czerwiec
Rok w ogrodzie
To jedne z piękniejszych kwiatów, jakie zdobią przydomowe ogrody latem. Lewkonie kochamy przede wszystkim za ich niewymuszony urok i cudowny zapach.
Większości z nas kojarzą się z naturalnym, wiejskim krajobrazem, choć równie dobrze prezentują
się jako dekoracja balkonu czy kwiaty cięte w wazonach. W Polsce
uprawiamy przede wszystkim dwa gatunki lewkonii: lewkonię letnią
oraz lewkonię dwurożną (długopłatkową), nazywaną potocznie
maciejką.
Lewkonia letnia (matthiola incana)
Należy do rodziny kapustowatych – Brassicaceae, w stanie dzikim występuje w Europie Południowej i niektórych regionach Azji. W naszym kraju z uwagi na klimat uprawia się ją jako roślinę jednoroczną. Wyróżniamy odmiany wielopędowe, doskonałe na rabaty oraz jednopędowe, idealne na kwiat cięty. Te drugie koniecznie wkładajmy do wazonu razem z korzeniami, dzięki czemu dłużej utrzymają świeżość.
Wysokość rośliny uzależniona jest od odmiany i waha się od 20 do 60 cm. Tworzy wzniesiony pokrój, ma grube pędy i spore, jasnozielone, owalne liście pokryte kutnerem. Możemy podziwiać zarówno rośliny o pojedynczych kwiatach, zebranych na szczycie pędu w kłosowe kwiatostany, jak również bardziej zjawiskowe odmiany o pełnych kwiatach. Płatki przybierają różne odcienie bieli, żółci, różu, fioletu i pomarańczy.
Stanowisko i podłoże. Lewkonia letnia kwitnie od czerwca do lipca. Nie urośnie w podłożu, w którym wcześniej znajdowały się inne rośliny kapustne. Nie przepada także za towarzystwem roślin z tej rodziny. Preferuje stanowiska ciepłe i słoneczne, dlatego tak często wybierana jest na balkony i tarasy położone od strony południowej. Zapewnijmy jej glebę żyzną i zasobną, najlepiej w wapno. Ważne, aby była ona stale lekko wilgotna.
Uprawa. Nasiona lewkonii wysiewa się wczesną wiosną do skrzynek lub inspektu. Sadzonki umieszczamy bezpośrednio w gruncie lub – jeśli chcemy, by lewkonie zdobiły nasz taras lub balkon – do skrzyń czy donic w maju, w rozstawie około 30-40 cm. Otoczenie lewkonii należy systematycznie odchwaszczać.
Lewkonia dwurożna (Matthiola longipetala)
Tę jednoroczną roślinę, o nieregularnym pokroju charakteryzują wnoszące się na wysokość 30-40 cm, rozgałęzione pędy kwiatostanowe. Ma małe, lancetowate, szarozielone, matowe listki oraz drobne, fioletowo-różowe kwiaty zebrane w luźne grona. W ciągu dnia maciejka wygląda wyjątkowo niepozornie, jej zamknięte kwiaty otwierają się dopiero pod wieczór, wydzielając intensywny, przyjemny zapach. Warto znaleźć dla niej miejsce, w którym możemy cieszyć się jej wonią: pod oknem, przy ławce, altanie, na balkonie.
Stanowisko i podłoże. Lewkonia dwurożna kwitnie od czerwca do września. Znajdźmy jej stanowisko słoneczne lub lekko zacienione, zapewnijmy piaszczysto-gliniaste podłoże. Ziemia, w której posadzimy maciejkę powinna być żyzna, umiarkowanie wilgotna i ciepła.
Uprawa. Maciejka to mało wymagająca roślina, łatwa w uprawie. Jedyne czego nie toleruje to przesadzania. Nasiona wysiewamy pod koniec czerwca i w maju, wprost do gruntu lub skrzynek, w rozstawie 20-30 cm. Wysiewana kilkakrotnie co dwa tygodnie, będzie nam dłużej kwitła. Podlewajmy ją regularnie, delikatnym strumieniem wody, tak by nie uszkodzić jej wątłych pędów.
Zdjęcia: A. Wojciechowska, Fotolia.com