styczeń
Rok w ogrodzie
Oświetlenie ogrodu i posesji stało się nieodzownym elementem ich aranżacji. Buduje nie tylko klimat, ale też daje poczucie bezpieczeństwa. W tej roli doskonale sprawdzą się lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu.
Gdy zmrok panuje przez większą część doby, oświetlenie zewnętrzne to konieczność – trudno poruszać się bez niego szlakami komunikacyjnymi. Jego obecność w newralgicznych miejscach – choćby przy bramie wjazdowej, furtce czy ogrodzeniu, obok garażu czy na ogrodowych ścieżkach buduje nasze poczucie kontroli nad otoczeniem oraz pomaga w trakcie ich przemierzania. Jednak nadmierna iluminacja świetlna jest niewskazana – generuje nie tylko koszty za energię elektryczną, ale również przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska światłem, które oddziałuje niekorzystnie zarówno na nas, jak i na przyrodę. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem są lampy z czujnikiem ruchu – włączają się tylko wtedy, gdy światło jest naprawdę potrzebne.
Jaka lampa z czujnikiem ruchu
Oprawy oświetleniowe z czujnikiem ruchu są najczęściej proponowane w formie kinkietów lub plafonier. Dominują nowoczesne wzory o uproszczonych geometrycznych kształtach, chociaż bez problemu kupimy także lampy oparte na klasycznym designie. Lampy są przystosowane do warunków atmosferycznych, opadów deszczu czy śniegu, ich wartość IP wynosi co najmniej 44. Tego rodzaju oprawy oświetleniowe montuje się zazwyczaj na ścianach domu, a także elementach ogrodzenia. Natomiast do oświetlenia ogrodowych traktów i rabat wykorzystuje się oprawy z czujnikiem ruchu w formie słupków, zazwyczaj mają one wysokość od 60 do 150 cm i są wykonane z materiałów odpornych na korozję, takich jak stal szlachetna, miedź, mosiądz, aluminium czy też kamień. Mogą być montowane na stałe lub stosowane jako oświetlenie przenośne. W tej funkcji sprawdzą się modele z grotem ziemnym. Słupki z czujnikiem ruchu mogą być zasilane energią elektryczną lub słoneczną. Jeśli urządzamy przyjęcia ogrodowe, warto wybrać lampy z funkcją, która umożliwia przełączenie trybu działania czujnika ruchu na tryb światła stałego. Stosowane obecnie oprawy ogrodowe z czujką ruchu są najczęściej przystosowane do użycia halogenów oraz żarówek LED. Zazwyczaj źródło światła trzeba do nich dokupić osobno.
Lampy ogrodowe z czujnikiem ruchu – działanie
W tego rodzaju oświetleniu zewnętrznym najczęściej wykorzystuje się czujniki ruchu działające na podczerwień (pasywny czujnik ruchu), określane także jako czujniki PIR – od angielskiej nazwy Passive Infra Red. Wykrywają one zmiany w promieniowaniu podczerwonym, to obiekty emitujące promieniowanie cieplne, które jest silniejsze niż promieniowanie tła. Działanie lampy opiera się na tym, że detektor podczerwieni reaguje na zmiany temperatury wokół czujnika, po ich przekazaniu do włącznika światło się zapala, czas jego świecenia może być regulowany. Czujniki wykorzystywane w oprawach oświetleniowych mogą mieć różny stopień czułości oraz obszar działania. Warto wybrać lampy, które będą reagować jedynie na ruch człowieka, natomiast nie włączą się, gdy w ogrodzie pojawi się kot sąsiadów czy jeż. Zwróćmy też uwagę na zasięg ich działania – wpływ ma na to m.in. kąt detekcji – może on wynosić 120 stopni, ale dostępne są również lampy z kątem wykrywania 360 stopni. Wygodnym rozwiązaniem będzie także wybór oprawy, w której oprócz czujnika ruchu zamontowano czujnik zmierzchu – będą się one włączać tylko, gdy na zewnątrz panuje mrok.
zdjęcia: AdobeStock