styczeń
Rok w ogrodzie
Zimą nawierzchnie wokół domu narażone są na destrukcyjne działanie warunków atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Jeśli zatem chcemy, aby przez długie lata kostka brukowa wyglądała nienagannie, powinniśmy o nią dbać – systematycznie usuwać śnieg i lód.
Kostka brukowa jest trwała i łatwa w utrzymaniu, dlatego tak chętnie wykańczamy nią ścieżki czy podjazdy. Jednak materiał ten nie jest w pełni odporny na działanie czynników zewnętrznych. Dlatego w trosce o wygląd nawierzchni, a także o nasze bezpieczeństwo podczas poruszania się wokół domu, powinniśmy ją odpowiednio pielęgnować.
Impregnacja kostki brukowej
Nawierzchnie z kostki brukowej wymagają regularnej impregnacji. Jeśli nie przeprowadziliśmy ich jesienią, to możemy zabezpieczyć je także zimą. Pod warunkiem oczywiście, że nie są pokryte śniegiem, jest sucho, a temperatura powietrza jest dodatnia. Do impregnacji kostki brukowej należy wybrać impregnat hydrofobowy – wzmocni on kolor i strukturę nawierzchni, poprawi również jej odporność na ścieranie i zabrudzenia. Utworzona przez preparat warstwa ochronna zabezpiecza kostkę brukową przed wchłanianiem wody, jednocześnie chroniąc ją przed przymrozkami oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Pamiętajmy, że impregnat rozprowadzamy wyłącznie na czystej powierzchni – musimy więc usunąć wszelkie zabrudzenia, plamy czy błoto.
Usuwanie śniegu z kostki brukowej
"Wrogiem" kostki brukowej jest zalegający na niej śnieg. Musimy więc go systematycznie usuwać. Świeży, puszysty śnieg z łatwością usuniemy za pomocą np. miotły brzozowej. Gdy napada go dużo, możemy wykorzystać łopaty do śniegu. Najlepiej wybierać te, które mają plastikowe zakończenie, które nie uszkodzi nawierzchni. Używanie mechanicznych narzędzi może doprowadzić do zarysowań i odprysków. W odśnieżaniu pomocne są także spalinowe lub elektryczne odśnieżarki.
Usuwanie lodu z kostki brukowej
Zimą oblodzona nawierzchnia nie jest niczym zaskakującym. Do kruszenia lodu na kostce brukowej nie należy używać ostrych narzędzi, jak kilofy i młotki, ponieważ możemy ją uszkodzić. Nie stosujmy także soli drogowej, gdyż może ona spowodować odbarwienie kostki brukowej, a także osłabić działanie impregnatu. Ponadto sól niszczy obuwie, powoduje podrażnienia łap i choroby skórne czworonogów, a gdy przeniknie do gleby, wpływa niekorzystnie na rośliny w naszym ogrodzie. Do usunięcie oblodzeń możemy wykorzystać bezpieczne dla nawierzchni z kostki brukowej preparaty przeznaczone do tego celu, np. chlorek magnezu czy wapnia – dodatkowo unikniemy powstawania błota pośniegowego. Możemy również zastosować zwykły piasek – to najtańsze rozwiązanie. Jego zaletą – oprócz zabezpieczenie przed poślizgnięciem – jest to, że wnika w szczeliny kostki brukowej, które zimą mogą być wypłukiwane przez topniejący śnieg.
zdjęcie tytułowe: Polbruk