luty
Rok w ogrodzie
Luty jest kapryśny. Możemy spodziewać się i dużych mrozów, i całkiem ciepłych dni. Takie warunki nie przeszkadzają niektórym roślinom kwitnąć i ozdobić nasz ogród, a nam poprawić humor.
Każda kwitnąca w lutym roślina, to nie lada atrakcja zimowego ogrodu i znak, że wiosna "stoi za progiem". Dlatego warto je posadzić w takich miejscach, aby ich widok cieszył nas z okna czy witał po powrocie z pracy – sadźmy więc rośliny przy furtkach, ścieżkach, podjazdów czy tarasach. Ponadto większość roślin kwitnących w lutym może także pojawić się w naszych wazonach. Co więc kwitnie w lutym?
Ciemiernik
Byliny te dorastają do 30-70 cm wysokości. Ich największą ozdobą są białe, różowe, fioletowe lub zielone kwiaty, pojedyncze lub pełne, o średnicy 4-6 cm. W ogrodach uprawiany jest najczęściej ciemiernik biały, ciemiernik cuchnący, ciemiernik czerwonawy, ciemiernik wschodni oraz ciemiernik zielony. W zależności od odmiany rośliny te kwitną od stycznia do maja. Najwcześniej nasz ogród kwiatami ozdobią ciemierniki białe, a najpóźniej ciemierniki wschodnie.
Oczar
W naszym klimacie uprawianych jest kilka gatunków tych krzewów lub małych, rozłożystych drzewek, np. oczar wirginijski, oczar wiosenny, oczar japoński, oczar omszony (zwany też chińskim) oraz oczar pośredni (ma bardzo dużo odmian, o wyjątkowo dużych, pięknych kwiatach). Kwiaty oczarów przypominają kolorowe pająki i są żółte, pomarańczowe lub czerwone, ale bywają również wielobarwne.
Śnieżyczka przebiśnieg
Śnieżyczka przebiśnieg – czyli popularny przebiśnieg – to najbardziej znany zwiastun wiosny. Te rośliny cebulowe – w zależności od rejonu i nasłonecznienia stanowiska – kwitną od stycznia do marca. Kwiaty (pojedyncze lub pełne) przebiśniegów zawsze są białe z zielonymi płatkami, jednak wielkość i kształt płatków może być różny w zależności od odmiany, także kształt zielonych plamek jest różny. Przebiśniegi dorastają do 15-20 cm wysokości.
Wawrzynek wilczełyko
To niewielki krzew – osiąga około 1 m wysokości. W lutych na bezlistnych gałązkach pojawiają się drobne, ale liczne kwiaty. Najczęściej mają kolor różowy, chociaż spotkać można również białe. Ich atutem jest również piękny zapach, wyczuwalny podczas słonecznych dni. W miarę jak kwiaty przekwitają, to na gałązkach pojawiają się liście. Natomiast w lipcu dojrzewają owoce – są bardzo dekoracyjne. Pamiętajmy jednak, że mają właściwości trujące, dlatego jeśli mamy małe dzieci, to oberwijmy je wiosną, od razu po zawiązaniu.
Wrzosiec
Znanych jest ponad 800 gatunków wrzośców. W polskich ogrodach najczęściej można spotkać wrzośce krwiste, zwane wiosennymi lub czerwonymi, które kwitną już pod koniec lutego. Kwiaty – najczęściej różowe, fioletowe i białe – są drobne, jest ich jednak tak dużo, że prawie nie widać liści.
Rannik zimowy
Nazwa nawiązuje do "rannej", czyli wczesnej pory kwitnienia. I zgodnie z nazwą to jeden z pierwszych kwiatów, który pojawia się w ogrodzie. Gdy nie ma pokrywy śnieżnej, pojawiają się piękne, żółte kwiaty, przypominające tańczącą baletnicę. Rannik jest bardzo wrażliwy na wysoką temperaturę – gdy wzrośnie ona powyżej 10oC, kwiat szybko przekwita.
Szafran
Inaczej krokus. Kwiaty tych roślin bulwiastych pojawiają się najpóźniej – w lutym w miejscach nasłonecznionych, kwitną do kwietnia. Większość odmian ma kwiaty w różnych odcieniach fioletu, ale spotkać można również niebieskie, żółte, białe, żółte oraz wielobarwne.
zdjęcia: pixabay.com