marzec
Rok w ogrodzie
Kiedyś nietoperze gnieździły się na strychach czy piwnicach domów lub zamieszkiwały dziuple starych drzew. Niestety w nowoczesnych, szczelnych domach nie znajdują schronienia, starych drzew także za dużo już nie ma. Nie bójmy się nietoperzy i zaprośmy je do naszego ogrodu. Nie pozwólmy im wyginąć!
W naszym kraju żyje 26 gatunków nietoperzy, a aż 7 gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Wszystkie objęte są ochroną gatunkową. Jedną z przyczyn wymierania tych zwierząt jest rozrastanie się miast – jest coraz mniej naturalnych miejsc bytowania nietoperzy, a także zmniejsza się ilość pożywienia. Aby ssaki te nie wyginęły, zagwarantujmy im schronienie i pokarm w naszym ogrodzie. Pamiętajmy, że tam gdzie pojawiają się nietoperze środowisko jest czyste i zdrowe, a to że w czasie lotu potrafią zaplątać się we włosy jest mitem – człowiek jest dla nich zbyt dużą przeszkodą, omijają więc ją z daleka. Przesądem jest również to, że gdy wlecą do domu, to zdarzy się nieszczęście. Kiedyś również łączono nietoperze z krwiożerczymi wampirami – nietoperze żywiące się krwią nigdy nie występowały i nie występują w Polsce!.
Pożytecznie nietoperze
Nietoperze prowadzą nocny tryb życia i są z reguły są owadożerne. Ich głównym pokarmem są ćmy, chrząszcze, pasikoniki, świerszcze, muchy, meszki i – co może wielu z nas ucieszyć – komary. Jeden nietoperz jest w stanie przez jednej wieczór pochłonąć nawet 2000 komarów! Ssaki te pełnią więc ważną rolę w regulacji populacji owadów, a to z kolei wpływa korzystnie na bioróżnorodność tak ważną dla całego środowiska. Niemniej ważnym powodem dla którego warto zaprosić nietoperze do ogrodu jest to, że ich odchody to bardzo cenny nawóz – guano jest jednym z najlepszych nawozównaturalnych. Warto również wspomnieć, że w tropikach i subtropikach nietoperze przyczyniają się do zapylania wielu egzotycznych owoców, np. mango, fig czy daktyli.
Ogród przyjazny dla nietoperzy
Jeśli chcemy, aby nietoperze pojawiły się w naszym ogrodzie, to stwórzmy im optymalne warunki do bytowania i żerowania. Posadźmy więc:
- drzewa i krzewy takie jak grab, jarząb, jeżyna, wiciokrzew, jaśminowiec, budleja,
- kwiaty: kąkol polny, chaber bławatek, mak polny, złocień polny, lewkonia długopłatkowa, ogórecznik lekarski czy pysznogłówka szkarłatna,
- rośliny do obsadzenia terenów podmokłych: tojeść rozesłana, kosaciec żółty, sadziec konopiasty, rzeżucha łąkowa, knieć błotna bądź wiązówka błotna,
- sprawdzą się również: kolendra siewna, dzięgiel, wrotycz maruna, fenkuł włoski, nagietek lekarski.
Także staw czy oczko wodne przyciągnie nietoperze do ogrodu. Dobrze również zamontować specjalne budki dla nietoperzy (możemy kupić gotowe lub wykonać samodzielnie). Powinny one mieć m.in. wąski wlot od dołu, ściśle przylegające do siebie deski muszą być nieheblowane i niezaimpregnowane. Budkę od środka warto ponacinać (ułatwi się poruszanie i odpoczynek nietoperzom), a od zewnątrz obić papą (zabezpieczymy w ten sposób schronienie przed działaniem ujemnych temperatur). Minimalne wymiary wynoszą 10 x 10 x 10 cm. Możemy również zainstalować w ogrodzie sztuczne dziuple lub większe skrzynie. Najlepiej ustawić je w nasłonecznionym, osłoniętym od wiatru i deszczu miejscu. Jeśli nietoperze nie pojawią się od razu w ogrodzie, to nie martwmy się i nie usuwajmy konstrukcji. Z upływem czasu siedliska wtopią się w otoczenie i nie będą pachniały nowością – dla nietoperzy staną się atrakcyjne. Pamiętajmy, by wszelkie prace konserwacyjne wykonywać późną jesienią lub zimą (od października do marca). Nie należy niepokoić zwierząt wczesnym latem – to okres rozrodu i wychowywania młodych. I najważniejsze, zakazane jest stosowanie w ogrodzie chemicznych środków ochrony roślin.
zdjęcia: pixabay.com