maj
Rok w ogrodzie
Kwiaty kaskadowe, czyli te o zwisających pędach należą do najbardziej efektownych. Warto więc, by zdobiły nasz ogród. Jakie rośliny kaskadowe warto uprawiać?
Coraz częściej decydujemy się na ozdabianie otoczenia naszego domu roślinami uprawianymi w donicach. Rośliny kaskadowe najlepiej czują się w dużych pojemnikach z dobrym odpływem wody. Wówczas bryła korzeniowa ma zapewnioną odpowiednią ilość miejsca na rozwój. Kwiaty o zwisających pędach świetnie prezentują się, kiedy zostaną wyeksponowane na balustradach balkonów oraz tarasów położonych na wyższych kondygnacjach. Warto ozdobić nimi również zewnętrzne parapety czy ustawić na podeście wejściowym, tarasie, balkonie lub w zakątkach ogrodu. Będą nas cieszyć swoją urodą od wiosny aż do października. Najlepiej wyeksponować je dopiero po 15 maja, kiedy to nie zagrażają roślinom przymrozki.
Rośliny kaskadowe – warunki uprawy
Kwitnące i zielone rośliny o zwisających pędach budują kolorowe zasłony na balustradach balkonów oraz tarasów, parapetach okiennych, murkach czy też ścianach domu. Można je też sadzić w pojemnikach zawieszonych u sufitu, a także w wysokich smukłych donicach ustawionych na dużych tarasach. Miejsce powinno być jednak dość zaciszne, tak by gwałtowny podmuch wiatru czy deszcz nie przyczyniły się do dewastacji kwiatostanów i pędów. Zazwyczaj są to rośliny lubiące stanowisko słoneczne, ewentualnie można je uprawiać w półcieniu. Kwitnące latem rośliny kaskadowe lubią pełne słońce, w półcieniu będą kwitły nieco słabiej. Wybierzmy dla nich podłoże średnio żyzne, próchnicze i stale wilgotne. Zapewnijmy im przepuszczalne podłoże. Na dno pojemnika nasypmy drobny żwirek lub piasek i pamiętajmy o drenażu. W czasie upałów podlewajmy je rano i wieczorem. Gdy zaczną kwitnąć, podlewajmy je nawozem do roślin kwitnących – wówczas odwdzięczą się feerią barw i obfitością kwiatostanów.
Odmiany do uprawy kaskadowej
Surfinia. W roli kwitnących kaskad doskonale sprawdzą się petunie z grupy surfinii. Atutem tych roślin są długie, silnie rozgałęzione zwisające pędy. Mogą one osiągać długość nawet do 80 cm. Do najbardziej efektownych należą m.in. ‘Cascada’, ‘Doubloon’ czy ‘Conchita’. Wyróżniają je pojedyncze lub pełne kwiaty, które mogą być białe, różowe, czerwone, fioletowe lub dwubarwne z żyłkowanymi bądź pasiastymi przebarwieniami.
Fuksja zwisająca. Niezależnie od odmiany, śmiało można zaliczyć fuksję do najpiękniejszych roślin, jakie możemy mieć w swoim otoczeniu. Do najciekawszych odmian kaskadowych, które doskonale się prezentują w doniczkach należą: ’Cascade’ o różowobiałych i ciemnoróżowych kwiatach, ’Swingtime’, która tworzy pełne kwiaty o średnicy 4-5 cm i zwisające 35-40 cm pędy oraz silnie rozrastająca się ’Diana Princess of Wales’. Ta ostatnia charakteryzuje się dwubarwnymi kwiatami – bladoróżowymi na zewnątrz i liliowymi w środku (o średnicy 6-7 cm). Dodatkową atrakcją są jej ciemnoczerwone lub niemal czarne owoce, które są jadalne i świetnie nadają się do deserów. Fuksja jest wrażliwa na przemarznięcie, dlatego chrońmy ją przed spadkami temperatury poniżej zera. Lubi słońce, ale przesadna ekspozycja na promienie słoneczne osłabia jej kwiaty.
Lobelia przylądkowa (stroiczka). Lobelia o pędach zwisających to tzw. Lobelia pendula. Jej pędy osiągają długość do 40 cm. Drobne kwiaty umiejscowione są na szczytach cienkich i silnie rozgałęzionych pędów i w zależności od odmiany przybierają odcienie różu, niebieskiego, fioletu lub bieli. Zdobią ją również malutkie, bardzo liczne lancetowate liście.
Pelargonia bluszczolistna. W sprzyjających rozwojowi warunkach jej pędy mogą osiągać długość nawet 100 cm. Są one niestety kruche, dlatego też łatwo narazić je na złamanie. Pojedyncze lub pełne kwiaty są zebrane w dekoracyjne baldachy. Pelargonie zachwycają również różnobarwnymi kwiatostanami. Mogą być one czerwone lub różowe, ale są też odmiany o kwiatach białych lub fioletowych oraz dwubarwne.
Bakopa. Liście bakopy są niewielkie i delikatnie owłosione. Roślinę zdobią drobne pięciopłatkowe kwiatki, usadowione na zwisających lub płożących gęsto ulistnionych ciemnozielonych pędach, osiągających nawet 40-50 cm długości. Kwiaty są przeważnie białe, ale mogą być również niebieskawe, różowe lub fioletowe. Po zmierzchu kwiaty bakopy wydzielają delikatną woń. W pochmurne i deszczowe dni roślina zamyka swoje kwiaty, ponownie otwierają się one rankiem. Bakopa nie jest wrażliwa na silne wiatry czy deszcze, dlatego można ją uprawiać w miejscach nieosłoniętych takich jak tarasy i balkony usytuowanych na wyższych kondygnacjach oraz pozbawionych zadaszenia.
zdjęcia: AdobeStock