskie drobne kwiaty cieszą nas swoim widokiem jeszcze w czerwcu.
Ten niepozorny, malutki kwiat – niezapominajka (łac. Myosotis sylvatica) osiąga od 15 do 30 cm wysokości – jest wbrew pozorom bardzo mocny. Nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a ścięty wytrzymuje w wazonie nawet tydzień. Należy do roślin dwuletnich. W pierwszym roku uprawy nie kwitnie, a jedynie wykształca rozkrzewioną kępkę pełną delikatnych lekko omszonych lancetowatych liści. Po roku wyrastają pędy kwiatowe, na których już od połowy kwietnia mogą pojawiać się niewielkie delikatne kwiaty, których środek tworzy charakterystyczne białe oczko. Choć wszystkim kojarzą się z błękitną barwą, niektóre gatunki kwiatów przybierają kolor różowy, fioletowy lub biały.
Dogodne stanowisko
Roślina najlepiej czuje się w miejscach półcienistych, gdzie słońce operuje tylko rano. Wyjątek stanowi niezapominajka alpejska, która chętnie chłonie słońce. Pozostałe gatunki niezabudek też można uprawiać na stanowiskach lekko nasłonecznionych, jednak w takich miejscach rośliny szybciej przekwitają. W ogrodach najczęściej sadzimy niezapominajki wzdłuż chodników i ogrodzeń oraz jako otoczkę innych, większych kwiatów cebulowych, takich jak tulipany i narcyzy. Bogate skupiska drobnych kwiatków tworzą także udane kompozycje z roślinami o zbliżonych wymiarach: fiołkami, stokrotkami, bratkami. Warto znaleźć im wtedy miejsce w skrzynkach, w których prezentują się wyjątkowo pięknie.
Właściciele balkonów usytuowanych od wschodu nie powinni wahać się z ich uprawą – dla niezapominajek to wymarzone stanowisko.
Wybór podłoża
Niezapominajka upodobała sobie zarośla i mokradła, położone w sąsiedztwie lasów i gór. Potrafi wyrosnąć nawet na terenach zalewowych. Spróbujmy dostarczyć jej wilgotną glebą bogatą w próchnicę. Specjalna ziemia nie jest jednak konieczna do jej prawidłowej uprawy. Z uwagi na nikłe wymagania, wystarczy jej podłoże do roślin kwitnących, a nawet zwykła ziemia ogrodowa. Ogrodnicy-amatorzy, którzy dopiero zaczynają przygodę z kwiatami koniecznie muszą pamiętać o jej podlewaniu.
Nawożenie
Niezapominajka nie wymaga nawożenia, zwłaszcza posadzona w glebie bogatej w składniki mineralne. Można ją przed sadzeniem zasilić kompostem
Rozmnażanie
Roślina należy do łatwo rozsiewających się. Najlepszy czas na wysianie jej na rozsadniku to przełom czerwca i lipca. Gdy młode rośliny mają już po 5 liści właściwych, można je przesadzać na miejsce docelowe. Niezapominajki można też rozmnażać przez podział starszych kęp.
Zdjęcia: Fotolia.com, Photos.com, Pixabay.com