maj
Rok w ogrodzie
Maj to jeden z najpiękniejszych miesiąców w naszym ogrodzie. Gdy pojawiają się w nim kwiaty to nie tylko rozkosz dla oka, ale również ukojenie dla duszy. Jakie rośliny są ozdobą majowego ogrodu?
Rabaty w maju cieszą nas najbardziej – po zimowych szarościach możemy wreszcie nasycić oczy feerią barw i bogactwem kształtów oraz zapachów. By cieszyć się efektownym ogrodem, wystarczy wcześniej zasadzić odpowiednie rośliny. Do majowego „must have” można zaliczyć tulipany, narcyzy, stokrotki, niezapominajki, begonie, bratki i wiele innych.
Cebulowe w maju
Wiosną, a szczególnie w maju królują rośliny cebulowe. Do końca maja mogą nas zachwycać posadzone jesienią tulipany. Cieszmy się ich bogactwem odmian – mogą być jedno- lub wielobarwne, wysokie lub niskie, z typowym kształtem płatków lub postrzępionymi czy fryzowanymi, pojedyncze, półpełne lub pełne. Zapewnijmy im słoneczne stanowisko i przepuszczalną niezbyt suchą glebę. Można je uprawiać w tym samym miejscu przez wiele lat. Jeszcze w maju obwódki rabat, obrzeża ścieżek czy skalniaki wzbogaci szafirek, ta niska roślina o wysokości nie przekraczającej 25 cm doskonale sprawdzi się także na trawnikach. Jego dekoracją są szafirowoniebieskie drobne kwiaty zebrane w grona. Szafirki są najokazalsze, jeśli posadzimy je od południa w podłożu, które będzie luźne, próchnicze, dobrze spulchnione i przepuszczalne. Na majowej rabacie nie może zabraknąć szachownicy cesarskiej. Można też ją posadzić w donicy. Ta efektowna roślina cebulowa osiąga nawet do 1 m wysokości. Doskonale rośnie zarówno w pełnym słońcu, jak i na stanowisku delikatnie zacienionym. Pamiętajmy, że szachownica jest bardzo wrażliwa na wiosenne przymrozki.
Byliny kwitnące w maju
Jeśli nasz ogród ma wystawę nieco zacienioną, w maju ożywi go barwinek pospolity. To doskonała roślina okrywowa tworząca wspaniałe kobierce. Ozdobą barwinka są delikatne błękitne lub fioletowoniebieskie kwiaty, które w maju pojawiają się w wielkiej masie, później także można je zauważyć. Barwinek cenimy także za silnie rozgałęzione pędy, które zdobią zimozielone liście. Zapewnijmy tej bylinie dobrze spulchnione, żyzne, próchnicze podłoże. Ozdobą majowego ogrodu jest także goździk pierzasty. To także doskonała roślina na wiosenny kobierzec kwiatowy. W maju rozgałęzione pędy zdobią niewielkie białe lub w różnych odcieniach różu kwiaty (o średnicy do 3 cm). Najobficiej zakwitną, gdy zapewnimy roślinie słoneczne miejsce. Pod koniec maja możemy cieszyć się okazałymi kwiatami piwonii chińskiej. Liczne odmiany mają kwiaty w odcieniach różu, purpury lub bieli. Peonia nie lubi przesadzania, dlatego z rozwagą wybierzmy dla niej odpowiednie miejsce. Do majowych bylin można też zaliczyć kosaćca bródkowego oraz orlika mieszańcowego. No i na koniec bylina kojarzona z majem od zawsze – konwalia. Zniewala delikatnością białych dzwoneczków i zapachem. Miejmy na uwadze, że jest trująca.
Zdjęcia: Fotolia.com, sxc.hu