czerwiec
Rok w ogrodzie
Łąka kwietna przyciąga wzrok kolorami, jest także przyjazna dla zwierząt. Nie wymaga również wielu zabiegów pielęgnacyjnych, jest więc doskonałą alternatywą dla wymagającego trawnika. Jak założyć łąkę kwietną? Nie jest to zbyt skomplikowane!
Łąki kwietne są atrakcyjne i łatwe w założeniu, dlatego tak chętnie pojawiają się w naszych ogrodach. Ich naturalny wygląd, pełen kolorów i zapachów, a także obfitość pokarmu przyciąga pożyteczne owady, ptaki i małe ssaki. Możemy posadzić je wszędzie, nawet na wąskich rabatach czy skrzynkach balkonowych. Decydując się na łąkę kwietną, pamiętajmy, że gdy rośliny przekwitną, nie będzie już tak dekoracyjna, chociaż nadal efektowna. Łąkę kwietną możemy zakładać od wiosny do jesieni. Jednak najlepszym terminem jest wiosna – po przymrozkach, jednak przed nastaniem upałów, czyli od połowy kwietnia do końca maja. Jesienny siew jest również odpowiedni pod warunkiem, że nie wykonamy go zbyt późno. Jeśli zdecydowaliśmy się na wysiew nasion latem, to zadbajmy o regularne nawadnianie.
Kwiaty na łące, czyli odpowiednia mieszanka nasion
Możemy wybierać wśród mieszanek nasion – różnią się proporcjami i różnorodnością gatunków. Zazwyczaj zawierają nasiona wolno rosnących traw (kostrzewy czerwonej, wiechliny łąkowej, konietlicy łąkowej czy grzebienicy pospolitej) i roślin motylkowatych (koniczyny białej i czerwonej, łubiny trwałego, komonicy i wyki). Oczywiście nie może zabraknąć również roślin ozdobnych – chabra bławatka, maku polnego, wrotyczu pospolitego, krwawnika pospolitego, jaskra ostrego i rumianku pospolitego. Co ważne, niektóre mieszanki przeznaczone są na konkretne stanowisko. Jeśli ziemia w ogrodzie jest sucha, to wybierajmy takie, które mają w swoim składzie nasiona dziurawca pospolitego, gipsówki, lebiodki pospolitej, przetacznika kłosowego, goździka piaskowego, rogownicy polnej i szałwii łąkowej. Natomiast na podłożach wilgotnych dobrze będzie rósł bodziszek łąkowy, rzeżucha łąkowa, rdest, żywokost lekarski, niezapominajka błotna oraz wiązówka błotna. Gdy zależy nam na innych konkretnych roślinach, a nie ma ich w mieszance nasion, możemy je dosiać samodzielnie.
Zakładanie łąki kwietnej
Łąkę kwietną możemy założyć na glebach suchych, świeżych lub też wilgotnych. Może wydawać się to dziwne, ale dobrze, aby podłoże było ubogie w składniki pokarmowe, ponieważ trawa w takich warunkach będzie wolniej rosła, za to doskonale będą widoczne dekoracyjne kwiaty letnie. Unikajmy zakładania łąki kwietnej w pobliżu wypielęgnowanych trawników. Rośliny łąkowe są samosiejkami i mogą szybko rozprzestrzenić się na murawie. Nie najlepszym miejscem na łąkę jest również okolica placu zabaw. Niektóre rośliny mogą wywołać alergie, ponadto kwiaty często udeptywane nie będą atrakcyjne. Zanim wysiejemy nasiona teren pod łąkę musimy przekopać, wyrównać i oczyścić z chwastów. Po około dwóch tygodniach, gdy chwasty powtórnie wykiełkują, znów się ich pozbywamy. Gdy gleba jest zbyt urodzajna, możemy ją zubożyć, mieszając podłoże z piaskiem. Nasiona najwygodniej wysiewać za pomocą siewnika (na krzyż). Ilość nasiona na metr kwadratowy zależy od rodzaju gleby i mieszanki, ale zazwyczaj jest to 3 g/m². Dobrą praktyką jest wymieszanie nasion z piaskiem – zapewnimy w ten sposób ich rozprowadzenie. Co ważne, nasion nie przykrywamy ziemią, tylko lekko je ubijamy, aby miały kontakt z wilgotną glebą i nie porwał ich wiatr. Pamiętajmy, że nasiona kiełkują nierównomiernie. Z tego też powodu dobrze jest jako pierwsze wysiać kwiaty polne, a dopiero po 2-4 tygodniach trawy. W ten sposób nasiona kwiatów bez problemów wykiełkują i wzmocnią się – trawy zazwyczaj rosną silniej i są bardziej ekspansywne. Większość roślin łąkowych jest wieloletnia, więc nie będziemy musieli co roku uzupełniać nasion. Chociaż co 2-3 lata warto dosiewać mieszanki nasion kwiatów polnych, aby łąka zachowała ozdobny wygląd – niektóre gatunki roślin potrafią zdominować nasadzenia.
Pielęgnacja łąki kwietnej
Pielęgnacja łąki kwietnej nie jest szczególnie uciążliwa, a w porównaniu z trawnikiem, śmiało można stwierdzić, że wręcz nie wymaga wcale naszej uwagi. Nie do końca jest to prawdą, bo oczywiście musimy zadbać o odpowiednie nawodnienie – łąkę kwietną podlewamy tuż po założeniu, gdy rośliny są młode oraz wiosną, gdy zaczynają wegetację, a także w czasie suszy. Natomiast nawożenie jest niewskazane. Co do koszenia, to wykonuje je 1-2 razy w roku. Pierwsze koszenie przeprowadzany najwcześniej w czerwcu, gdyż wiele roślin kwitnie w maju i czerwcu, więc moglibyśmy je zniszczyć. Po kilku dniach po koszeniu należy uprzątnąć resztki roślinne, aby rośliny nie zgniłe, a nasiona mogły wyschnąć i wysypać się.
zdjęcia: pixabay.com