czerwiec
Rok w ogrodzie
Natka pietruszki kojarzona jest z ozdobą stołu. Jednak zioło to ma innych wiele zalet, dlatego warto uprawiać je w domu i stosować jako główny składnik wielu pysznych potraw. Nieocenione właściwości zdrowotne sprawiają, że natka pietruszki powinna być w naszej kuchni zawsze od ręką.
W zdrowej diecie liście zielonych warzyw uchodzą za najbardziej pożądane, zawierają najwięcej witamin i składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Okazuje się, że na ich czele plasują się właśnie liście natki pietruszki, które są prawdziwą bombą witaminową.
Zdrowotne walory natki pietruszki
Liście natki pietruszki zawierają bardzo dużo witaminy C, która spełnia zasadniczą rolę we wspomaganiu układu odpornościowego, czyli chroni nas przed podatnością na infekcje. Znajdziemy w nich również prowitaminę A, witaminy PP, K i z grupy B oraz minerały: żelazo, wapń, magnez, fosfor, sód, mangan, selen i cynk. Natka pietruszki oczyszcza nerki i drogi moczowe – jest moczopędna, dzięki czemu usuwa nadmiar wody z organizmu. Usprawnia trawienie oraz przyswajanie pokarmów. Jest nieoceniona w walce z anemią. Wspomaga pracę wątroby, ma również działanie rozkurczowe. Jej spożywanie zalecane jest przy takich schorzeniach jak: obecność kamieni moczowych, reumatyzm, wzdęcia, problemy z prostatą, zakażenia i stany zapalne, niestrawności, a nawet stany nowotworowe, jako wspomaganie układu immunologicznego. Natka z pietruszki ma również pozytywny wpływ na wzrok, a także zmniejsza stany napięcia nerwowego.
Domowa uprawa natki
Pietruszkę naciową uprawia się łatwo, gdyż nie jest to roślina wymagająca. Możemy siać ją z nasion lub kupować gotowe rozsady. Natka pietruszki rośnie zarówno bardzo dobrze na grządce (wysiewamy ją z końcem maja i początkiem czerwca, dosiewamy co dwa tygodnie), jak również w pojemnikach – skrzynkach czy doniczkach. Wymaga regularnego podlewania i nasłonecznionego stanowiska.
Natka w sałatce Tabbouleh
Ta letnia, łatwa do przyrządzenia sałatka jest doskonałym rozwiązaniem na przekąskę, jak i danie główne w upalne dni. Podstawą jest tu kasza kuskus, ale tabbouleh z powodzeniem można przygotować z innej drobnej kaszy, np. komosy ryżowej czy kaszy jaglanej. Kuskus przygotowuje się szybko, wystarczy zalać gorącą wodą – kasza dojrzewa w 5-7 minut. Wystudzony może już posłużyć jako baza sałatki (warto mieć kuskus zawsze w kuchni, kiedy na przykład złożą nam wizytę niezapowiedziani goście). Na jedno opakowanie kaszy kuskus do sałatki potrzebne będą nam dwa średniej wielkości pomidory, ogórek szklarniowy, czerwona cebula i koniecznie pęczek natki pietruszki, a także duża ilość oliwy oraz 1/2 szklanki świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Pomidory sparzamy i obieramy ze skóry, wycinamy gniazda nasienne i kroimy w drobną kostkę. Ogórek myjemy szczoteczką i kroimy ze skórką, również drobne kawałeczki. Jeśli ogórek ma duże pestki, starajmy wykroić się tę środkową część – nie dodajemy jej do sałatki. Cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę, przekładamy do miseczki i zalewamy sokiem z cytryny. Cebula traci wtedy swoją ostrość i łagodnieje. Natkę pietruszki myjemy, oddzielamy grube łodyżki (nie będą nam potrzebne, możemy je zamrozić i użyć do gotowania bulionu) i kroimy bardzo drobno. Przekładamy wszystkie składniki do reprezentacyjnej salaterki: kuskus, warzywa oraz cebulę z całym sokiem z cytryny. Mieszamy powoli, dodając jednocześnie oliwy. Kuskus „pije” oliwę, dlatego żeby sałatka nie była zbyt sucha, możemy jej potrzebować nawet 3/4 szklanki. Sałatka powinna być niezbyt zbita, wilgotna i soczysta. W zależności od preferencji dodajemy soli i pieprzu do smaku.
Pesto pietruszkowe
Pesto to propozycja dla wszystkich tych, którzy lubią makarony, a nie mają czasem pomysłu na sos i dodatki. Zielone, aromatyczne pesto z pietruszki jest tanie, bardzo łatwe w przygotowaniu, smakuje wyśmienicie, a przy tym jest bardzo zdrowe.
Do pesto potrzebne nam będą dwa pęczki pietruszki, garść wyłuskanych nasion słonecznika, 2 ząbki czosnku, 1 cytryna, dobrej jakości oliwa z oliwek. Nasiona słonecznika prażymy chwilę na suchej patelni, tak żeby zmieniły swój kolor na lekko złocisty. Przygotowujemy blender i wysokie wąskie naczynie, może to być też wyższa miska. Natkę myjemy, oddzielamy nóżki, pozostawione liście kroimy na mniejsze części i wrzucamy do naczynia, w którym będziemy blendować. Dodajemy pestki słonecznika, czosnek, sok z wyciśniętej połowy cytryny oraz 1/4 szklanki oliwy i na koniec 1/2 łyżeczki soli gruboziarnistej. Wszystko blendujemy na konsystencję gęstego sosu. Pesto możemy przełożyć do słoiczka i przechowywać w lodówce przez tydzień. Teraz wystarczy ugotować ulubiony makaron, np. penne, gorący wymieszać z dwiema łyżkami pesto, podawać z parmezanem.
Lemoniada pietruszkowa
Mało kto wie, że pietruszka to doskonały składnik letniej orzeźwiającej lemoniady. Pozornie wytrawne, mocne w warzywny smak zioło doskonale komponuje się z cytryną i zielonym ogórkiem, nadając napojowi intensywnie świeży, kwiatowy smak. Do przygotowania takiej lemoniady potrzebna nam będzie duża cytryna, obrana, pokrojona na mniejsze kawałki i pozbawiona pestek, 3/4 pęczka natki pietruszki, pół zielonego ogórka szklarniowego, woda mineralna niegazowana (1 litr), gałązka mięty, 4-5 łyżek cukru lub 3 łyżki ciemnego miodu. Wszystkie składniki poza wodą wkładamy do miksera lub wysokiego naczynia do blendowania soków. Miksujemy do konsystencji musu. Dolewamy wodę, ponownie miksujemy na wolniejszych obrotach i napój mamy gotowy. Pietruszkową lemoniadę podajemy w wysokich szklankach z dużą ilością lodu.
zdjęcia: AdobeStock